جمعه، ۲۳ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۰

به گزارش ایرنا ، معرفت آذری روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از پروژه آبرسانی به اراضی دشت فتحعلی در گفت و گو با…

به گزارش ایرنا ، معرفت آذری روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از پروژه آبرسانی به اراضی دشت فتحعلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پروژه در 35 کیلومتری پارس آباد و در بخش اصلاندوز با برداشت سه متر مکعب آب از سد میل مغان برای فاریاب کردن پنج هزار هکتار از اراضی مرتعی عشایر اجرا شده واز 2 فاز اول و دوم تشکیل شده است.

وی اظهار کرد: در فاز اول آب از طریق کانال اصلی در 18 کیلومتری سد میل مغان و از طریق ایستگاه پمپاژ اولیه به حوضچه تنضیم آب به ظرفیت 22 هزار متر مکعب در ارتفاع 195 متری پمپاژ می شود.

به گفته وی ، این فاز شامل یک ساختمان به مساحت 580 متر مکعب ، ساختمان نگهبانی ، ساختمان برق و حوضچه تنظیم آب به ظرفیت 22 هزار متر مکعب است.

وی بیان کرد: در فاز دوم انتقال آب به مقدار سه متر مکعب در ثانیه توسط یک کانال ذوزنقه ای به عرض کف 5/1 متر و طرفین کانال به ارتفاع تقریبی 75/1 متر است و طول این کانال انتقال آب 5/7 کیلو متر می باشد که برای انتقال آب از حوضچه رزوار به ایستگاه پمپاژ ثانویه طراحی شده است.

وی گفت: در مراحل بعدی آب از ایستگاه پمپاز ثانویه برای فاریاب کردن پنج هزار هکتار از اراضی مرتعی دشت فتحعلی به کار می رود.

مدیر امور عشایری استان هدف از اجرای این پروژه را تامین آب زراعی و باغی پنج هزار هکتار از اراضی دشت فتحعلی برای افزایش میزان بهره وری ، ارزش افزوده و اسکان 750 خانوار عشایری پراکنده در 16 قشلاق ذکرکرد.

آذری افزود: با بهره برداری از این پروژه تولید محصولات کشاورزی 70 هزار تن افزایش یافته و درآمد خانواده های عشایر از 52 میلیون ریال به 124 میلیون ریال در سال خواهد رسید.

وی ادامه داد: برای اجرای این پروژه عظیم بیش از 180 میلیارد ریال هزینه شده است.

اواظهار کرد: اجرا و استفاده از این طرح را می توان به عنوان پایلوت در استان اردبیل برای طرح بزرگ 62 هزار هکتاری خداآفرین در نظر گرفت.

وی همچنین با اشاره به زمین های واگذار شده گفت: زمین های شیب دار واگذار شده به عشایر برای ایجاد باغات با سیستم مکانیزه قطره ای و زمین های هموار برای زراعت و کشاورزی با سیستم آبیاری تحت فشار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی با بیان این که روند واگذاری زمین به عشایر آغاز شده افزود: عدم تامین اعتبار برای اجرای کامل شبکه های داخل مزارع باعث شده روند واگذاری به کندی انجام بگیرد.

1234/530

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.