چهارشنبه، ۱۲ شهریور ۹۳ - ۰۳:۲۰

‌مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: رتبه استان فارس در موضوع بیکاری در سطح کشور طی یک‌سال گذشته بهبود نسبی…

‌مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: رتبه استان فارس در موضوع بیکاری در سطح کشور طی یک‌سال گذشته بهبود نسبی داشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، مختاری صبح چهارشنبه در آغاز هفته تعاون، در جمع خبرنگاران افزود: در پایان سال 92 آمار بیکاری در فارس به 13.3 درصد رسید.

وی با بیان اینکه در سال 84 آمار بیکاری در فارس 13.2 درصد و در سال 90 بیش از 20 درصد بوده است، گفت: نقش تعاونی‌ها در کاهش میزان بیکاری با اثرگذاری بر شاخص رشد اقتصادی است به‌ نحوی که هر یک درصد رشد در این شاخص منجر به کاهش نیم‌ درصدی در آمار بیکاری خواهد شد.

مختاری در عین‌حال مقایسه آمار بیکاری امروز و ده سال گذشته استان فارس را علمی ندانست و گفت: شاخص‌های مختلفی بر آمار بیکاری تاثیرگذار است که مهمترین این شاخص‌ها، درصد رشد جمعیت و جمعیت گروه سنی فعال جامعه یعنی افراد گروه سنی 15 تا 65 سال است که فارس در این آمار رتبه 4 کشور را دارد.

وی جمعیت گروه سنی یک تا 15 ساله فارس را بیش از یک میلیون و جمعیت گروه سنی 15 تا 19 سال را حدود 400 هزار نفر اعلام و خاطرنشان کرد: برای ارائه تحلیلی درست در خصوص آمار کار و بیکاری در هر منطقه باید تمام شاخص‌ها را مدنظر قرار داد.

مختاری همچنین گفت: هم‌اینک در استان فارس 10 هزار و 63 تعاونی وجود دارد که 5 هزار و 500 تعاونی فعال است و بالغ بر 2 میلیون و 700 هزار نفر عضو این تعاونی‌ها هستند.

وی با بیان اینکه این تعداد جمعیت 60 درصدی استان را شامل می‌شود، گفت: بدون احتساب تعاونی‌های سهام عدالت، این درصد به 20 درصد می‌رسد که بالغ بر 946 هزار نفر است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه یکی از بخش‌های اصلی اقتصاد کشور براساس قانون اساسی بخش تعاون است و تا پایان برنامه پنجم باید به ظرفیت 25 درصد در اقتصاد کشور برسد، گفت: در هفته تعاون، 34 طرح با 2 هزار و 564 میلیارد ریال افتتاح خواهد شد.

او از انتخاب تعاونی‌های برتر، برگزاری جشنواره، برگزاری نمایشگاه تعاونی‌ها و فروش محصولات با تخفیف ویژه در فروشگاه‌های تعاونی، به‌ ویژه تعاونی‌های مصرف را از اهم برنامه‌های این هفته اعلام و اضافه کرد: امسال از 17 تعاونی برتر و 17 تعاونی فعال قدردانی و تجلیل می‌شود که یک تعاونی برتر استان و 2 تعاونی برتر ملی خواهند بود.

مختاری با بیان اینکه تعداد تعاونی‌های بخش مسکن فعال در استان فارس بالغ بر 450 مورد است، گفت: فارس در ایجاد تعاونی‌های فراگیر ملی با ایجاد هشت تعاونی 30 درصد کل تعاونی‌های کشور را به‌خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه 198 میلیارد تومان اعتبار از محل‌های مختلف به تعاونی‌های فارس اختصاص یافته است، گفت: در بحث مسکن مهر تاکنون 166 هزار واحد مسکن تحویل اعضا شده است، اما در این طرح مثل هر کار دیگری ممکن است انحراف‌هایی وجود داشته باشد در شیراز هم از 23 هزار 17 هزار واحد تحویل شده و تنها 5 هزار واحد باقی‌مانده که امروز واگذاری این واحدها با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی آغاز خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *