سه شنبه، ۰۴ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۰

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان گفت: آب و هوای اصفهان آلوده است و تالاب گاوخونی هیچ رمقی ندارد و باید برای آن ستاد…

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان گفت: آب و هوای اصفهان آلوده است و تالاب گاوخونی هیچ رمقی ندارد و باید برای آن ستاد ملی تشکیل شود چراکه تالاب پس از کم شدن آب اولین قربانی بی آبی زاینده رود بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اصفهان، حمید ظهرابی شامگاه(دوشنبه) در جلسه شورای اداری استان اصفهان اظهارکرد: زاینده رود شاهرگ حیاتی مرکز کشور، امروز با مشکلات متعدد از جمله پراکندگی صنایع تمرکز آلاینده‌ها و تمرکز صنعت بر حاشیه زاینده رود مواجه است و نتایج مطالعات دانشگاهی نتیجه‌های بسیار اسفناکی دارد.

وی افزود: تمرکز مواد سرطان زا و منابع آلاینده در شهر اصفهان و نبود زاینده رود میزان آلایندگی را در این شهر چندین برابر کرده است و باید گفت اصفهان شرایط خطر را رد کرده است، چراکه تمرکز صنایع در کنار مراکز مسکونی و شهرها، حمل زباله، دفن زباله همگی در شهر اصفهان یا در نزدیکی این شهر قرار دارند.

کیفیت آب اصفهان شرایط جالبی ندارد

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان تصریح کرد: وضعیت کیفیت آب اصفهان نیز شرایط جالب توجهی دارد به گونه‌ای که پس از خروج از سد “زاینده رود” شرایط کیفی آب مناسب یا خوب است پس از سد “چم آسمان” کیفیت متوسط و پس از آن شرایط آب بسیار نامطلوب می‌شود.

ظهرابی با بیان اینکه باید اعلام کنم گاوخونی تبدیل به بیابان شده است، یادآور شد: این تالاب شهرهای کشور و اصفهان را در معرض تهدید ریز گرد قرار داده به گونه‌ای که در آخرین مطالعات از هوای شهر اصفهان ریزگردهای تالاب گاوخونی در مرکز شهر اصفهان دیده شده‌اند.

آلودگی هوا هر سال افزایش پیدا می‌کند

وی با اشاره به اینکه جهت وزش باد در تابستان و زمستان به گونه‌ای است که آلودگی‌ها را به فراز اصفهان می‌آورد، افزود: کیفیت هوای اصفهان در سال گذشته 269 روز سالم، 69 روز ناسالم، 18 روز بسیار ناسالم و هفت روز خطرناک را داشته‌ایم که این نشان از افزایش آلودگی در هر سال می‌دهد.

مدیرکل محیط زیست اصفهان تاکید کرد: آب و هوای اصفهان آلوده است و تالاب گاوخونی نیز هیچ رمقی ندارد و باید برای آن ستاد ملی تشکیل شود چراکه تالاب پس از کم شدن آب اولین قربانی بی آبی زاینده رود بوده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *