سه شنبه، ۲۷ خرداد ۹۳ - ۰۷:۴۰

محمدرضا میرزابیگی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: وزارت  بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لیست 15 بیماری صعب العلاج را به تمامی…

محمدرضا میرزابیگی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: وزارت  بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لیست 15 بیماری صعب العلاج را به تمامی دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ کرده و بر اساس این لیست، بیماران نیازمندی که مشمول این لیست هستند به طور رایگان درمان می شوند.

وی تصریح کرد: این بیماریها شامل تالاسمی، سرطان، هموفیلی، بیمارانی که بمدت طولانی در بخشهای ویژه بستری می شوند، ms، دیالیز صفاقی و خونی، پیوند کلیه، کاشت حلزون، صرع مقاوم به درمان، پیوند اعضاء،  اعصاب و روان، مسمومیتها، اسکولیوز، هپاتیت و جراحی مربوط به پارکینسون است.

میرزابیگی یادآور شد: بیمارانی که جزء این لیست هستند حتما باید شرط  نیازمند بودن، مورد تایید کمیته امداد را دارا باشند تا درمان رایگان شامل حال آنها شود.

لزوم تایید نیازمندی بیمار توسط کمیته امداد

وی با اشاره به اینکه بیماران فاقد مشکل مالی در این بسته قرار نمی گیرند  بیان داشت : وزارتخانه،  بیمارستانها را موظف به شناسایی بیماران نیازمند کرده که در این راستا مددکار بیمارستان بیمار نیازمند را به  کمیته امداد می فرستد که در صورت تایید نیازمندی بیمار، کد شناخته شده بیمار، در اختیار بیمارستان قرار می گیرد تا در درمانهای بعدی نیاز به  تکرار این چرخه نباشد و به طور رایگان درمان خود را ادامه دهد.

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، کلیه خدمات تشخیصی از جمله آزمایشگاهی، رادیولوژی و  سونوگرافی و ام آر آی و همچنین کلیه خدمات درمانی و جراحی به این بیماران رایگان ارائه می شود.

وی ادامه داد : برای اجرای طرح تحول نظام سلامت، بودجه کلانی از محل هدفمندی یارانه ها و یک درصد ارزش افزوده  لحاظ شده و طرح به خوبی در حال اجراست.

کاهش میزان پرداختی بیماران بستری به 10 درصد

میرزابیگی گفت: هفت بسته حمایتی طرح تحول ملی سلامت شامل کاهش میزان پرداختی بیماران بستری به 10 درصد، ترویج زایمان طبیعی رایگان، حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، بسته پزشک مقیم در بیمارستانها به صورت 24 ساعت، ارتقاء ویزیت بیماران، ارتقاء کیفیت هتلینگ بیمارستانها و بسته حمایتی درمان بیماران ویژه صعب العلاج و نیازمند است.

وی تصریح کرد : در ارائه بسته حمایتی اخذ 10 درصدی هزینه های درمان، هیچ آزمایشی به بیرون فرستاده نمی شود ضمن اینکه هیچ گونه دارو و ملزومات اتاق عمل را نیز بیمار نباید تهیه کند و برعهده بیمارستان است.

میرزابیگی گفت: در بسته حمایتی ارتقاء ویزیت نیز، هر پزشک موظف است در  هر ساعت هشت بیمار را ویزیت کند که در این صورت به بیمار مورد رسیدگی بیشتر قرار می گیرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان یادآور شد: در طرح بسته حمایتی پزشک مقیم، در حال حاضر پزشکانی در رشته های مختلف اطفال، داخلی، جراحی، زنان و زایمان و جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) و مرکز زنان و زایمان نیک نفس  رفسنجان مقیم هستند و به ارائه خدمات می پردازند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.