جمعه، ۰۸ خرداد ۹۴ - ۰۷:۰۲

به گزارش میهن پست – متاسفانه دیده می شود که خیلی از کسانی که راننده اتومبیل های داخل شهری هستند عادت دارند که مدام دستشان را روی بوق…

به گزارش میهن پست – متاسفانه دیده می شود که خیلی از کسانی که راننده اتومبیل های داخل شهری هستند عادت دارند که مدام دستشان را روی بوق خودرو خود قرار دهند و برای بی اهمیت ترین هشدار از صدای گوشخراش بوق استفاده  کنند. بخصوص آن‌هایی که همه روزه فواصل زیادی را با خودرو خود طی می کنند از این دسته اند .

نتایج به دست آمده در یک تحقیق جدید نشان می دهد که صدای مداوم بوق زدن اتومبیل‌ها، صدای پرواز هواپیماها و سوت زدن قطارهامی‌تواند روی افزایش وزن ما تأثیر نسبتاً زیادی داشته باشند.
این تحقیق جدید که نتایج آن در نشریه Occupational & Environmental Medicine چاپ و منتشر شده استآمده است که صدای ناشی از بوق زدن و تنش های فکری به همراه فشارهای عصبی حاصله از ترافیک های طولانی شهری ممکن است باعث اختلال های ترشح معده و افزایش اندازه دور کمر در زنان و مردان شود.

بوق

این تحقیق بر روی جامعه ی آماری ۵۰۷۵ نفری افراد بالای ۳۰ سال در سوئدی انجام گرفته است نتایجی از آن به دست آمده که نشان دهنده تاثیر مستقیم فشارهای عصبی ناشی از رانندگی و بوق زدن مداوم رانندگان و افزایش وزن است  به گو نه ای که محققان در انجام این تحقیق فشارخون، وضعیت دیابت، شاخص توده بدنی، اندازه دور کمر و نسبت دور کمر به باسن این افراد را با توجه به تعریف سازمان جهانی بهداشت از چاقی مفرط مورد بررسی قرار دادند. همچنین افراد شرکت‌کننده به یک پرسشنامه بسیار مفصل در مورد جوانب مختلف زندگی مانند سلامتی، عادت‌های خواب، استرس شغلی و میزان آلودگی صوتی در محیط زندگی پاسخ دادند.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]محققان دریافتند: به ازای هر ۵ دسی‌بل صدا بالاتر از ۴۵ دسی‌بل صدای ترافیک خیابان، اندازه دور کمر افراد ۰٫۲۱ سانتی‌متر افزایش می‌یابد و زنان بیشتر در معرض خطر هستند. به ازای هر ۵ دسی‌بل افزایش پس از ۴۵ دسی‌بل صدای ترافیک، نسبت کمر به باسن ۰٫۱۶ سانتی‌متر افزایش می‌یابد و این مشکل بیشتر در مورد مردان صادق است. در افرادی که بیشتر در معرض هر سه نوع صدا یعنی صدای ترافیک خیابان‌ها، صدای قطارها یا صدای هواپیماها هستند، احتمال افزایش اندازه بخش میانی بدن بیشتر می‌شود.[/box]
یکی از محققان این تحقیق در این رابطه گفت: «نتیجه مهم این تحقیق این است که قرار گرفتن در معرض صدای ترافیک به هر شکلی به مدت طولانی، احتمالاً یکی از عوامل خطرزا برای چاقی ناحیه شکم محسوب می‌شود».

Obese drivers

وی افزود: «مکانیسم اصلی رابطه بین آلودگی صوتی و چاقی این است که صدای ترافیک، سطح یک نوع هورمون استرس به نام کورتیزول را افزایش می‌دهد. این هورمون باعث تحریک انباشتگی چربی در ناحیه شکم می‌‌شود». طبق گفته‌های وی، افزایش کورتیزول می‌تواند باعث تحریک بیش‌ازحد سیستم عصبی سمپاتیک به ویژه در محور HPA ‌شود.

drivimg
افرادی که نمی‌توانند در محیط‌های ساکت و دور از شلوغی زندگی کنند، چه کنند؟ این محقق می‌گوید: «برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می‌تواند تأثیر منفی قرار گرفتن در معرض آلودگی صوتی را خنثی کند». وی همچنین پیشنهاد می‌کند در طول شب پنجره‌ها را ببندید، به هنگام خواب از گوش‌گیر بهره ببرید و اتاق‌خواب خود را در ساکت‌ترین بخش خانه انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *