پنجشنبه، ۰۹ مرداد ۹۹ - ۱۰:۲۹
بزرگترین راکتور همجوشی هسته‌ ای جهان

پروژه ساخت بزرگترین راکتور همجوشی هسته‌ ای جهان در فرانسه حالا پس از چندین سال مطالعه و تحقیق آغاز شده است. در ادامه…

پروژه ساخت بزرگترین راکتور همجوشی هسته‌ ای جهان در فرانسه حالا پس از چندین سال مطالعه و تحقیق آغاز شده است. در ادامه برای بررسی خبر با میهن پست همراه شوید.

از چندین دهه پیش دانشمندان در حال پژوهش پیرامون رآکتور همجوشی هسته‌ای هستند و حالا فرایند ساخت بزرگترین نمونه آن آغاز شده و تا سال ۲۰۲۵ به پایان می‌رسد.

این راکتور هسته‌ ای با نام «ITER» یا «رآکتور گرماهسته‌ای آزمایشی بین‌المللی» از سال ۱۹۸۵ در حال توسعه است و یکی از جاه‌طلبانه‌ترین پروژه‌های حوزه انرژی در تاریخ بشریت محسوب می‌شود. هزاران دانشمند و مهندس از ۳۵ کشور جهان در این پروژه شرکت دارند و می‌خواهند با الهام از واکنش‌های سریع و فوق‌العاده داغ درون خورشید، انرژی تولید کنند.

بزرگترین راکتور همجوشی هسته‌ ای جهان

بزرگترین راکتور همجوشی هسته‌ ای جهان

در طی این واکنش‌ها، هسته هیدروژن به وسیله گرمای شدید و گرانش در هم می‌شکند و سپس آن‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا اتم‌های هلیوم تشکیل و مقدار زیادی انرژی آزاد شود. رآکتورهای هسته‌ای مانند ITER که با نام «توکامک» شناخته می‌شوند، می‌خواهند این واکنش‌ها را درون محفظه‌های دونات شکل ایجاد کنند، جایی که کویل‌های مغناطیسی عظیم جریان فوق العاده داغ پلاسما را هدایت و فشرده می‌کنند تا همجوشی انجام شود.

در حال حاضر چندین توکامک آزمایشی در سراسر جهان در حال فعالیت هستند، اما هیچ کدام از آن‌ها نمی‌توانند با ITER رقابت کنند. سال گذشته میلادی ساخت محل قرارگیری رآکتور پس از ۹ کار به پایان رسید. ITER بجای اینکه برای مصرف‌کنندگان و صنایع برق تولید کند، برای این طراحی شده تا نشان دهد که دستگاه‌های همجوشی هسته‌ای می‌توانند انرژی تولید کنند.

بزرگترین راکتور همجوشی هسته‌ ای جهان

بزرگترین راکتور همجوشی هسته‌ ای جهان

امروز مرحله مونتاژ این رآکتور همجوشی هسته‌ای در محل ITER در فرانسه شروع شده و در مراسم مربوط به آن، رئیس جمهور فرانسه، «امانوئل مکرون» و رهبران ۷ کشور عضو ITER شامل ایالات متحده آمریکا، چین، روسیه، ژاپن، اروپا، هند و کره جنوبی به صورت ویدیو کنفرانس در آن شرکت کردند. انتظار می‌رود مرحله مونتاژ ۵ سال طول بکشد و موفقیت در آن مستلزم اتصال میلیون‌ها قطعه که در سراسر جهان ساخته می‌شوند، به یکدیگر است.

این پروژه که هزینه انجام آن نزدیک به ۲۴ میلیارد دلار است، با احتیاط بالا دنبال می‌شود و در شلوغ‌ترین وضعیت نزدیک به ۲۰۰۰ فرد در آن فعالیت خواهند کرد. در صورتی که تمام کارها طبق برنامه پیش برود، ITER در سال ۲۰۲۵ به اولین پلاسمای خود دست پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.