یکشنبه، ۲۰ مهر ۹۳ - ۰۵:۲۲

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم سمیعی مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گلستان، بعد از ظهر یکشنبه در این همایش گفت:…

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم سمیعی مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گلستان، بعد از ظهر یکشنبه در این همایش گفت: یکی از اقدامات این بخش برگزای جشنواره های فرهنگی در حوزه حوادث با توجه به درپیش بودن هفته کاهش بلایای طبیعی است زیرا ، وقتی در روستا سیلی رخ می دهد رودخانه های روستایی خانه های مسکونی را در آسیب بیشتری قرار می دهند و این مستلزم جلوگیری  و آموزش است .

وی افزود: کتب و برگزاری آزمون مکاتبین برای دهیاران و اموزش های لازم در حوزه های عمرانی و پشتیبانی و همچنین ماشینهای آتش نشانی و خدماتی به دهیاران ارائه شده است.

سمیعی به اعتبار تخصیص داده شده به دهیاری ها اشاره کرد و افزود: مبلغ 50 میلیون ریال برای هر دهیاری تامین اعتبار شده و همچنین در پروژه های نیمه تمام تفاهم نامه ای با وزارت درمان و آموزش پزشکی بسته شه تا در زمینه خانه های بهداشت مساعدت های لازم را با دهیاران داشته باشند.

وی گفت : دهیاران باید به  فرهنگ بومی و روستای توجه و جلوی ساخت و سازهای غیر مجاز را بگیرند.

در ادامه، سرهنگ علیرضا قدمی فرمانده پلیس راه استان در ادامه جلسه بیان کرد: بیشترین تصادفات و مرگ و میر در سطح استان در راههای فرعی و روستاهها اتفاق می افتد  و این امر باید بوسیله دهیاری ها مرتفع شود.

وی افزود: سعی ما راه اندازی طرح ساماندهی وضعیت ترافیکی را در روستاهای استان است.

وی با بیان این که بیشترین مرگ و میر تصادفات در راه های روستایی گلستان اتفاق می افتد، گفت: گلستان در رتبه نخست مرگ و میر تصادفات موتورسواران د کشور قرار دارد و در راستای جلوگیری از این موضوع مهم تا بحال چند همایش بصورت نمادین و با واگذاری کلاه ایمنی به موتور سواران نهادینه شد.

محمدتقی زمانی نژاد مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان در ادامه اظهار کرد: روستاها میراث فرهنگ دار کشور هستند و بنیاد مسکن بیش از 90 درصد از فعالیت خودر را صرف امورات آن کرده است.

وی اضافه کرد: روستاهایی که دارای بافتهای فرهنگی و میراثی هستند می توانند با ساختمان را همان بافت قدیمی بازسازی کنند و مبلغ 2 و نیم میلیون تومان وام بلا عوض برای این کار دریافت کنند.

وی از روستاههای فارسیان،شاهکوه و پاسنگ مینودشت بعنوان روستاهای فرهنگ یاد کرد و افزود : در این روستاهها طرح بازسازی خانه های قدیمی و میراثی صورت گرفته و کسانی که تا بحال نتوانستند در این طرح شرکت کنند با مراجعه به دهیاری روستا اینن امر محقق خواهد شد.

رضا صابری نماینده مردم آزادشهر و رامیان نیز ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر، روستا را مجموعه مردمانی دانست که بنای آنها مبتنی بر زندگی و تولید تعریف شده و وجه تمایز روستا را تولید و وجه تمایز شهر را مصرف دانست .

وی ضمن تاکید بر اقتصاد مقاومتی اذعان کرد: امروزه نقطه اصلی اقتصاد کشور ما اقتصاد مقاومتی و به تعریف دیگر همان روستا تعریف شده و ایجاد جهش در اقتصاد مساوی است با رشد مملکت اسلامی ایران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.