یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۹:۳۷

استعمال مادران  حامله از نوعی داروی ضد افسردگی به اسم  مهار کننده های انتخابی باز جذب سروتونین  یا SSRIها ، منجر به زیاد…

diabet13 بکاربردن  داروهای ضد افسردگی درحاملگی وابتلا به چاقی و دیابت در کودکان متولد شده

استعمال مادران  حامله از نوعی داروی ضد افسردگی به اسم  مهار کننده های انتخابی باز جذب سروتونین  یا SSRIها ، منجر به زیاد شدن  تجمع چربی و التهاب کبدی درمرحله  بلوغ دربچه های متولد شده  از این مادران می گردد. پژوهشگران برای نخستین بار با تحقیق بر روی یک مدل حیوانی نشان دادند استفاده این گروه دارویی بواسطه  مادران باردار، نگرانی درمورد عوارض دراز مدت متابولیک دربچه های متولد شده را افزایش می دهد.

زنانی که دردوران بارداری از این نوع داروهای ضدافسردگی  استفاده می کنند ندانسته ، نوزادان خود را  درمعرض خطر چاقی وابتلا به دیابت نوع ۲ در مراحل بعدی زندگی قرار می دهند.

محققان  دانشگاه مک مستر نشان دادند بین  استفاده از داروی  فلوکسیتین در دوران بارداری  و افزایش خطر ابتلا به چاقی و دیابت در کودکان  ارتباطی وجود دارد. در حال حاضر برای  بسیاری از زنان باردار داروی ضدافسردگی تجویز می شود.

محقق ارشد این تحقیق، آلیسون هالووی استادیار زنان و زایمان دردانشگاه مک مستر می گوید: چاقی و دیابت  نوع ۲ درکودکان  رو به افزایش است و غالباً این افزایش را با شیوه ی زندگی  و مصرف مواد غذایی با کالری بالا و کاهش فعالیت بدنی مرتبط می دانند، اما در این تحقیق نشان داده شد که مصرف داروی ضدافسردگی در دوره ی بارداری توسط مادران نیز ممکن است  از عوامل موثر در افزایش چاقی و همه گیری  بیماری دیابت باشد.

 مطالعات  پیشین نشان داد که زنان باردار مستعد  افسردگی  هستند و تخمین  زده می شود که تا یک  پنجم زنان باردار  دارای  علائم  افسردگی  در دوران  بارداری می باشند.

هالووی می گوید: در حالیکه  مشخص شده است که این داروها می تواند خطر ابتلا به چاقی را در بزرگسالان  افزایش دهد اما تاکنون  معلوم نبود  که آیا  استفاده  از این داروها  در دوران  بارداری می تواند بر خطر ابتلا به اختلالات متابولیک  درکودکان  متولد شده در مراحل بعدی زندگی تأثیر  گذارد؟

هدف این تحقیق بررسی تأثیر  مصرف داروی ضد افسردگی در بارداری  و ارتباط آن با ایجاد کبد چرب بود که معمولاً در کودکان  چاق مشاهده می شود.

دانشجوی دکترا Nicok De longدر ارائه  نتایج این تحقیق در بیست و دومین  نشست مشترک جامعه ی بین المللی غدد درون ریز و انجمن غدد گفت: ما برای اولین بار در یک مدل حیوانی نشان دادیم که استفاده از داروهای ضدافسردگی SSRIدر دوره ی  بارداری منجر به افزایش تجمع چربی والتهاب در کبد  فرزندان در بزرگسالی  می شود. بر اساس  نتایج بدست آمده نگرانی جدیدی درباره ی عوارض دراز مدت متابولیک مصرف داروهای ضد افسردگی  SSRI  در دوران بارداری بر کودکان ایجاد شده است.

دکتر Hollowayمی گوید: در این مطالعه قطع مصرف داروهای ضدافسردگی  در دوران  بارداری توصیه نمی شود، تنها به خطرات  مرتبط با استفاده  از این داروها  که قبلاً شناسایی نشده بود اشاره  شده است. مزیت  این مطالعه  شناسایی گروهی از کودکان درمعرض  خطر چاقی و دیابت است تا بتوان با مداخلات خاص از چاقی و ابتلا آنان به دیابت  نوع ۲ درمراحل بعدی زندگی  جلوگیری کرد.

مرحله ی بعدی دراین تحقیق درک مکانیزمهای مرتبط با ایجاد این خطرات  توسط داروهای SSRIاست، به گفته ی  دکتر هالووی اگر بتوانیم  چگونگی بروز نتایج متابولیک  منفی در فرزندان بر اثر مصرف داروهای ضد افسردگی SSRIدر طی بارداری را کشف کنیم میتوانیم  استراتژیهای  درمانی جدیدی را برای جلوگیری از ایجاد این آسیب ها طراحی  کنیم این کار سبب می شود زنانی که در دوره ی بارداری نیاز به مصرف این داروها دارند به درمان خود ادامه دهند در حالیکه از آسیب های بالقوه ی مصرف این داروها  بر کودکان  آنها جلوگیری شود.

منبع-http://diabetestma.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *