دوشنبه، ۱۶ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۳

بحران عراق وارد روز بیست و هشتم شد درحالی که منابع خبری انگلیسی اعلام کردند که نخست‌وزیر عراق آمریکا را تهدید کرده است…

بحران عراق وارد روز بیست و هشتم شد درحالی که منابع خبری انگلیسی اعلام کردند که نخست‌وزیر عراق آمریکا را تهدید کرده است که اگر به توافقنامه امنیتی با بغداد عمل نکند، آن را لغو می‌کند.

به گزارش «تابناک» بیست و هشتمین روز بحران عراق درحالی آغاز شد که روز گذشته (یکشنبه)  سخنگوی ارتش عراق از کشته شدن بیش از 1000 تروریست عضو داعش در استان صلاح‌الدین از جمله حسین فراس المشهدانی، امیر خودخوانده منطقه المشاهده در شمال بغداد خبر داد.

همچنین دفتر آیت‌الله «سید علی السیستانی» مرجعیت عالی شیعیان در عراق، ادعاها و شایعات منتشر شده از سوی شبکه «العربیه» درباره درخواست مرجعیت مبنی بر عدم نخست‌وزیری مجدد «نوری المالکی» را تکذیب و اعلام کرد مرجعیت همچنان با تمام طرف‌های سیاسی عراق یک فاصله را رعایت می‌کند.

یک مقام مسئول در دفتر آیت‌الله سیستانی در گفت‌وگوی ویژه با پایگاه «الانصار» گفت: شبکه العربیه با تکیه بر خبرهای کذب و تحریف‌شده سیاست‌های خصمانه خود علیه دولت و مردم عراق را دنبال می‌کند. مرجعیت عالی شیعیان عراق تا به این لحظه هیچ بیانیه‌ای درباره نحوه تشکیل دولت جدید عراق صادر نکرده است و خواستار تغییر یا عدم تغییر نخست‌وزیر کنونی نشده است.

شبکه العربیه ادعا کرده بود که آیت‌الله سیستانی خواستار تغییر مالکی و انتخاب نخست‌وزیری که از مقبولیت مردمی گسترده برخوردار باشد، شده است.

09:19 : روزنامه انگلیسی ساندی تلگراف، ساعتی را که «ابوبکر البغدادی» در هنگام حضور در مسجد موصل پوشیده بود را 6 هزار دلار تخمین زد.

02:08 : منابع نزدیک به «نوری المالکی» که از سوی آمریکا برای کناره‌گیری تحت فشار است، می‌گویند ممکن است که او توافقنامه چارچوب راهبردی با ایالات متحده را لغو کند. این توافقنامه که در سال 2008 به امضای طرفین رسید، موارد همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان واشنگتن و بغداد را تشریح کرده است.به گفته این منبع، آقای مالکی که از عدم حمایت مناسب آمریکا از مبارزه عراق با گروه تروریستی «داعش» گله‌مند است، در حال بررسی لغو کامل این توافقنامه است.

01:07 : «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر روز یکشنبه نسبت به تلاش برای تجزیه عراق و گسترش فعالیت تروریست‌ها در دیگر کشورهای منطقه، هشدار داد.سیسی که در جمع خبرنگاران مصری صحبت می‌کرد، در مورد تلاش‌های صورت گرفته برای جدا کردن مناطقی از عراق، گفت: «همه‌پرسی‌ای که الان کردها دنبال آن هستند، چیزی نیست جز آغاز تجزیه‌ای فاجعه‌بار برای تبدیل عراق به کشورهای کوچک‌تر و رقیب.»

00:33 : داعشی‌ها با حمله به یک روستای ترکمانی‌ها در شمال موصل پس از غارت اموال ساکنان،‌ 40 نفر را ربودند. این روستا در نزدیک الرشیدیه قرار دارد.تکفیری‌ها علاوه بر غارت اموال مردم،‌ اقدام به تخریب قبرستان این روستای ترکمانی نیز کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.