جمعه، ۱۶ خرداد ۹۳ - ۰۹:۴۸

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بی توجهی دولت گذشته به محیط زیست منتج به چالش های بسیاری در این حوزه شده است….

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بی توجهی دولت گذشته به محیط زیست منتج به چالش های بسیاری در این حوزه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که عصر پنجشنبه ۱۵ خرداد به مناسبت روز جهانی محیط زیست، مهمان تلفنی رادیو ایران بود، با تبریک این روز، گفت: بزرگداشت محیط زیست و یادآوری اهمیت حفظ آن برای عموم جامعه نباید مختص به یک روز باشد و با توجه به تأثیر مستقیم محیط زیست بر سلامت و زندگی انسان ها، ذکر اهمیت حفظ آن باید در تمام روزهای سال صورت پذیرد.

ابتکار با اشاره به گذشت ۹ ماه از استقرار دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: یکی از مهم ترین اولویت های محیط زیست ایران در این مدت، بازسازی حکمرانی محیط زیست در کشور و در طرح های توسعه ای بود، زیرا جایگاه محیط زیست در سال های گذشته آنچنان تضعیف شده بود که محلی از اعراب نداشت.

وی احیای شورای عالی محیط زیست از سوی رئیس جمهور و برگزاری جلسات آن پس از سال ها تعطیلی را از مهم ترین اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه محیط زیست دانست و افزود: طرح مسائل، چالش ها و بحران های محیط زیست در عالی ترین سطوح نظام ج. ا. ایران همچون مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی و قوه مجریه، گامی موثر برای اولویت بخشی به مسائل محیط زیست و حل بحرانی هایی همچون بحران آب، خشک شدن تالاب ها ، آلودگی هوا و بسیاری چالش های دیگر است.

محیط زیست موضوعی فرابخشی است

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: در این دوره سعی کردیم هم پیمانی سازمان محیط زیست با دیگر سازمان ها را تقویت کنیم زیرا معتقدیم محیط زیست موضوعی فرابخشی است و سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی قادر به حفاظت از محیط زیست کشور نیست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با همین نگاه، تفاهم نامه هایی با وزارت آموزش و پرورش، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و صدا و سیما منعقد شد و حتی وزرای نفت، راه و شهرسازی و صنعت نیز همکاری های خوبی در رفع چالش های محیط زیست داشته اند.

احیای تالاب هامون و ارومیه

وی افزود: احیای تالاب هامون یکی از موفقیت های زیست محیطی کشور است که در این زمینه عوامل مختلفی از جمله فعالیت های دولت در بحث دیپلماسی با کشور افغانستان، برداشتن برخی موانع و همکاری مردم و سمن ها موجب زنده شدن دوباره هامون حداقل بعد از هشت سال شد.

ابتکار با ابراز امیدواری از احیای دریاچه ارومیه گفت: مطالعات نجات دریای ارومیه تکمیل شده و به زودی ارائه می شود . هر چند اکنون ارومیه در شرایط نسبتاً بهتری قراردارد اما نجات این اکوسیستم آبی کار بزرگی است و تلاش بیشتری می طلبد.

وی به تلاش های سازمان حفاظت محیط زیست در این راستا اشاره کرد و گفت: طبق تفاهم نامه ای که اخیراً با کشور ژاپن امضاء شده است، اقداماتی در راستای اصلاح روش های کشت و آبیاری با همکاری کشاورزان بومی و منطقه در ادامه اقداماتی همچون لایروبی مسیرهای آبی و باز کردن مسیرهای آبی آغاز شده است.

کاهش آلودگی هوا با حذف بنزین پتروشیمی ها

معاون رئیس جمهور با اشاره به وضیعت هوای تهران و کلانشهرها، گفت: اقدامات خوب صورت گرفته در زمینه مقابله با آلودگی هوا در کلان شهرها به ویژه تهران بسیار امیدوار کننده است.

وی درخصوص تصویب برنامه اجرایی مقابله با آلودگی هوا در هیات دولت و قاطعیت دولت یازدهم برای رفع چالش آلودگی هوا در کشور، گفت: در برنامه جدید تلاش شده است نواقص برنامه های گذشته رفع گردد و همچنین احیای مجدد کارگروه های کاهش آلودگی هوا به صورت ملی و استانی در دستور کار قرار گرفت و من به الشخصه پیگیر احیای مجدد کارگروه های استانی به ریاست استانداران بودم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: نخستین دستاورد این برنامه که با همکاری و تعامل بسیار خوب وزیر نفت و مجموعه وازرت نفت شکل گرفت، حذف بنزین آلوده پتروشیمی و جایگزینی آن با بنزین یورو ۴ بود که به لطف خداوند تا آخر آذرماه سال ۹۳، هشت کلانشهر آلوده کشور از بنزین یورو ۴ و گازوئیل استاندارد بهره مند خواهند شد.

معاون رئیس جمهور با تأکید بر تاثیرگذاری مستقیم کیفیت هوا بر سلامت انسان ها، تصریح کرد: خشنودم که هوایی که امروز حداقل ۱۲ میلیون شهروند تهرانی در هر روز استنشاق می کنند، سالم است.

بی توجهی دولت گذشته موجب چالش های زیست محیطی

ابتکار با تأکید بر وضعیت بحرانی محیط زیست ایران و افت بسیاری از شاخص های محیط زیست کشور، گفت: بی توجهی دولت گذشته به محیط زیست منتج به چالش های بسیاری در این حوزه شده است و در تلاشیم با اولویت بندی چالش ها بر اساس میزان تأثیر آن ها بر زندگی و سلامت انسان ها، مشکلات را رفع کنیم.

این مقام مسئول از افت آبهای زیرزمینی، خشک شدن تالاب ها، آسیب وارده به حیات وحش و تنوع زیستی، آسیب به جنگل های هیرکانی و بلوط، آلودگی هوا، پدیده گرد و غبار به عنوان برخی از چالش های محیط زیست ایران نام برد و افزود: گرد و غباری که امروز بسیاری از استان های کشور را درگیر کرده و سلامت مردم با خطر مواجه کرده است ناشی از عوامل داخلی و خارجی است.

معاون رئیس جمهور، بی توجهی به افت کیفیت مراتع، از بین رفتن پوشش گیاهی مناطق ، فرسایش خاک و خشک شدن تالاب ها را از جمله عوامل داخلی ایجاد کانون های گرد و غبار دانست و افزود: عراق و برخی دیگر از کشورهای همجوار نیز از جمله کانون های خارجی این پدیده هستند که البته دولت در تلاش است از طریق تعاملات بین المللی و داخلی این پدیده را نیز مهار کند.

دوره انکار مشکلات محیط زیست گذشته است

وی تأکید کرد: دوره انکار مشکلات محیط زیست گذشته است و امروز تمام قوا و نهادهای عالی نظام جمهوری اسلامی ایران، همچنین مردم و سمن ها باید در مقابل چالش ها و مشکلات محیط زیست کشور و تأثیر تصمیمات و عملکرد خود بر محیط زیست ایران، احساس مسئولیت داشته باشند و از تمام توان خود برای اجرایی شدن برنامه های ملی حفظ محیط زیست استفاده نمایند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اهمیت و ضرورت مشارکت فعال مردمی برای حفظ محیط زیست، از رسانه ها خواست با آگاه سازی هر چه بیشتر مردم در این راستا، گامی موثر برای حفظ محیط زیست کشور بردارند.

ابتکار ادامه داد: عدم تغییر رفتار جدی مردم و مسئولان نسبت به حفظ محیط زیست، آینده کشور و نسل آینده ایران را با مخاطرات جدی رو به رو خواهد کرد و از این رو وظیفه هر فرد است فارغ از صنف و قشر و موقعیت خود، خود را در مقابل محیط زیست و حفظ آن به عنوان امانتی برای نسل های آینده مسئول بداند.

این مقام مسئول جوانان را از جمله مهمترین اقشار تأثیرگذار جامعه در این زمینه دانست و اظهار داشت: به واسطه تلاش همین جوانان طرح یوزپلنگ ایرانی بر پیراهن تیم ملی نقش بست تا هشداری باشد از تاثیر رفتارهای انسانی همچون شکار و تخریب زیستگاه های حیات وحش بر نابودی تنوع زیستی کشور و یادآوری این موضوع که عدم حیات گونه های مختلف حیات وحش به معنای بر هم خوردن چرخه حیات و تاثیری منفی آن بر زندگی نسل حال و آینده انسان هاست.

تلاش برای بهبود معیشت محیط بانان

ابتکار از آغاز دوره های سراسری آموزشی برای محیط بانان همزمان با هفته محیط زیست خبر داد و اعلام کرد: این دوره ها در زمینه های همچون حقوق و اسلحه برگزار می شود، ضمن آنکه پشتیبانی حقوقی از محیط بانان برای انجام بهتر وظایف در چارچوب قانون، همچنین تلاش برای بهبود معیشت آنان در دستور کار و از اولویت های سازمان حفاظت محیط زیست است.

لازم به ذکر است؛ ویژه برنامه رادیو ایران به مناسبت روز جهانی محیط زیست روز پنجشنبه ۱۵ خرداد از ساعت ۱۷ الی ۱۹ به طور زنده از پارک پردیسان تهران به روی آنتن رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.