چهارشنبه، ۰۲ بهمن ۹۸ - ۰۴:۲۸
بهترین کفش برای طبیعت گردی

بهترین کفش برای طبیعت گردی را در این مطلب از میهن پست به شما کاربران عزیز معرفی خواهیم کرد. اطلاعاتی جامع در مورد…

بهترین کفش برای طبیعت گردی را در این مطلب از میهن پست به شما کاربران عزیز معرفی خواهیم کرد. اطلاعاتی جامع در مورد کفش های طبیعت گردی که به شما در خرید کفش کمک می‌کند.

انتخاب بهترین کفش برای طبیعت گردی مناسب با فعالیت‌های سفر، یکی وسایل ضروری برای کوله‌ گردی و گردشگری در طبیعت است. درصورتی‌که با انواع مختلف کفش طبیعت‌گردی آشنایی نداشته باشید، ممکن است در حین خرید سردرگم شوید یا با پرداخت هزینه‌ سنگین خرید نامناسبی داشته باشید. بعد از خواندن این مطلب می‌توانید بهترین کفش طبیعت‌گردی مناسب سفرهای‌تان را بشناسید و لذت طبیعت‌گردی را بیش‌تر کنید.

بهترین کفش برای طبیعت گردی

در فعالیت‌های طبیعت‌ گردی اصلی‌ترین بخش پیاده‌روی است. وزن بدن ما بر روی پاهای‌مان است و در صورت پوشیدن کفش نامناسب خیلی زود توان بدنی براثر خستگی پاها کاهش پیدا می‌کند. خستگی و یا عدم توان برای پیمایش مسیر، لذت سفرمان را کم می‌کند و حتی ممکن است خاطره‌ی ناخوشایندی از سفر برای‌مان به‌جا بگذارد.

بهترین کفش برای طبیعت گردی الزاماً کفش گران‌قیمت و یا مارک‌دار نیست. بلکه بهترین کفش مناسب برای طبیعت‌گردی کفشی است که با توجه به نوع فعالیت، نوع آب‌وهوای منطقه و از همه مهم‌تر میزان راحتی آن انتخاب شده باشد.

برای انتخاب کفش مناسب طبیعت‌گردی باید انواع فعالیت‌ها را بشناسیم. استانداردهایی در تولید کفش بر اساس فعالیت وجود دارند که تقریباً در همه‌ جای دنیا یکسان هستند.

صندل طبیعت‌گردی نوعی از صندل‌های مقاوم و مناسب برای سفرهای طبیعت‌گردی سبک و تابستانی است. این صندل‌ها ضدآب هستند و رویه‌ی آن‌ها با بندهای پهن از پا محافظت می‌کنند. کفی صندل طبیعت‌گردی طراحی ورزشی و مناسبی برای فعالیت‌های سبک دارند. صندل طبیعت‌گردی در سفرهای تابستانی و ساحلی و یا در هنگام عبور از رودخانه بسیار مناسب است.

کفش‌های پیاده‌روی و رانینگ برای پیاده‌روی و یا دویدن در مسیرهای هموار طراحی شده‌اند. بنابراین برای فعالیت‌های طبیعت‌گردی چندان مناسب نیستند و بهتر است در سفرهای شهرگردی مورداستفاده قرار بگیرند. اما اگر برای یک سفر یک‌روزه به طبیعت با فعالیت بسیار سبک به دنبال کفش مناسبی هستید، در این کفش‌ها احساس راحتی خواهید داشت.

بهترین کفش برای طبیعت گردی

کفش‌های هایکینگ مناسب پیاده‌روی در مسیرهای هموار طبیعت هستند. کف این کفش‌ها نسبت به کفش‌های معمولی پیاده‌روی آج‌های عمیق‌تر و زیره‌ محکم‌تری دارند. کفش‌های هایکینگ سبک و راحت هستند، اما کفش طبیعت‌گردی مناسبی برای مسیرهای طولانی و یا حمل کوله‌ سنگین نیستند. همچنین اگر قصد سفر به طبیعت برفی را دارید بدانید که با این کفش نمی‌توانید در مناطق گل‌آلود و یا برفی پیاده‌روی کنید.

بهترین کفش برای طبیعت گردی

کفش‌های ترکینگ برای مسیرهای ناهموار طبیعت مناسب هستند. ترکینگ فعالیت سنگین‌تری از هایکینگ است، اما ترکینگ هم انواع سبک و سنگین دارد. کفش‌های ترکینگ سبک و انعطاف‌پذیر هستند و در برابر رطوبت مقاومت بیش‌تری نسبت به کفش‌های هایکینگ دارند. جنس رویه‌ کفش‌های ترکینگ چرم و الیاف مصنوعی است. همچنین این کفش‌ها برای محافظت بیش‌تر پا و جلوگیری از پیچ‌خوردگی، کمی‌ ساق‌دار هستند. اما باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که کفش‌های ترکینگ و هایکینگ برای مسیرهای برف و یخ مناسب نیستند.

بهترین کفش برای طبیعت گردی

اگر سفر شما سفری به مناطق کوهپایه‌ای است که شیب ملایمی دارد و مسیر همواری نیست بهترین کفش طبیعت‌گردی برای این مسیر کفش‌ ترکینگ است. هرچند که این نوع کفش راحتی مطلوبی برای  پاها در مسیرهای ناهموار دارد اما این کفش هم مناسب حمل کوله‌پشتی سنگین نیست.

تفاوت کوه‌پیمایی و کوهنوردی در میزان شیب، ارتفاع کوه و نوع مسیر است. کوه‌پیمایی درواقع پیمایش مسیرهای کوه به‌صورت راه رفتن و در شیب نه‌چندان سنگین است.

بهترین کفش برای طبیعت گردی کفش‌های کوه‌پیمایی هستند. کفش کوه‌پیمایی کفشی است که زیره‌ محکم‌تری نسبت به کفش‌های ترکینگ دارد و درواقع در مسیرهای سنگلاخ باعث آسیب پا از ناحیه کف کفش نمی‌شود. کفش کوهپیمایی که در بازار به نام کفش کوه شناخته می‌شود، ساق‌دار است و در انتهای بندها سگک قفل کننده‌ بند کفش دارند. همه‌ این ویژگی‌ها کمک می‌کند که در مسیرهای شیب‌دار پا در کفش حرکت نکند. ممکن است این تصور وجود داشته باشد که در سربالایی‌ها پا آسیب بیش‌تری می‌بیند. اما در واقعیت محافظت از پا در سرپایینی‌ها بسیار مهم‌تر است. به دلیل ساختار مناسب کفش‌های کوه‌پیمایی در سرازیری‌ها نوک انگشتان پا تحت فشار قرار نمی‌گیرند.

بهترین کفش برای طبیعت گردی

کفش‌ کوه تا حدود زیادی ضدآب است و برای حمل کوله‌ سنگین نیز مناسب است. معمولاً در قسمت جلوی این کفش‌ها رویه‌ محکم و ضدآبی مشاهده می‌کنید که هم خاصیت ضد‌آب دارند و هم از انگشتان پا در برابر برخورد سنگ محافظت می‌کنند. جنس رویه‌ کفش کوه چرم و الیاف مقاوم است.

کفش کوه‌پیمایی به دلیل استحکام و درعین‌حال نسبتاً سبک بودن، بهترین کفش طبیعت‌گردی است. شما می‌توانید با این کفش‌ها در اکثر مسیرها احساس راحتی کنید.

کفش کوهنوردی کفشی با زیره‌ بسیار محکم و انعطاف‌پذیری کم‌تر است. این کفش‌ها از بخش زیرین با لایه‌ ضد‌آبی که دورتادور کفش را پوشانده، محافظت می‌شوند. این کفش طبیعت‌گردی می‌تواند برای مسیرهایی با شیب سنگین و در برف هم مناسب باشد. اما در نظر داشته باشید که به دلیل سنگین بودن کفش بهتر است در ماشین و از شروع سفر این کفش‌ها را به پا نکنید.

ممکن است در هنگام خرید با کفش‌های کوهنوردی سنگین نیز مواجه شوید. کفش‌های کوه سنگین برای مسیرهای حرفه‌ای و برف و یخ مناسب هستند که امکان نصب تجهیزات بر روی آن‌ها وجود دارد. خرید این کفش‌ها برای سفرهای طبیعت‌گردی توصیه نمی‌شود.
مهم‌ترین نکته در انتخاب کفش طبیعت‌گردی

بهترین کفش برای طبیعت گردی

شاید در هنگام خرید، نام شرکت سازنده کفش و یا پرداخت هزینه بیش‌تر باعث شود که تصور کنید کفش مناسب‌تری می‌خرید. اما مهم‌ترین نکته در انتخاب کفش طبیعت‌گردی میزان راحتی پای شما در کفش است. همچنین انتخاب جوراب مناسب می‌تواند در راحتی کفش بسیار مؤثر باشد. برای کفش‌های طبیعت‌گردی ترکینگ و کفش کوه، حتماً از جوراب‌های ضخیم استفاده کنید.

در بعضی از مغازه‌های فروش کفش طبیعت‌گردی، مسیرهای مصنوعی برای امتحان میزان راحتی کفش در طبیعت طراحی شده‌اند. اما اگر این مسیرها وجود نداشتند، حتماً با کفش مدتی در مسیر صاف و یا در پله‌ها راه بروید تا بتوانید مطمئن باشید بهترین کفش طبیعت‌گردی را برای سفر‌هایتان می‌خرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *