پنجشنبه، ۰۱ آبان ۹۳ - ۰۳:۲۳

مدیرکل بهزیستی استان یزد گفت: تصمیم طلاق به عهده خود زوجین است و مشاوران به هیچ عنوان دخالتی در ایجاد طلاق عاطفی خانواده‏‏‌ها…

مدیرکل بهزیستی استان یزد گفت: تصمیم طلاق به عهده خود زوجین است و مشاوران به هیچ عنوان دخالتی در ایجاد طلاق عاطفی خانواده‏‏‌ها ندارند.

دکتر جلیل عفتی در گفت‎‌‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، هدف از طرح ارجاع زوجین خواستار طلاق از دادگاه برای امر مشاوره به بهزیستی را به هیچ عنوان طولانی کردن مسیر طلاق ندانست و تصریح کرد: هدف از این اقدام در واقع آگاهی‏‏‌بخشی و آموزش زوج‌ها در مورد عواقب طلاق و بکارگیری روش‎‎های رفع مشکلات‌شان و سازش آنها است.

وی تاکید کرد: تصمیم طلاق به عهده خود زوجین است و مشاوران دخالتی در تصمیم‌گیری نهایی آنها ندارند، بلکه آنها صرفاً شیوه صحیح تصمیم‌گیری را به زوجین آموزش می‎‎دهند.

مدیر کل بهزیستی استان از مهمترین چالش‏‏های امروز خانواده‌ها را ارضا نشدن و تامین نشدن نیازهای عاطفی در محیط خانواده و ضعف در مهارت‌های ارتباطی و ابراز احساسات دانست.

وی، فشارهای اقتصادی که اضطراب و استرس را در خانواده بوجود می‌آورد از دیگر چالش‎‎ها ذکر کرد و افزود: شکاف بین نسلی که عمدتاً بین والدین و فرزندان به وجود می‌آید نیز می‎‎تواند منجر به استرس‏‏‌های زمینه‌ای در خانواده ‎‎شود.

عفتی، آسیب‌هایی مانند خیانت‌های زناشویی را از دیگر چالش‎‎هایی برشمرد که خانواده را با تهدید روبه‌رو می‌کند.

وی از اقدامات صورت گرفته برای تقویت بنیان خانواده توسط دفتر تحکیم بنیان خانواده در استان را شامل انجام مشاوره‌های تخصصی برای افزایش مهارت‌های ارتباطی زوج‌ها و آموزش شیوه‌های حل تعارض در خانواده‎‎ها ذکر کرد و گفت: این اقدامات منجر به کاهش منطقی بخشی از طلاق‌های زوجین که قابلیت نجات داشته، شده است.

این مسئول از برنامه‌های آینده این دفتر را برنامه‌های آموزشی مدون به خانواده‌ها و آموزش متخصصان و آشنا کردن خانواده‎‎ها با چالش‌های جدید خانواده بیان کرد.

وی در پاسخ به ارزیابی از میزان بهبود روابط و تحکیم بنیان خانواده‏‏‌های خواستار طلاق که برای مشاوره به بهزیستی ارجاع شده‎‎اند، گفت: قطعاً طرح به این موضوع کمک می‌کند تا روابط خانواده بهتر و باکیفیت‌تر باشد. پژوهش‌ها نشان داده است یکی از مشکلات زوجین در معرض طلاق، ضعف در مهارت‌های ارتباطی است. از طریق اجرای این طرح، آموزش‌های صحیح به آنها ارائه می‌شود.

مدیر کل بهزیستی استان یزد خاطرنشان کرد: آموزش، مهمترین رکن هر تغییر است لذا برنامه‌های آموزشی علمی و مدونی باید وجود داشته باشد. اجرای برنامه‌های پیشگیری و آگاه‌سازی، ایجاد فضاهای اجتماعی و شاد در جامعه که خانواده‌ها در قالب آنها به تخلیه استرس‌ها و اضطراب‌هایشان بپردازند و نیز اجرای طرح مشاوره خانواده به نحوی که هر خانواده‌ای یک مشاور داشته باشد، از جمله راه‌های پیشنهادی در این زمینه است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.