شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۱:۰۵

قرص متفورمین (metformin) به عنوان کاهنده قند خون، یکی از داروهای معمول کنترل دیابت نوع ۲ محسوب می شود. مطالعه صورت گرفته توسط…

قرص متفورمین (metformin) به عنوان کاهنده قند خون، یکی از داروهای معمول کنترل دیابت نوع ۲ محسوب می شود.

مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه «لوون» نشان می دهد، این دارو باعث افزایش تعداد مولکول های سمی اکسیژن منتشر شده در سلول شده و در کمال تعجب این مسئله باعث افزایش استحکام و طول عمر سلول می شود.

میتوکندری – کارخانه انرژی در سلول ها – جریان الکتریکی ضعیفی را برای تأمین انرژی سلول های بدن تولید می کند و مولکول های اکسیژن بسیار واکنش پذیر، محصول فرعی این فرآیند هستند.

این مولکول ها بدلیل توانایی آسیب زدن به پروتئین ها و دی ان ای و اختلال در عملکرد سلول های طبیعی مضر هستند، اما «دوز» کم آنها برای سلول بسیار مفید است؛ سلول ها از این ذرات اکسیژن فعال – پیش از هرگونه آسیب – به نفع خود استفاده می کنند.

مطالعه صورت گرفته در خصوص اثرات متفورمین بر روی کرم های گرد «Caenorhabditis elegans» با طول عمر حداکثر سه هفته، حاکی از کاهش اندازه بسیار محدود و عدم ایجاد چین و چروک در بدن جانور است.

به گفته «ووتر د هس» سرپرست تیم تحقیقاتی، متفورمین باعث افزایش اندک در تعداد مولکول های مضر اکسیژن شده و این فرآیند منجر به تقویت سلول ها و افزایش طول عمر آنها می شود.

اثربخشی متفورمین بر روی انسان هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته است، اما نتایج امیدوارکننده این مطالعه می تواند بعنوان پایه ای برای تحقیقات آینده مورد استفاده قرار گیرد.(ایسنا)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.