چهارشنبه، ۱۷ بهمن ۹۷ - ۰۲:۲۳
بزرگترین موجود کره زمین

بزرگترین موجود کره زمین یا همان وال ها را کمتر کسی است که نشناسد و یا این که تصویری از این آبزی غول…

بزرگترین موجود کره زمین یا همان وال ها را کمتر کسی است که نشناسد و یا این که تصویری از این آبزی غول پیکر را ندیده باشد ، جانداری که این روزها به اعتقاد محققان که به بررسی روند تکامل وال‌ ها طی چند میلیون سال گذشته پرداخته اند به این نتیجه رسیده اند که اجداد وال های امروزی در ابتدا خیلی کوچکتر از نوع امروزی آن بوده اند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

بزرگترین موجود کره زمین یا همان وال ها موضوع مورد تحقیق جمعی از زیست شناسان بوده و این گروه از دانشمندان که در دانشگاه‌های استنفورد ، شیکاگو و موزه و مرکز تحقیقاتی اسمیتسونیان Smithsonian فعالیت دارند ،  پیرو پژوهشی به بررسی روند تکامل وال‌ ها پرداختند و به نتایج قابل توجهی رسیدند.

شاید وال‌ ها بزرگترین موجود کره زمین باشند ، اما محققان طی این پژوهش جدید با مقایسه استخوان‌ های وال‌ های امروزی با فسیل‌ های موجود از گونه‌ های منقرض‌ شده این حیوان متوجه جهش ژنتیکی و تغییر اندازه وال‌ ها نزدیک به ۴/۵ میلیون سال پیش شدند. آن‌ ها دلیل این جهش را افزایش قابل توجه مواد غذایی در نتیجه تغییرات آب و هوا می‌دانند.

بزرگترین موجود کره زمین

وال‌ ها از روند تکاملی ۳۰ میلیون ساله برخوردارند و اغلب این مدت با طولی نزدیک به ۱۰ متر نسبتا کوچک حساب می‌شده‌اند ، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد به طور مثال وال آبی که با ۳۰ متر طول ، امروزه عظیم الجثه‌ ترین موجود کره زمین محسوب می‌شود، ۳ میلیون سال پیش به سرعت دچار جهش شده است و دانشمندان می‌خواستند بدانند چرا این اتفاق رخ داده است.

در این میان نیکولاس پاینسون سرپرست این تحقیق در خصوص روند تغییر ظاهر بزرگترین موجود کره زمین می گوید: 

 ابعاد یک حیوان می‌تواند چیزهای زیادی را درباره نقش زیست‌محیطی آن حیوان توضیح دهد. تحقیقات ما نشان داد که چگونه اقیانوس‌ ها و آب و هوا بزرگترین مهره‌ داران زمین را حمایت می‌کنند. اما امروزه اقیانوس‌ها و شرایط آب و هوا بر اثر اعمال بشر در حال تغییر هستند و باید دید آیا اقیانوس‌ ها توانایی تطبیق و حفظ و حراست از چندین میلیارد انسان و همچنین مهره‌ داران دیگر را خواهند داشت یا خیر. برای پاسخ به این سوال باید به مطالعه هر چه بیشتر راجع به سرگذشت سیاره زمین پرداخت.

اولین گام برای یافتن چرایی این اتفاق اندازه‌ گیری و محاسبه تقریبی ابعاد گونه‌ های منقرض‌شده از طریق فسیل‌ های موجود بود. آن‌ ها به دنبال تشکیل یک اسکلت از وال‌ های منقرض‌ شده بودند و بهترین راه را برای تحقق این هدف اندازه‌ گیری عرض جمجمه و محاسبه تقریبی اندازه بدن وال توسط جمجمه‌ اش می‌دانستند. محققان روی بقایای ۶۳ گونه منقرض‌ شده موجود در موزه اسمیتسونیان مطالعه کردند.

بزرگترین موجود کره زمین

آن‌ ها دریافتند جهش وال‌ها واقعا ۴٫۵ میلیون سال پیش اتفاق افتاده است. آن زمان تغییری در اکوسیستم رخ داده است که موجودات غول پیکر را بر سر یک دو راهی قرار داده است که موجب شده تا حیوانات بزرگتر شروع به تغییر و تقسیم شدن به گونه‌ های مختلف کنند و گونه‌ های کوچکتر از بین بروند.

دانشمندان می‌گویند به نظر می‌رسد این جهش و تغییر اندازه از آغاز عصر یخبندان اتفاق افتاده باشد. تغییرات آب و هوا باعث شده تا وال‌ ها این گونه واکنش نشان دهند.

[highlight]منبع[/highlight]   newatlas

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.