سه شنبه، ۲۸ مرداد ۹۳ - ۰۳:۳۱

کارشناس مسئول محیط زیست لرستان گفت: در گسترش فعالیت‎های صنعتی، کشاورزی و محدوده‎های شهری و روستایی کشور بحث توسعه پایدار مدنظر قرار نگرفته…

کارشناس مسئول محیط زیست لرستان گفت: در گسترش فعالیت‎های صنعتی، کشاورزی و محدوده‎های شهری و روستایی کشور بحث توسعه پایدار مدنظر قرار نگرفته است.

الهام برنا در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، بیان کرد: محیط زیست منبع خدادادی و تجدیدناپذیری بوده که متضمن بقای نسل‎های آینده است. از این رو اهمیت حفظ و بقای آن به عنوان یک ضرورت اساسی در کلیه کشورها و فرهنگ‎ها مورد توجه است.

وی اضافه کرد: آلودگی‎های گسترده و روزافزون منابع زیست‎محیطی به عنوان یکی از بغرنج‎ترین چالش‎های جهان امروز سلامت بشر را تهدید می‎کند و فشار مضاعفی به اکوسیستم‎های شکننده زیست‎محیطی همچون جنگل‎ها، رودخانه‎ها، دریاها، منابع آب زیرزمینی و… وارد آورده است.

مهندس برنا گفت: از آنجا که در گسترش فعالیت‎های صنعتی، کشاورزی و محدوده‎های شهری و روستایی بحث توسعه پایدار مدنظر قرار نگرفته است، امروزه مشاهده می‎شود که بسیاری از منابع تجدیدناپذیر کشور به دلیل افزایش بار آلودگی از حیث انتفاع ساقط شده‎اند، زیستگاه‎ها تخریب شده و بسیاری از گونه‎های گیاهی و جانوری در خطر تهدید و انقراض قرار دارند.

کارشناس مسئول محیط زیست افزود: از این جهت در راستای شناسایی منابع آلاینده و ارائه راهکارهای مناسب جهت رسیدن به توسعه پایدار، نیاز به تحقیقات کاربردی و بنیادی زیست‎محیطی، تربیت متخصص و آموزش در کلیه سطوح جامعه شدیداً در نظر قرار گرفته و این مهم نیازمند امکانات، فضا و تجهیزات مناسب است.

وی تصریح کرد: در این راستا، اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان چندین پروژه آموزشی، تحقیقاتی و حفاظتی در حال ساخت دارد که از جمله می‎توان به موزه تاریخ طبیعی، مرکز تحقیقات زیست‎محیطی، مرکز پایش زیست‎محیطی، پردیس لرستان، آموزشکده محیط‎بانی و پاسگاه‎های محیط زیست اشاره کرد.

برنا با بیان اینکه در حال حاضر پروژه‎های مرکز تحقیقات، پردیس لرستان و موزه تاریخ طبیعی 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارند، اظهار کرد: کمک به ارتقاء زمینه تحقیقات زیست‎محیطی، ایجاد بستر مناسب جهت اجرای پروژه‎های کاربردی و جذب و تربیت محقق و انتقال دانش فنی، انجام پروژه‎های علمی و تحقیقاتی در تمامی زمینه‎های مرتبط با محیط زیست بر اساس نیازهای کشور و استان، برگزاری دوره‎ها، کارگاه‎ها و سمینارهای تخصصی- پژوهشی و آموزشی، ارتباط با سایر مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی داخل و خارج کشور به منظور بررسی و حل معضلات عمده زیست‎محیطی بخشی از اهداف راه‎اندازی مراکز فوق است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.