پنجشنبه، ۱۲ تیر ۹۳ - ۰۱:۲۹

فارنت: سوال این است: بلندترین کوه منظومه شمسی کجاست و چقدر ارتفاع دارد؟ شایدجواب دادن به این سؤال در حد پیدا کردن یک نام…

فارنت: سوال این است: بلندترین کوه منظومه شمسی کجاست و چقدر ارتفاع دارد؟ شایدجواب دادن به این سؤال در حد پیدا کردن یک نام یا کلمه باشد اما مطمئناً دانستن ارتفاع این کوه که قرار است در تمام سیارات قدرت‌نمایی کند هر فردی را که تاکنون از این موضوع بی‌خبر بوده، هیجان‌زده می‌کند!

جواب سیاره سرخ مریخ است. بر اساس اطلاعات سایت Space.com بلندترین کوه منظومه شمسی در مریخ قرار دارد. نام این کوه آتشفشان Olympus Mons است که برای خودش در سیاره شمسی دارای رکوردی خاص است.

بر اساس گفته همین سایت این کوه 25.74 کیلومتر ارتفاع دارد و عرض یا پنهانی آن نیز به 601.89 کیلومتر می‌رسد. می‌توان گشادی دهانه آن را به اندازه کل ایالت آریزونای آمریکا برآورد کرد. شاید بتوان ارتفاع آن را بیش از دو برابر کوه Mauna Kea (بزرگترین آتشفشان زمین) دانست(اندازه گیری از سطح دریا).

دانشمندان معتقدند که جاذبه کم مریخ و عدم تحرک صفحات تکتونیکی عامل ایجاد چنین کوه فوق‌العاده بزرگی شده است. همچنین آن‌ها فکر می‌کنند که ممکن است این آتشفشان هنوز فعال باشد!

آیا می‌دانید بلندترین کوه منظومه شمسی کجاست و چقدر ارتفاع دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.