پنجشنبه، ۱۳ شهریور ۹۳ - ۱۱:۱۱

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: در برخی مناطق کشور به خصوص استان‌های ییلاقی، پروانه‌های چرای دام از نوع پروانه‌های…

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: در برخی مناطق کشور به خصوص استان‌های ییلاقی، پروانه‌های چرای دام از نوع پروانه‌های خرد است که جنبه اقتصادی ندارد.

محمد حسین شاملی در حاشیه نشست بررسی مشکلات منابع طبیعی سمیرم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا) در سمیرم، به تشریح مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این جلسه پرداخت و اظهار کرد: مهم‌ترین مباحثی که در این نشست مطرح شد، مربوط به اختلاف در اراضی بین منابع طبیعی و مردم، وضعیت مراتع و اراضی دیم کاری در این شهرستان بود‌.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد که اراضی قبل از سال 41 یعنی قبل از قانون ملی شدن که سابقه کشت دارد، از طریق کمیسیون ماده واحده و شعبه ویژه در دادگستری استان اصفهان پیگیری شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان ادامه داد: هم‌چنین اراضی که بعد از سال 41 و تا قبل از سال 65 تصرف شده از طریق ماده 34 قابل پیگیری است، اما این در صورتی تحقق پیدا می‌کند که ماده 34 در قانون منابع طبیعی مجددا احیاء شود.

وی با بیان اینکه اراضی بعد از سال 65 نیز مشمول قانون ماده 34 می‌شوند، افزود: یکسری از اراضی هم که سابقه اصلاحات ارضی و احیاء دارد و مدارک مستند آن وجود داشته باشد، از طریق کار گروهی که اخیرا توسط وزیر جهاد کشاورزی تشکیل شده، قابل پیگیری است .

شاملی به مراتع و مشکلات دامداران شهرستان سمیرم اشاره کرد و گفت: در این جلسه تعداد دام و پروانه‌های دامداران و تعداد دامدارانی که دامشان اقتصادی نیست، براساس ماده 47 حقوق دامداران مورد بررسی قرار گرفت.

مدیر‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان تصریح کرد: این مشکل فقط برای شهرستان سمیرم نیست و در استان‌های ییلاقی پروانه‌های چرای دام از نوع پروانه‌های خرد است که اقتصادی نیستند، برهمین اساس این اداره کل تلاش خواهد کرد پروانه‌های دام را اقتصادی کند .

شاملی با بیان اینکه در این جلسه مقرر شد در اراضی دیم کاری که در تصرف مردم است، بادام دیم و گیاهان دارویی کشت شود، افزود: این نوع کشت می‌تواند هم منبع در آمدی برای مردم باشد و از طرفی جلوی شخم هر ساله این اراضی نیز گرفته شود‌.

‌مدیر‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره به اینکه آب ملخ جز مناطق حفاظت شده محیط زیست و جزء مناطق طبیعی و گردشگری است، افزود: اداره کل منابع طبیعی با هرگونه ایجاد معدن در این منطقه که منجر به تخریب می‌شود، مخالف است .

شاملی افزود: مجوز احداث این معدن از طریق استان همجوار صادرشده و برهمین اساس استان اصفهان مخالفت صریح خود را در خصوص این معدن اعلام کرده است که استان دیگری اجازه ندارد برای استان دیگری مجوز معدن صادر کند.

وی با بیان اینکه منابع طبیعی تاکنون چندین بار جلوی فعالیت این معدن را گرفته، اما اکنون در حال فعالیت است، گفت: براساس اینکه استان اصفهان با مجوز این معدن مخالف است، مجدانه پیگیر هستیم که بتوانیم این موضوع را با هماهنگی نماینده سمیرم در مجلس از طریق قانونی پیگیری کنیم.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *