سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۰۲

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح امروز در دیدار اعضای هیأت پارلمانی ایتالیا، تاریخ باستانی…

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح امروز در دیدار اعضای هیأت پارلمانی ایتالیا، تاریخ باستانی را وجه مشترک دو کشور خواند و گفت: سابقه دیرینه ایران و ایتالیا در تاریخ جهان، آینده‌ای را برای مسؤلان دو کشور ترسیم می‌کند که برای همکاری عمیق‌تر، فکر و برنامه‌ریزی بیشتری کنند.

وی در پاسخ به تقاضای سرپرست هیأت ایتالیایی در خصوص ترسیم دورنمای سیاست خارجی ایران، گفت: نگاه دولت فعلی که برخاسته از آرای مردم است، در تعامل و همکاری براساس احترام متقابل با دنیا جدّی است و تصادفی نیست که حل مسایل هسته‌ای در اولویت برنامه‌های دولت برای سیاست خارجی قرار می‌گیرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، فضای باز را اساس برنامه‌های دولت در سیاست داخلی دانست و گفت: موافقان و مخالفان ابراز عقیده می‌کنند و دولت با ثبات سیاسی و بر اساس اصل قرآنی همه حرف‌ها را می‌شنود و بهترین‌ها را انتخاب می‌کند.

هاشمی با اشاره به سفر قبل از انقلاب خود به ایتالیا و ارائه تحلیلی از عملکرد دولت‌های متعدد ایتالیا در دوره‌های مختلف، گفت: در زمان جنگ ایتالیا به تعهداتش عمل نمی‌کرد، امّا در دوران سازندگی، همکاری‌های خوبی در تقویت صنعت و تولید فولاد داشت و برای الان و آینده هم منافع دو کشور در همکاری بیشتر است.

وی در پاسخ به سؤال خانم «سناتور لوکوتز باریکیوتی» در خصوص پرونده هسته‌ای، جایگاه زن در جامعه و آینده روابط ایران با جهان، گفت: با توجه به جامعه تحصیلکرده، مخصوصاً حضور خانم‌ها در مقاطع عالی تحصیلی و حاکمیت تعقل و تدبیر دیپلماتیک در فضای مذاکرات، به آینده مسایل هسته‌ای و روابط با جهان خوشبین هستیم.

همچنین در پاسخ به سؤال سناتور «وینچنزو آمندولا» درباره روابط ایران و عربستان، گفت: راه‌حل مسایل دو کشور با توجه به مشترکات منطقه‌ای و اسلامی و تجربه عملی گذشته که یخ‌های روابط را آب کرده بود، خیلی آسان است.

وی افزود: مذاکره من و ملک عبدالله در مقاطع برگزاری کنفرانس اسلامی در سنگال و سپس در سفر ایشان به ایران، اختلافات دو کشور درباره میزان تولید نفت و روابط کشورهای اسلامی را تبدیل به همکاری و همدلی کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تحولات کشورهای شمال آفریقا و نوع نگاه ایران، گفت: تندروها حرکت انقلابی مردم آن کشورها را منحرف کردند و نارضایتی مردم از هرج‌ و مرج‌های سیاسی و اجتماعی باعث برگشت نظامی‌ها شده است.

وی افزود: استبداد، استعمار و افراط سه ضلع یک مثلث شوم هستند که مردم آن مناطق را گرفتار کرده است.

هاشمی رفسنجانی، در پاسخ به سؤال آقای گرگوریو جیتی درباره خصوصی سازی، گفت: مشکلات فعالیت بخش خصوصی با اصلاح اصل 44 قانون اساسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام برطرف شد که اگر درست اجرا می‌شد، شاهد درخشش آن در جامعه و همکاری بخش خصوصی بین‌المللی بودیم.

وی با اشاره به تصویب محل‌های مصرف برای درآمدهای حاصل از واگذاری‌ها به بخش خصوصی گفت: در مصوبات مجمع، درآمدها در خدمت تقویت بخش خصوصی و تعاونی‌ها و معیشت نیازمندان است که امیدواریم دولت آقای روحانی، آن سیاست را به مسیر درست خویش برگرداند.

در آغاز این دیدار، سناتور اتئوره روزاتو نیز با تأکید بر روابط عمیق دو کشور، گفت: حضور این هیأت در راستای تحولاتی است که با آغاز دولت آقای روحانی در روابط جمهوری اسلامی با اروپا ایجاد شده است.

نماینده مجلس سنا از حزب دموکراتیک با ارائه گزارشی از تنوع قومیت‌ها در جغرافیای ایتالیا و تعدد افکار و احزاب سیاسی، گفت: خواستار گسترش روابط ایران و ایتالیا در عالی-ترین سطوح هستیم.

وی با بیان اهداف برگزاری نمایشگاه سال 2015 ایتالیا در میلان گفت: فضای وسیعی در قلب نمایشگاه برای ایران در نظر گرفته شد تا هم بهتر خود را معرفی کند و هم مردم ما بیشتر توانایی‌های کشور شما را بشناسند.

روزاتو با ستایش از روحیه مدنیت و فرهیختگی فرهنگی ایران گفت: برای شناسایی هر کشوری باید با مردم آن کشور گفت‌وگو کرد و ایران مردمی متمدن و با فرهنگ دارد.

وی با یادآوری سوابق همکاری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با دولت‌های ایتالیا گفت: نقش جنابعالی و جایگاه ایران در مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی همیشه مورد توجه مسؤولان کشور متبوعم خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.