یکشنبه، ۲۸ آذر ۹۵ - ۱۰:۲۹
بزرگ ترین صندوق ذخایر ارزی جهان

بزرگ ترین صندوق ذخایر ارزی جهان در حالی طی یک سال اخیر از دست کشور پین خارج شده است که کاهش قابل توجه…

بزرگ ترین صندوق ذخایر ارزی جهان در حالی طی یک سال اخیر از دست کشور پین خارج شده است که کاهش قابل توجه ذخایر ارزی چین در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶  میلادی موجب از دست رفتن عنوان بزرگ ترین صاحب ذخایر ارزی جهان از سوی این کشور شد و این عنوان را به ژاپن واگذار کرد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

بزرگ ترین صندوق ذخایر ارزی جهان در حالی در اختیار ژاپنی ها قرار گرفته است که بر اساس گزارش وزرات خزانه داری آمریکا طی دهه ۱۹۸۰ میلادی که از آن به عنوان شکوفایی اقتصاد جهانی یاد می شود و حتی در طول دهه ۱۹۹۰ میلادی که رکود اقتصادی، جهان را فراگرفته بود ژاپن دارنده بزرگ ذخایر ارزی جهان بوده است.

این در حالی است که چین در سال ۲۰۰۸ میلادی به طرز قابل توجهی با جهش رشد اقتصادی موفق به پیشی گرفتن از حجم ذخایر ارزی ژاپن شد و عنوان بزرگ ترین صندوق ذخایر ارزی جهان را به خود اختصاص داد.

بزرگ ترین صندوق ذخایر ارزی جهان

کشور ژاپن در سال جاری میلادی با پیشی گرفتن از چین بزرگ ترین صندوق ذخایر ارزی جهان را در اختیار گرفت

اما چین طی سال های اخیر به دنبال مواجه شدن با روند نزولی رشد اقتصادی و از سویی دیگر اعمال سیاست های اقتصادی محرک از سوی دولت ژاپن و تقویت بیشتر اوضاع اقتصادی این کشور، از گوی رقابت در عرصه ذخایر ارزی بازماند و بار دیگر ژاپن در صدر بزرگ ترین کشور صاحب صندوق ذخایر ارزی جهان قرار گرفت.

بر همین اساس، طبق گزارش های موسسات معتبر اقتصادی جهان همچون وال استریت ژونال ذخایر ارزی چین در سه ماه سوم و چهارم سال ۲۰۱۶ میلادی از ۱ تریلیون و ۲۵۰ میلیارد دلار به یک تریلیون و ۱۲۰ میلیارد دلار در ماه دسامبر کاهش یافت.

در حال حاضر ذخایر ارزی ژاپن یک تریلیون و ۱۳۰ میلیارد دلار است و با این رقم بزرگ ترین صندوق ذخایر ارزی جهان را در اختیار گرفته است و این در حالی است که ذخایر ارزی چین با رسیدن به یک تریلیون و ۱۲۰ میلیارد دلار به کمترین رقم از سال ۲۰۱۲ میلادی به بعد رسیده است.

[highlight]منبع : sputniknews[/highlight]

3 دیدگاه برای “بزرگ ترین صندوق ذخایر ارزی جهان در اختیار کدام کشور است ؟”

  1. رویا گفت:

    من نا خوداگاه فکر میکردم ژاپنه

  2. لوکی گفت:

    مطمین هستید ایران نیست؟ خخخ

  3. یزدی گفت:

    تریلیون چندتاصفرداره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.