دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۰

بر پایه  گزارش سازمان بهداشت جهانی سالانه بیش از ۱۵ میلیون انسان  مبتلا به سکته مغزی میشوند. از این میزان  یک سوم از…

tashkhise sekte بکارگیری امواج مایکروویو برای تشخیص فوری سکته مغزی

بر پایه  گزارش سازمان بهداشت جهانی سالانه بیش از ۱۵ میلیون انسان  مبتلا به سکته مغزی میشوند. از این میزان  یک سوم از دنیا می روند و یک سوم مبتلا به ضایعات غیر قابل بازگشت میشوند. این رقم  بیانگر این است که سکته مغزی دومین فاکتور ناتوانی در انسان است.

علت سکته مغزی نرسیدن خون به قسمتی از بافت مغزی است که میتواند به علت انسداد یک رگ خونی مغز و یا به علت خونریزی به درون بافت مغزی ایجاد شود. در صورتی که علت سکته مغزی بسته شدن رگ خونی باشد درمان آن تزریق داروی tPA برای حل کردن لخته خونی است که رگ را مسدود کرده است.

در صورتی که علت سکته مغزی خونریزی به درون بافت مغزی باشد این دارو خونریزی را بیشتر کرده و وضعیت بیمار را بدتر خواهد کرد. پس تشخیص علت سکته مغزی مهم است. متاسفانه این تشخیص یک روند وقت گیر است که نیاز به انجام سی تی اسکن از مغز دارد.

بعد از سکته مغزی در هر دقیقه ۱٫۹ میلیون نورون میمیرند پس زمان اهمیت زیادی در تشخیص درست و شروع درمان دارد. اهمیت تشخیص زودرس وقتی مشخص تر میشود که بدانیم داروی tPA تنها در ۴٫۵ ساعت اول بعد از سکته مغزی موثر است.

اینک دانشمندان سوئدی در حال ساختن یک کلاه مخصوص هستند که با قرار دادن آن بر روی سر بیمار میتوان خونریزی مغزی را به سرعت تشخیص داد. هدف اینست که تکنیسین های پزشکی که در آمبولانس هستند بتوانند با تشخیص سریع خونریزی مغزی به عنوان علت سکته بتوانند روند درمان بیمار را سرعت بخشند.

از این کلاه امواج مایکروویو ساطع میشود که در برخورد با بافت مغز و پس از آن با جمع آوری امواج بازگشته از مغز میتوان وجود خونریزی در مغز را مشخص کرد.

 منبع-http://www.iranorthoped.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.