دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۰۵:۱۶

به گزارش خبرنگار مهر، معاون برنامه ریزی استانداری خوزستان پیش از ظهر امروز در جلسه بررسی اعلام زمان بهره برداری از نزدیک شدن…

به گزارش خبرنگار مهر، معاون برنامه ریزی استانداری خوزستان پیش از ظهر امروز در جلسه بررسی اعلام زمان بهره برداری از نزدیک شدن به پایان مهلت 10  روزه استاندار برای افتتاح این پروژه خبر داد و گفت: وزیر کشور مجوز بهره برداری و افتتاح بندر شادگان را صادر کرده و در حال حاضر باید با امکانات موجود اقدام به راه اندازی این پروژه کرد و برای سایر نیازها متعاقبا منتظر اعلام و تخصیص امکانات بعدی بود.

امید حاجتی افزود:‌ باید در کوتاه مدت سرویس های گمرکی از طریق نیروهای بندر امام انجام شود که البته نیروهای جدید هم باید با دریافت مجوز گمرک ایران تعریف شده باشند و تا زمانی که نیروهای جدید مستقر نشده اند نیروهای بندر امام باید به صورت مستمر حضور داشته باشند زیرا حجم کار آنقدر زیاد نیست که به نیروها فشار وارد شود.

معاون برنامه ریزی استانداری خوزستان تصريح كرد: بر اساس تامین اعتبار طرح 550 هزار هکتاری، اعتبار هر ساله ورودی به استان برابر با اعتبارات تملک دارایی کل استان های دیگر است.

حاجتي بیان كرد: این جلسه برای بررسی نیازهای این افتتاحیه برگزار شدهاست. همه مسائل اين بندر در حضور استاندار مطرح شده بود و قرار شد كه همه خدمات را به گونه اي موقت انجام دهند تا بعدا مرز مشخص آن معلوم شود.

وي با تأكيد بر بهره برداري از ظرفيت خوب ايجاد شده در بندر شادگان گفت: بايد به صورت بهينه از ظرفيت موجود در بندر شادگان بهره برداري كنيم. اين بندر روز شنبه افتتاح مي شود و دستگاه هاي مربوطه بايد از امروز هماهنگي هاي لازم را با ساير دستگاه هاي مرتبط و غير مرتبط انجام دهند.

معاون برنامه ریزی استانداری خوزستان در پايان گفت: مسئله مخابرات از اهميت بالايي براي ما برخوردار است بنابراين اداره كل مخابرات بايد تا روز شنبه نيازهاي ارتباطي لازم را برقرار كند.

حميد فيل وان مدير ارتباطات راه دور مخابرات خوزستان نيز در اين جلسه گفت: طبق توافقات به عمل آمده در جلسات قبلي به قول خود عمل كرديم و نصب آنتن و دكل را شروع كرديم. اما متأسفانه تا تأمين برق ساختمان مدنظر نمي توانيم كاري انجام دهيم.

محمد رضا جعفری مدیرکل گمرکات خوزستان نيز در اين جلسه گفت: مجوز استقرار گمرک باید از ستاد اجرایی ما ابلاغ شود که هنوز هم به ما اعلام نشده است.

36 پست سازمانی برای بندر شادگان تعریف شده است

وي  با بیان اینکه 36 پست سازمانی از جمله واردات، صادرات و ترانزیت برای بندر شادگان تعریف شده است افزود: استاندارد مستقر شده است ما در زیر ساخت ها مشکل داریم. ترانزیت، صادرات، استاندارد، بهداشت و قرنطینه برای گمرک لازم است.

هنوز از سمت وزیر کشور مجوزی دست ما نرسیده است

سعدالله عبدالهي مديركل بنادر و دريانوردي خوزستان در اين جلسه عنوان كرد: با توجه به اینکه مهلت 10 روزه استاندار رو به اتمام است تا روز پنجشنبه نیازهای اولیه برای افتتاح تامین شده و این پروژه را در روز شنبه سوم آبان که مناسب ترین زمان در نظر گرفته شده است مورد بهره برداری قرار می دهیم.

وي يادآور شد: بعد از افتتاح به یک سری از اقدامات مانند تداوم خدمات نیازمندیم که زیر ساخت های مخابراتی از مهمترین این نیازهاست که در این رابطه هیچگونه امکان ارتباطی وجود ندارد.

عبدالهي بيان كرد:‌ در ابتدا حداقل باید امکاناتی مانند ادارات اجرایی، گمرک، قرنطینه برای بهداشت محیط و تغذیه و اداره گذرنامه در داخل مجموعه مستقر شوند و پس از آن نیازهای دیگری مانند بانک و بیمه برای تبادلات مالی و بیمه کالا و شناورها به این مجموعه اختصاص داده شود. مقدمات کار فراهم است و نیروها بعد از معرفی مستقرمی شوند.

مديركل بنادر و دريانوردي خوزستان تأكيد كرد: همکاری بین دستگاه های متولی برای ارائه خدمات یک نیاز ساختاری به حساب می آید و حضور عوامل دستگاه های اجرایی باید مستمر باشد. همچنین  لازم است با سازمان بنادر هماهنگی صورت بگیرد.

وي افزود: یک ظرفیت خوب برای شهرستان شادگان در نظر گرفته ایم که برای آن سرمایه گذاری شده و باید از آن به خوبی استفاده شود که امیدواریم این  پروژه در آینده در اقتصاد منطقه و شهرستان تاثیرگذار باشد.

عبدالهي عنوان كرد:‌ نیرویی که برای استقرار در آنجا پیش بینی می شود باید بداند که همیشه و به طور مستمر باید آنجا حضور داشته باشد و در حضور دستگاه های اجرایی در بندر باید مستمر باشد و فقط به دنبال یک افتتاح نمایشی نباشیم.

مديركل بنادر و دريانوردي خوزستان گفت: براي ايجاد ساختار فيزيكي 40 میلیارد تومان هزينه شده با وجود اينكه اين بندر چندان توجيه اقتصادي نداشته و به دليل مصوبه دولت اين كار را انجام داديم.

وي ادامه داد:‌ كشتي هاي زير 500 تن مي توانند در اين بندر تردد كنند. جذر آب بندر شادگان حداقل چهار متر آب را دارد. همزمان با افزايش ورود شناورها ما نيز خدمات را افزايش مي دهيم. خط برق اين بندر بين 14 تا 17 كيلومتر است. به نظر من براي شروع كار مشكلي وجود ندارد.

عبدالهي در ارتباط با پيش بيني براي تعداد كشتي هايي كه در بندر شادگان تردد مي كنند گفت: به صورت كلي تابع تقاضا هستيم و اگر روزانه كشتي بيايد ما نيز به آن خدمات مي دهيم اما پيش بيني ما براي هر روز پهلوگيري سه كشتي است.

بهروز فرج الهي فرماندار شادگان نيز در اين جلسه گفت: اداره گذرنامه هزينه هاي زيادي براي استقرار در بندر نياز ندارد. لنج هاي ما تاجر نبوده و عمدتا باركش هستند. پيش بيني ما اين است كه حجم كار بالا برود و شناورهاي زيادي در اين بندر پهلو بگيرند.

وي بيان كرد: گمرك، مرزباني و اداره كل بنادر سه دستگاه اجرايي لازم براي بهره برداري بندر هستند. با توجه به اينكه بندر از شهر فاصله دارد امنيت براي ما يك نيازي است كه بايد به صورت جدي پيگير شود. براي جلوگيري از قاچاق سوختي كه معمولا در بنادر بيشتر مشاهده مي شود نيز بايد يك جايگاه سوختی را در بندر شادگان مستقر كنيم.

مصطفي کنار کوهی مديركل دامپزشكي خوزستان نيز در اين جلسه اظهار كرد: از لحاظ نیرو در مضیقه ایم و امکان اسقرار نیرو را نداریم. کارهای ما عمدتا نیاز به زیرساخت های مخابراتی مثل اینترنت دارد و حضور فیزیکی افراد بدون این زیر ساخت ها چندان جوابگو نیست و حتی در سایر بندرها هم حضور مستمر نداریم.

به گزارش خبرنگار مهر، فاز اول بندر شادگان دارای بیش از 3 هکتار مساحت است. کل مساحت زمین تملک شده این بندر حدود 30 هکتاربالغ می شود.

بندرشادگان دارای ظرفیت تخلیه و بارگیری حدود 100 هزار تن درسال است که ظرفیت شناورآن پس از لایروبی به 500 تن می رسد.

همچنین دارای 2 خور متصل به دریا به نام های ابوخضیرو دورق است که قابل کشتیرانی است. شادگان دارای تالاب بین المللی به نام شادگان با 537هزار هکتار وسعت است که به تنهایی یک سوم مساحت تالاب های کشور را شامل می شود.

این شهرستان با داشتن حدود 2 میلیون و 500 هزار اصله نخل خرما، رتبه اول کشور را ازاین حیث داراست و سالانه 60 هزارتن خرما به کشورهای همسایه خلیج فارس ازطریق بندرعباس و دیگربنادر صادر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.