جمعه، ۱۱ فروردین ۹۶ - ۰۴:۱۸
بوگاتی شیرون

سریع‌ ترین خودروی جاده‌ ای دنیا هم اکنون بوگاتی شیرون گروه فلوکس واگن است که در نمایشگاه ژنو سال گذشته معرفی شد ….

سریع‌ ترین خودروی جاده‌ ای دنیا هم اکنون بوگاتی شیرون گروه فلوکس واگن است که در نمایشگاه ژنو سال گذشته معرفی شد . اما سوال اصلی اینجاست که راز موفقیت بوگاتی شیرون در رسیدن به سرعت بیش از ۴۱۶ کیلومتر بر ساعت چیست ؟ در ادامه قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم . با میهن پست همراه شوید .

بوگاتی شیرون یا کایرون یک خودروی سوپر اسپرت موتور وسط است که توسط گروه فلوکس واگن خلق شده. این خودرو در انگلیسی کایرون و در فرانسوی شیرون تلفظ می‌شود. این مدل جانشین خودروی پیشین این کمپانی یعنی بوگاتی ویرون است. خودروی مذکور در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۶ رونمای شد. شتاب اولیه خودرو زیر ۲/۵ ثانیه می‌باشد و ۰تا۳۰۰ کیلومتر را در ۱۳ ثانیه می‌پیماید و سرعت نهایی خودرو بیش از ۴۱۶ کیلومتر در ساعت است. و قیمتی بالغ بر ۲٫۶ میلیون دلار را دارا می‌باشد. نام خودرو به افتخار لویس شیرون قهرمان رالی انتخاب شده.اولین نسخه شیرون برای کیستیانو رونالدو ساخته شده. شیرون سریع ترین اتومبیل جهان تا سال ۲۰۱۷ است.

اما دلیل اصلی تبدیل شدن این خودرو به سریع‌ ترین خودروی جاده‌ ای دنیا در تایرهای بوگاتی شیرون است . تایرهای این خودرو را شرکت فرانسوی میشلن بصورت اختصاصی برای فلوکس واگن می سازد . نخستین بار در ۱۵ سال پیش بود که شرکت تایرسازی میشلن همکاری خود را با فلوکس واگن آغاز کرد. در آن زمان ساخت تایرهای بوگاتی ویرون بر عهده این شرکت بود کاری که بسیاری از شرکت های تایرسازی از پس آن برنیامده و حتی به همین خاطر بوگاتی رو مورد تمسخر قرار می دادند

جالب است بدانید زمان لازم برای ساخت هر تایر ویرون با دست در حدود یک ساعت بود و البته دو جفت تایر ویرون قیمتی بالغ‌ بر ۴۲ هزار دلار داشت که هر تایر نیز ۹۶۰۰ کیلومتر عمر می‌ کرد.اما این تایرها در سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت و شرایط آب و هوایی متعادل تنها ۱۵ دقیقه دوام می آورند و از سوی دیگر سوخت ویرون نیز در کمتر از ده دقیقه حرکت با این سرعت تمام می شد .

تجربه ساخت تایرهای بوگاتی ویرون باعث شده که تایرهای بوگاتی شیرون دیگر مشکلات گذشته را نداشته باشند .تایرهای جلو (۲۸۵/۳۰R20) و عقب (۳۵۵/۲۵R21) شیرون در مقایسه با ویرون، به ترتیب ۱۴ و ۱۲ درصد سطح تماس بیشتری با جاده دارند. آنها توانایی انتقال ۵۰۰۰ نیوتون متر گشتاور در زمان تماس با جاده دارند و می‌توانند ۳۸۰۰ بار نیروی جاذبه را در سرعت ۴۱۶ کیلومتر بر ساعت، بدون ترکیدگی تحمل کنند.  میشلین از یک سیستم ضد پنچری نیز در لاستیک‌ های شیرون استفاده کرده که نیازمند رینگ‌ های مخصوص و کاملاً متقارن است.در حقیقت بوگاتی شیرون حالا دارای تایرهایی است که به وسیله آن می تواند به سرعت ۴۴۰ یا ۴۵۰ کیلومتر بر ساعت نیز برسد .

باهم در میهن پست تصاویری از بوگاتی شیرون سریع‌ ترین خودروی جاده‌ ای دنیا را تماشا می کنیم .

[highlight]منبع [/highlight]: motortrend

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.