پنجشنبه، ۲۰ شهریور ۹۳ - ۱۱:۳۲

‌شهردار مشهد با بیان اینکه فاز اول کمربند جنوبی مشهد به طول 11 کیلومتر در دست احداث است، ابراز امیدواری کرد: تا پایان…

‌شهردار مشهد با بیان اینکه فاز اول کمربند جنوبی مشهد به طول 11 کیلومتر در دست احداث است، ابراز امیدواری کرد: تا پایان سال 94 این بخش از کمربند جنوبی با چندین تقاطع غیر همسطح به بهره‌برداری برسد.

به گزارش خبرنگار ‌خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، سید صولت مرتضوی شب گذشته 19 شهریور ماه در آیین افتتاحیه فرهنگسرای قرآن و عترت در مشهد اظهار کرد: مفتخریم که شهرداری مشهد توانسته است در راستای اقتصاد و فرهنگ موفق ظاهر شود و اگر بخواهیم کارنامه شهرداری را به منظور عملیاتی کردن منویات مقام معظم رهبری در دو حوزه اقتصاد و فرهنگ بررسی کنیم، باید نمره‌ قبولی و مناسب به آن بدهیم و خوشبختانه تا پایان سال جاری خط یک قطار شهری مشهد شامل ایستگاه‌های حد فاصل نخریسی تا فرودگاه تکمیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حوزه‌ اقتصاد اقدامات بزرگی صورت گرفته است و در این سال خط دو پروژه قطار شهری مشهد که به علل متعدد متوقف شده بود، راه اندازی شد، ادامه داد: در نیمه شعبان در جبهه‌ شمالی با پیشرفت قابل قبولی عملیات حفاری و سگمنت‌گذاری را تا میدان راه آهن به پایان رساندیم و در این مدت همچنین عملیات حفاری و سگمنت‌گذاری را از پنج کیلومتر به 11 کیلومتر افزایش دادیم و شاهد فعالیت پیمانکاران در 21 جبهه کاری هستیم.

پرداخت 18 میلیون یورو به شرکت چینی برای ساخت ناوگان مترو

شهردار مشهد از ساخت ناوگان مترو خبر داد و گفت: عملیات ساخت ناوگان مترو آغاز و با شرکت چینی عملیاتی شده است و خوشبختانه قسط اول منابع ارزی آن بالغ بر 18 میلیون یورو را نیز پرداخت کرده‌ایم.

مرتضوی افزود: همچنین در میدان شهدا، ساختمان تالار شهر، ایستگاه طبقاتی قطار شهری و حیات زیر سطحی با قوت و قدرت تخصیص اعتبار شده ‌و در این زمینه اقدامات مناسبی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در سال اقتصاد در شهرداری مشهد از سه طریق تزریق اعتبار می‌کنیم، خاطرنشان کرد: 170 میلیون تومان از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی، 580 میلیارد تومان از فروش اوراق بافت فرسوده مشهد و 500 میلیارد تومان نیز از فروش اوراق خط دو قطار شهری مشهد عرضه کرده و در مجموع 1700 میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم.

شهردار مشهد اضافه کرد: نزدیک به 1100 پروژه نیز با اعتباری بالغ بر 1000 میلیارد تومان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، عمرانی، فرهنگی و خدماتی در حال انجام است.

کمک سه هزار میلیاردی شهرداری به اقتصاد شهروندی تا پایان سال

مرتضوی تصریح کرد: آن چیزی که شهرداری مشهد می‌تواند تا پایان سال 93 به اقتصاد شهروندی این کلان‌شهر کمک کند، دو هزار و 100 میلیارد تومان اعتبار نقدی و یک هزار میلیارد تومان نیز اعتبار جاری است و مزید بر آن نیز تکیه بر کمک‌های دو تفاهم‌نامه در راستای سفر رییس‌جمهور به مشهد داریم.

وی با بیان اینکه امسال در بحث اقتصاد و کمک به آن شهرداری مشهد در مجموع چهار هزار میلیارد تومان هزینه کرده است، تصریح کرد: سه هزار میلیارد تومان صرف پروژه‌های عمرانی و یک هزار میلیارد تومان نیز صرف اعتبارت جاری نظیر اختصاص یارانه به سامانه اتوبوسرانی، رسیدگی به فضای سبز، رفت و روب، جمع‌آوری زباله و … شده است.

آغاز ساخت زائرسرای ارزان‌قیمت ویژه 25 هزار زائر

شهردار مشهد با تاکید بر عملکرد خوب شهرداری در حوزه فرهنگ نیز گفت: توجه به سیما و منظر مشهد و زیرساخت‌های شهری آن، ساخت زائرسرا‌های ارزان قیمت همواره از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است و ما نیز توجه ویژه‌ای به این موضوعات داریم.

مرتضوی افزود: در این راستا به 25 استان کشور زمین‌هایشان را تحویل داده‌ایم و عملیات اجرایی ساخت آن‌ها شروع می‌شود که از این طریق امکان اسکان 25 هزار زائر در ائرسرا‌های ارزان قیمت در مشهد فراهم می‌شود.

وی عنوان کرد: شهرداری مشهد به طور میانگین 30 هزار نفر شب زائر را که از تمکن مالی برخوردار نیستند در بوستان‌ها در فضاهای مناسب کانکس‌ها، سکو‌ها و چادر‌ها با امکاناتی نظیر نیاز‌های اولیه، درمانگاه، حمام، سرویس بهداشتی، حسینیه و … پذیرایی می‌کند.

شهردار مشهد اظهار کرد: در رمضان امسال در شورای شهر مشهد مقرر شد تا 110 مسجد با اولویت مناطق محروم ساخته شود که تاکنون تعدادی از مساجد نام‌برده اقدامات مقدماتی ساخت آن‌ها آغاز شده است.

مرتضوی در خصوص ساخت مدارس حوزه عملیه در مناطق حاشیه مشهد اعلام آمادگی کرد و گفت: اهتمام به ورزش جوانان امری بسیار مهم است که در این راستا 75 سوله ورزشی در مناطق محروم با کمک بسیج ساخته می‌شود و 35 سوله ورزشی نیز احداث آن آغاز شده است.

وی از بهره‌برداری شانزدهمین فرهنگسرای مشهد تحت عنوان فرهنگسرای ولایت تا پایان سال جاری و نهایت سه ماهه اول سال 94 خبر داد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *