دوشنبه، ۲۳ تیر ۹۳ - ۱۱:۴۰

به گزارش ایرنا و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، متن این نامه به شرح زیر است: ضمن تبریک به مناسبت ولادت…

به گزارش ایرنا و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، متن این نامه به شرح زیر است: ضمن تبریک به مناسبت ولادت با سعادت امام حسن مجتبی (ع) و برخورداری از فیوضات ایام پر برکت ماه مبارک رمضان، همانگونه که اطلاع دارید کشور به لحاظ اقتصادی در برهه و شرایط خاصی قرار دارد. دولت تدبیر و امید زمام امور اقتصاد را در شرایطی در دست گرفت که نرخ تورم در مرز 40 درصد قرار داشت و رشد اقتصادی نیز در پایان سال 1391 به 6.8- درصد تقلیل یافته بود.

در شرایط حاد رکود تورمی، دولت با انبوهی از مشکلات و ناترازی ها و تکالیف و تعهدات مالی بر جای مانده از قبل روبرو بود و پیچیدگی شرایط، سیاست گذاری و اصلاح امور را بسیار دشوار کرده بود. خوشبختانه با اتخاذ تدابیر مناسب در انجام امور و امید به افق مثبت پیش روی جهت خروج از وضعیت نامطلوب قبلی، سیاست ها و رویکردهای اصلاحی اتخاذ شده به ویژه در باب رعایت انضباط پولی و انضباط بودجه ای مؤثر واقع شد و نرخ تورم در سال 1392 در سطحی کمتر از هدف اعلام شده (35 درصد) محقق گردید و در ادامه مسیر نزولی ایجاد شده در پایان خرداد ماه سال جاری به 27.7 درصد تقلیل یافته است.

نکته حائز اهمیت اینکه، نرخ تورم نقطه به نقطه که در خرداد ماه سال 1392، 45.1 درصد بود با کاهش چشمگیر30.5 واحد درصدی به 14.6 درصد در پایان خرداد ماه 1393 تقلیل یافته که حاکی از استمرار مسیر نزولی تورم در ماه های آتی است و این امر یک توفیق مهم برای اقتصاد کلان کشور و به ویژه نظام پولی به شمار می آید. ضمن تأکید بر ضرورت صیانت از توفیق ایجاد شده در مهار تورم و پایبندی به مسیر کاهشی تورم، در سال جاری مقوله خروج از رکود نیز بسیار حائز اهمیت است.

براین اساس خروج غیرتورمی از رکود به طور جدی در دستور کار دولت قرار گرفته و مقام معظم رهبری نیز تأکیدات خاصی را در زمینه حل معضل رکود بیان فرموده اند. باید پذیرفت که خروج از رکود مقوله ای پیچیده تر و دشوارتر از مهار تورم است و شرایط خاص کنونی اقتصاد کشور بر پیچیدگی این امر می افزاید.

خوشبختانه با سیاست های اقتصادی متخذه در دولت تدبیر و امید و اقدامات و تلاش های به عمل آمده در حوزه دیپلماسی خارجی، از شدت انقباض فعالیت های اقتصادی کاسته شده و رشد اقتصادی که در نه ماهه سال 1391، 8.3- درصد بود، در نه ماهه سال 1392 به 3.4- درصد محدود گردیده است. لیکن باید توجه داشت کماکان در سال گذشته اقتصاد کشور در رکود به سر برده و لازم است اقدامات و سیاست های لازم جهت خروج از رکود در سال جاری با جدیت دنبال شود.

با توجه به بانک محور بودن اقتصاد ایران و نقش برجسته بانک ها در تأمین مالی اقتصاد کشور، نظام بانکی رسالت و وظیفه خطیری را بر عهده دارد و ضروری است با روحیه مدیریت جهادی و با احساس مسئولیت و توان کامل، نقش و رسالت خویش را در این برهه حساس به انجام رساند و البته این امر مستلزم بهره گیری بهینه و هدایت صحیح منابع مالی موجود در جهت خارج نمودن فعالیت های اقتصادی از رکود و استفاده از ظرفیتهای تولید خواهد بود.

در این راستا لازم است بانک ها و مؤسسات اعتباری کشور نسبت به موارد ذیل توجه و اهتمام ویژه داشته باشند:

الف) تلاش در جهت تجهیز هرچه بیشتر منابع در جهت ارتقاء ظرفیت تسهیلات دهی بانک ها:

براین اساس لازم است بانک ها و مؤسسات اعتباری ضمن تلاش بیشتر جهت تقویت منابع سپرده ای، ظرف مدت یک ماه نسبت به تهیه برنامه و جدول زمانی مناسب جهت فروش سهام و شرکت های متعلق به خود طی یک دوره سه ساله (هر سال حداقل یک سوم) و نیز فروش اموال منقول و غیرمنقول خود طی دوره زمانی پنج ساله (هر سال حداقل20 درصد)، جهت رسیدن به حدود مقرر اقدام نمایند. ضمناً با توجه به اهمیت وصول و احیای مطالبات غیرجاری در تقویت توان تسهیلات دهی و ارتقای سلامت مالی بانک ها و مؤسسات اعتباری، لازم است ضمن بهره گیری از ظرفیت به وجود آمده و حمایت های مرجع قضایی، بانک ها و مؤسسات اعتباری تلاش مضاعفی را جهت کاهش نسبت مطالبات غیرجاری معمول نمایند و در این راستا ضرروی است در اسرع وقت نسبت به تدوین برنامه عملیاتی و اتخاذ اقدامات اجرایی جهت کاهش نسبت مطالبات غیرجاری سالانه به میزان حداقل 2 واحد درصد، اقدام نمایند.

ب) در تعیین سیاست های اعتباری و اعطای تسهیلات به نکات زیر توجه شود:

1 – از اعطای تسهیلات به مشتریان بدحساب که علیرغم امکان بازپرداخت، اقساط تسهیلات دریافتی را پرداخت ننموده و یا تسهیلات دریافتی را خارج از مصارف و پروژه تعیین شده مصرف نموده اند، ممانعت به عمل آید.

2 – نسبت به فعالیت های تولیدی که به دلیل شرایط برون زا (از قبیل تحریم و…) تسهیلات آن ها معوق گردیده است، در حد امکان مساعدت گردد.

قبول اولویت در اعطای تسهیلات به بنگاه های تولیدی که دارای ظرفیت بلااستفاده بوده و در صورت استمهال و یا تزریق منابع جدید می توانند به ظرفیت مطلوب دست یافته و در نتیجه نسبت به بازپرداخت تسهیلات دریافتی اقدام نمایند.

3 – مشتریانی حق دریافت تسهیلات از بانک ها و مؤسسات اعتباری را دارند که دارای صورت های مالی حسابرسی شده (توسط حسابرس مستقل عضو جامعه حسابداران رسمی کشور) بوده و حداقل 25 درصد از رقم کل دارایی های آن ها از طریق حقوق صاحبان سهام تأمین شده باشد. بانک ها می توانند موارد استثنا را که دارای شرایط فوق نبوده ولی حسب بررسی های کارشناسی و فنی انجام شده می توانند در خروج از شرایط رکود مؤثر باشند، جهت اتخاذ تصمیمات لازم، با ذکر دلایل کامل و گزارش کارشناسی به مدیریت کل اعتبارات این بانک منعکس نمایند.

اتخاذ رویکردهای فوق می تواند از هدر رفتن منابع مالی محدود تسهیلاتی جلوگیری کرده و گام مهمی در جهت تخصیص بهینه منابع و هدایت آن به سمت فعالیت های مولد در راستای خروج از رکود باشد. بدیهی است بانک مرکزی نیز بر حسن اجرای امور نظارت دقیق اعمال خواهد نمود.

ج) نظارت اثربخش نسبت به فعالیت های واحدها و شعب در شرایط اقتصادی موجود بسیار مهم و مورد تأکید است و ضرورت دارد با استفاده از روش های پیشرفته نسبت به اعمال نظارت های حضوری و غیرحضوری و تقویت هرچه بیشتر کنترل های داخلی اقدامات جدی صورت گیرد.

در خاتمه ضمن آرزوی توفیق برای شما و کلیه همکاران در نظام بانکی کشور، انتظار دارم همه تلاش ها و مساعی خود را به منظور تقویت نظم و انضباط در انجام امور بکار گرفته و نسبت به ارتقاء هرچه بیشتر فرهنگ تبعیت از سیاست ها و مقررات در کلیه سطوح مدیریتی اقدامات لازم به عمل آید. مطمئناً از این طریق کارایی و اثربخشی فعالیت های نظام بانکی در رشد و توسعه اقتصادی کشور بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

اقتصام(1)9141**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.