دوشنبه، ۰۱ خرداد ۹۶ - ۰۹:۰۱
بزرگترین پانوراماهای جهان

بزرگترین پانوراماهای جهان که توسط یادگار عزیزی هنرمند ایرانی ساکن در برلین تهیه شده حالا در نمایشگاهی در این شهر به نمایش در…

بزرگترین پانوراماهای جهان که توسط یادگار عزیزی هنرمند ایرانی ساکن در برلین تهیه شده حالا در نمایشگاهی در این شهر به نمایش در آمده است. آثاری خارق العاده که از تماشای آنها حیرت زده خواهید شد. در ادامه نگاهی داریم به آثار او با میهن پست همراه شوید.

بزرگترین پانوراماهای جهان از آثار یادگار عزیزی که در این مطلب آنها را برای شما کاربران عزیز آماده کرده ایم همگی بیش از ۱۰۰ متر طول دارند.  یادگار عزیزی  معمار، استاد دانشگاه، هنرمند و یکی از طراحان برجسته در زمینه پانوراما است. او فرزند یک زوج ایرانی است، که در وین به دنیا آمد و تحصیلات تکمیلی خود را در آلمان گذرانده

است. بطور کلی پانوراما به هر گونه دورنمای وسیع سراسری از یک فضا گفته می شود که در یک تصویر گنجانده شود. این هنر نخستین بار در قرن ۱۹ میلادی اختراع شده است. حال به سراغ معرفی آثار این هنرمند خواهیم رفت…
پانورامای لایپزیگ: یادگارعزیزی، بزرگترین پانوراماهای جهان را با عنوان “لایپزیگ ۱۸۱۳ ـ در آشفتگی نبرد مردم” در محل “پانومتر لایپزیگ” که نمایشگاه تصاویر پانوراما است، به نمایش گذاشت. این اثر ۳۶۰ درجه‌ای ابعاد ۱۱۱ متر در ۳۲ متر دارد. در این تابلو، یادگار عزیزی، خیابان‌های آشفته از نبرد، فرار سربازان فرانسوی که شکست خورده‌اند، زخمی شدگان و دهکده‌هایی که در چشم‌انداز دور در شعله‌های آتش‌اند را نشان می‌دهد. جنگ‌های لایپزیگ در سال ۱۸۱۳ میان ائتلاف اتریش، پروس و روسیه علیه نیروهای ناپلئون بناپارت فرانسه رخ داد و در آن ۹۲ هزار سرباز جان باختند. در این نبرد ۶۰۰ هزار سرباز شرکت داشتند و آن را تا آغاز قرن بیستم بزرگ‌ترین نبرد تاریخی در جهان می‌نامیدند.بزرگترین پانوراماهای جهانپانوراما رم: پانوراما رم سال ۳۱۲ میلادی یا به یونانی CCCXII با ابعاد ۱۰۶ متری در ۳۱ متری از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ میلادی مجددا در شهر لایپتزیگ برگزار شد. تصویر پاناروما سال ۳۱۲ میلادی رم را به تصویر می‌کشد. رم، پایتخت باشکوه دوران رم باستان است که امپراتور کنستاتین، رقیب سرسخت خود (ماکسنتیوس) را شکست داد و با سپاهیان خود وارد کلان شهر پرتکاپو رم شد. و او خود را به عنوان تنها حاکم رسمی به جهانیان نشان داد. بنا بر افسانه‌ها کنستاتین تصمیم داشت مسیحیت را گسترش دهد. بعد از مدتی او توانست در آستانه جنگ‌های صلیبی فاتح جنگ باشد و به خواسته خود به آرزوی خود که گسترش مسیحیت بود، دست پیدا کرد. حالا این بار عزیزی تصمیم به ثبت رم باستان داشت. هنگامی که پانورامای او برای اولین بار به نمایش گذاشته شد، بازدیدکنندگان پانورامای غول‌اسای رم کبیر را در رو به روی خود می دیدند که شهر رم در میان معابد، کاخ‌ها، کلیساها و دیگر امکانات شهری، تمام عیار و به زیبایی هر چه تمام‌تر دیده می‌شد. تصویری که عزیزی ثبت کرده است مربوط به سال ۱۸۸۶میلادی است. در میان این تصاویر هم موسیقی اریک بابک دل‌نواز و شنیدنی است.

پانوراما پرگامون: پانوراما پرگامون که در موزه پرگامون برلین برگزار شد که به یونان باستان می پردازد اشاره کرد. عزیزی در این پانوراما تصویری از شهر باستانی یونان، پرگامون را به تصویر می‌کشد که مربوط به سال ۱۲۹ میلادی است. او مخاطب را تا پای محراب مقدس می‌کشاند، تجربه‌ای متفاوت از یک شهر باستانی نشان می‌دهد. او برای این کار تا تراس آکروپلیس یعنی ۳۰۰ متر بالاتر از سطح زمین می‌رود تا آنجه می‌خواهد را نشان دهد. پرگامون را با چشم‌انداز رویایی دریای مدیترانه و تپه‌های کنار معابد شهر می‌توان با نگاه عزیزی به تماشا نشست و هنرمند عکاس و معمار را در دل تحسین کرد. این پانوراما هم مانند آثار دیگر عزیزی همراه موسیقی اریک به نمایش گذاشته می‌شود.بزرگترین پانوراماهای جهان پانورامای درسدن: پانوراما درسدن ۱۷۵۶ میلادی که در ابعاد ۱۰۵ در ۲۷ متری در شهر درسدن برگزار شد. پانورامای درسدن شکوه و جلال دوران باروک را به نمایش می‌گذارد. زندگی اشرافی و زندگی روزمره بسیاری از مردم (شهروندان، بازرگانان، کنیزان و صنعتگران) در سال‌های ۱۷۶۰ تا ۱۶۹۵ در این پانوراما به خوبی دیده می‌شود. این پانوراما با شیوه‌ای کاملا دقیق و چند وجهی و ملموس ارائه شده است. یادگار عزیزی با الهام از نقاشی کانتلتو (نقاش)، توانست این تصاویر را در شهری که روزی خود در آنجا دانشجوی معماری بود با موفقیت به تصویر بکشد. او در این تصاویر می‌خواست بازسازی شهری که متعلق به عهد باروک است را به مخاطب نشان دهد واو توانست روح را در این اثر هنری بدمد تا شهر خاموش درسدن نفسی تازه کند و دوباره زنده شود. او این کار را با کشف کردن خیابان‌های باریک، شخصیت‌های تاریخی از جمله تزار پیترمن (مخترع ظورف و طراح صنعتی در آلمان)، دلقک شادمانی درسدن توانست شهر فراموش شده باروک را دوباره زنده کند.

پانوراما آمازون: پانوراما آمازون از بزرگترین پانوراماهای جهان است  و از نکات خاص آن می‌توان با توجه به پیشرفت روزانه دوربین‌ها و ابزارها به کیفیت بالای پیکسل‌های به کار برده شده در عکس و موسیقی پخش‌شده زیبای آن اشاره کرد. بزرگترین پانوراماهای جهانپانورامای دیوار برلین: پانوراما دیوار که به دیوار شهر برلین می پردازد و از بزرگترین پانوراماهای جهان است از سپتامبر ۲۰۱۲ به نمایش گذاشته شده . همانطور که می دانید، یکی از آثار تاریخی و به یاد ماندنی اما تلخ کشور آلمان، دیواری است که بر اثر حوادثی تاریخی در وسط شهر برلین کشیده شده و شهر برلین را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرد. یادگار عزیزی، این هنرمند ایرانی تبار، چندی پیش از اثری هنری در برلین رونمایی کرد که به گفته هنرشناسان، این با ارزش‌ترین یادبود برای زنده نگه داشتن خاطرات تلخ تاریخ است که امکان داشت برای این واقعه تاریخی به تصویر کشیده شود.این هنرمند قهار تمامی وقایع ساخت این دیوار و جریاناتی که در پی آن پیش امد را در قالب تصویری پانوراما و عریض به صورت پانورامایی در یک محیط ۳۶۰ درجه طراحی و به معرض دید عموم قرار داد.

پانورامای دیوار بزرگ مرجانی: یادگار عزیزی پروژه ای به نام دیواره بزرگ مرجانی را که یکی از بزرگترین پانوراماهای جهان است در یک مخزن گاز قدیمی در لیپزیگ آلمان اجرا کرده است. در این پروژه سراسرنما یا پانوراما تصویر دیواره بزرگ مرجانی روی صفحه دایره‌ای به نمایش درآمده است که سکوی بازدیدکنندگان را احاطه کرده است. این تصویر در مقیاس واقعی (یک به یک) و در مساحت ۳۵۰۰ مترمربع به ارتفاع ۳۲ متر با محیط ۱۱۰ متر به نمایش درآمده است. این پروژه بازدیدکنندگان را به سفری اکتشافی در بزرگترین دیوار مرجانی جهان می برد. در این پروژه جهان زیر آب مرجان‌ها، گیاهان و جانوران دریایی با رنگ‌هایی درخشان به نمایش درآمده است.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” ]از کتبی که عزیزی از خود بر جای گذاشته است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
معماری پانوراماها – Architektur-Panoramen
معماری توهمات – Architekt der Illusionen[/box]

برجسته ترین پانوراماهای یادگار عزیزی: پانوراما اورست ۳۶۰ درجه که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ در شهر لایپزیگ به نمایش گذاشت یکی از بزرگترین پانوراماهای جهان است که در طول مدت یک سال و نیم حدود نیم میلیون نفر از آن بازدید کرده‌اند. پانورامای ۳۶۰ درجه اورست بازدیدکنندگان خود را به سفری دعوت می کند تا ۶۰۰۰ متر بالا بروند تا کوه‌های هیمالیا را در سکوت و عظمت تماشا کنند. در این روند،‌ این موضوع را از دو زاویه می‌توان دید. تماشای جهان از مرتفع‌ترین قله دنیا یا بام جهان و موضوع دیگر فتح آن توسط گروه اعزامی غربی که با عزیزی همسفر بوده‌اند تا او بتواند شاهکار پانورامای اورست را به زیباترین شکل ممکن به تصویر بکشد. از منظر بازدیدکنندگان، جهان بی‌پایان از بالا دیده می‌شود و رنگ‌ها از آبی کمرنگ به زرد کبود، از درخشنده‌ترین سفیدی به عمیق‌ترین مشکی گاهی آرام و باوقار و گاهی کوبنده و صریح تغییر پیدا می‌کنند. این است زیبایی و شکوه طبیعت که با نگاه عزیزی دیده می‌شود. و چه زیبا دیده می‌شود. در موزه عزیزی آنچه این تصایور را زیباتر می‌کند، موسیقی آهنگساز معروف اریک بابک است که جلوه‌های صوتی بی‌نظیری به تصاویر القا می‌کند. تصاویر می‌چرخند، موسیقی با حرکت تصاویر، تو را میخکوب می‌کند که تا کجا ممکن است هنر به عمق وجودت راه پیدا کند. عزیزی که در انتخاب سوژه و کانسپت بسیار وسواس به خرج می‌دهد با زحمت توانست این پروژه را به سرانجام برساند که به گفته خودش هنگامی که در قله اورست بود نمی‌توانست از قله دل بکند و جدایی برایش بسیار سخت بود پس چرا نباید این نگاه را با دیگران تقسیم کرد. وظیفه هنرمند ارجاع زیبایی‌های ناتمام هنر است. حال آنکه این هنر در بالاترین قله جهان با شکوهی وصف ناشدنی به درجات بالاتری می‌رسد.

در ادامه تصاویر دیگری از بزرگترین پانوراماهای جهان در نمایشگاه یادگار عزیزی را تماشا خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *