چهارشنبه، ۰۷ آبان ۹۳ - ۰۳:۴۰

کارشناس امور دارویی مرکز اطلاع‎‎رسانی داروها و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به خفه کننده و سمی…

کارشناس امور دارویی مرکز اطلاع‎‎رسانی داروها و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به خفه کننده و سمی بودن گازهای تولید شده از مواد سفیدکننده و مشابه آن، توصیه کرد: افراد پس از استفاده از این مواد به ویژه در محیط‎‎های بسته و کوچک برای مدتی این مکان‎‎ها را ترک کنند.

دکتر “بهاره قدیریان” در گفت‏‏‌و‏‏گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، با تاکید بر رعایت اقدامات پیشگیرانه در برابر مسمومیت ناشی از سموم دفع آفات و موادشیمیایی، عنوان کرد: پس از مصرف مواد شوینده، سفید کننده، جرم گیر و لوله بازکن در محیط‏‏‌های دربسته و کوچک مانند دستشویی و حمام به هیچ‌عنوان در این مکان‎‎ها توقف جایز نیست چرا که گازهای تولید شده در این محیط‎‎های فاقد تهویه مناسب، خفه کننده و سمی هستند.

وی در رابطه با اختلاط موادشیمیایی مانند جوهر نمک با فرآورده‏‏‌های سفید کننده نیز شدیداً هشدارداد و گفت: بخارات و گازهای ناشی از این اختلال بسیار سمی و خفه کننده است.

قدیریان در ادامه گفت: شهروندان در هنگام مصرف دارو یا استفاده از فرآورده‌های شیمیایی حتماً در نور کافی برچسب روی بسته‌بندی را مطالعه و سپس آن را مصرف کنند چراکه استفاده از داروها و موادشیمیایی در تاریکی می‌توانند خطرناک باشد.

وی همچنین در مورد آفات و سموم تاکید کرد: افراد حتماً برچسب روی ظروف سموم دفع آفات و بروشور آن را قبل از استفاده مطالعه و سپس مطابق دستور عمل از آنها استفاده کنند.

قدیریان با بیان این مطلب که هرگز سموم دفع آفات را در ظروف مشابه مواد خوراکی و آشامیدنی نباید نگهداری کرد، اظهارکرد: استفاده بی رویه از سموم دفع آفات نیز نه تنها باعث بروز مقاومت در آفت می‏‏‌شود، بلکه می‏‏‌تواند از طریق ایجاد باقیمانده در محصولات و آلودگی‎‎های محیط زیستی برای انسان‎‎ها مضر محسوب شود.

این کارشناس امور دارویی در پایان نیز یادآورشد: در هنگام استفاده از مواد شیمیایی حتماً باید از وسایل محافظت‏ کننده مانند دستکش بلند، کفش نفوذناپذیر، لباس آستین بلند، شلوار بلند و جوراب استفاده کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *