پنجشنبه، ۲۹ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۶

وزیر نیرو از به بهره برداری رسیدن پنج سد در لرستان تا پایان امسال و سال آینده خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر،…

وزیر نیرو از به بهره برداری رسیدن پنج سد در لرستان تا پایان امسال و سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت چیان در حاشیه بازدید از طرح انتقال آب کاکارضا در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه خوشبختانه طرح تامین آب شرب شهر خرم‌آباد یکی از بهترین طرح‌های است که با کیفیت و سرعت بسیار خوب در حال انجام است، اظهار داشت: در حال حاضر با گذشت زمان کوتاهی از آغاز این طرح پروزه انتقال آب کاکارضا با پیشرفت 75 درصد در حال انجام است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی شده است که قبل از اتمام پروزه مراحل مختلف این طرح به صورت فازبندی و مرحله ای به بهره برداری برسد، تصریح کرد: تا کنون یک سد بر روی رودخانه کاکارضا ساخته شده و حوضچه های رسوب گذاری و کانال ها و تونل های مورد نظر ساخته شده است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در مرحله بعدی نیاز است که یک سد در منطقه سراب تلخ برای ذخیره آب و انتقال آن به خرم آباد ساخته شود، یادآور شد: ساخت این سد دو سال زمان نیاز دارد.

چیت‌چیان با بیان اینکه پیش بینی مجریان وپیمانکاران طرح این است که توسط یک خط لوله بخشی از آب به شهر خرم‌آباد منتقل شود، تصریح کرد: این امر در طی سالجاری به سرانجام می رسد.

وی با تاکید بر اینکه قرارگاه خاتم خوشبختانه در اجرای این طرح با کیفیت و سرعت بالا در حال کار است، افزود: این نوید را به مردم می دهم که یک آب بسیار مطمئن و با کیفیت به مردم شهر خرم آباد می رسد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه علاوه بر تامین آب شرب مردم خرم آباد این طرح فواید دیگری نیز دارد، اظهار داشت: صنایعی که از این به بعد در این منطقه احداث می شوند می توانند از آب این پروزه استفاده کنند و همچنین بسیاری از زمین های دیم منطقه نیز می توانند از این آب بهره مند شوند.

چیت چیان با بیان اینکه استان لرستان یکی از مناطقی است که در حال حاضر بیشترین طرح های سد سازی در آن در حال انجام است، تصریح کرد: تعداد پنج عدد از سدهای این استان طی امسال و سال آینده به بهره برداری می رسند.

وی با اشاره به اینکه سدهای مروک، ایوشان، حوضیان،کمندان و سد کاکارضا تا پایان سالجاری و سال آینده به بهره برداری می رسند، گفت: بیش از 3 هزار هکتار زمین کشاورزی به وسیله آب این سدها آبیاری می شوند.

وزیر نیرو با بیان اینکه در جریان ساخت این سدها 30 هزار نفر اشتغال به صورت مستقیم ایجاد می شود، تصریح کرد: همچنین بنا به دستور رئیس جمهور سد معشوره با قدرت و سرعت در این استان اجرا می شود.

چیت چیان با تاکید بر اینکه سد رودبار لرستان نیز با حجم پیشرفت 80 درصد به کار خود ادامه می دهد، یادآور شد: نیروگاه سد رودبار نیز با ظرفیت 450 مگا وات تا پایان سال آینده اجرا می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت سد بختیاری استان لرستان اظهار داشت: ممکن است اجرای این طرح با تاخیر انجام شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه به دلیل محدودیت منابع وزارت نیرو ممکن است که این سد با تاخیر اجرا شود، تصریح کرد: این سد تاثیری در زندگی مردم لرستان ندارد و تنها برای تولید برق در نظر گرفته شده و از نظر تامین آب استان کاری انجام نمی دهد.

چیت چیان ادامه داد: به خاطر محدودیت منابع اجرای این طرح یک مقدار تاخیر دارد اما سدها و پروژه های ذکر شده امسال و سال آینده به بهره برداری می رسند.

وی با اشاره به اینکه کمبود اعتبار وجود دارد اما تلاش مجریان طرح ها این است که منابع مالی را به گونه ای مدیریت کنند که طرح ها در زمانبندی پیش بینی شده به اتمام برسند، اظهار داشت: همچنین در راستای آبی کردن زمین های کشاورزی سه طرح پمپاژ آب در منطقه پلدختر اجرا می شود که زمین های زیادی را آبیاری می کند.

وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه پیمانکارانی که با وزارت نیرو کار می کنند غیر از کار اصلی خود که اجرای طرح ها است به لحاظ ملی نیز همکاری شایسته ای با وزارت نیرو دارند، افزود: پیمانکاران همکار وزارت نیرو علی رغم مطالبات زیادی که دارند کارها و پروژه ها را زمین نگذاشته اند و با قدرت کار خود را انجام می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.