دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۹:۲۰

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، محمد جواد عطرچیان افزود: در پی برنامه…

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، محمد جواد عطرچیان افزود: در پی برنامه ها، تدابیر و اقدامات انجام شده از سوی این سازمان در زمینه توسعه و بهبود زیرساخت های حمل و نقل و بهبود روابط حمل و نقلی و تجاری با دیگر کشورها و تقویت کریدورهای ترانزیتی از مسیر جمهوری اسلامی ایران طی سه ماهه سال 93 بالغ بر سه میلیون و 334 هزار تن انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی معادل 96 درصد از طریق جاده و 145 هزار تن معادل چهار درصد از طریق راه آهن به کشور های همسایه ترانزیت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در بخش ترانزیت جاده ای 3.5 درصد افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: از مجموع کالاهای ترانزیت شده، یک میلیون و 766 هزار تن را مواد نفتی و یک میلیون و 714 هزار تن را مواد غیرنفتی تشکیل دادند که عمده ترین بخش مواد غیرنفتی کالاهایی نظیر مواد سوختی، لوازم خانگی، انواع پنبه، کالاهای ساختمانی، وسایل نقلیه باری و مسافری بوده است.

مدیر کل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی افزود: در مدت مذکور، از میان مرزهای کشور پرویزخان با یک میلیون و 100 هزار تن معادل 31.6 درصد فعال ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می رود و پس از آن مرزهای بندرعباس، باشماق و بازرگان در رده های بعدی قرار دارند.

وی اظهار داشت: در زمینه ترانزیت خروج کالا از کشور، بندر امام با یک میلیون و 345 هزار تن معادل 38.7 درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای بندرعباس، بازرگان، لطف آباد و سرخس در رده های بعدی قرار گرفتند.

عطرچیان بیشترین حجم تردد کامیون های حامل بار ترانزیتی را از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام کرد و افزود: از 149هزار دستگاه تعداد سفر کامیون های حمل کننده کالاهای ترانزیتی، 85 هزار دستگاه معادل 57 درصد توسط کامیون ایرانی و مابقی توسط سایر ملیت ها از کشور حمل شده است.

وی خاطر نشان کرد: اتخاذ تصمیمات مؤثر و راهبردی به موازات تجهیز امکانات و زیرساخت ها، فراهم آوردن تسهیلات گسترده در بخش های مختلف حمل و نقل، اقدام سازمان های مرتبط در حرکتی هماهنگ به منظور رفع موانع و تسهیل در امر ترانزیت توانسته است در بهره برداری از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ترانزیت نقش قابل توجهی ایفا کند.

عطرچیان افزود: جمهوری اسلامی ایران می تواند قطب ترانزیت منطقه باشد لذا شناسایی ظرفیت های منطقه ای و برقراری روابط دیپلماسی بین کشورهای همسایه و منطقه آسیا در دستور کار قرار گرفته است تا با رشد و توسعه قابلیت های موجود و با مدیریت صحیح روند ترانزیت روز به روز رشد داشته و رونق بیابد.

اقتصام(1)1108**1594

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *