چهارشنبه، ۲۳ مهر ۹۳ - ۰۷:۲۹

معاون امور املاک و اراضی آستان قدس رضوی از موقوفه بودن 48.5 درصد اراضی حریم شهر و 43.5 درصد اراضی محدوده خدماتی شهر…

معاون امور املاک و اراضی آستان قدس رضوی از موقوفه بودن 48.5 درصد اراضی حریم شهر و 43.5 درصد اراضی محدوده خدماتی شهر مشهد خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان، جواد محسنی در نشست خبری با خبرنگاران گفت: از مساحت 30 هزار هکتاری حوزه خدماتی شهر مشهد 13 هزار هکتار موقوفه حضرت رضا(ع) است که بخش اعظمی از شهر را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: حوزه املاک و اراضی خراسان رضوی در بالغ بر 12 استان کشور فعالیت دارد که بخش اعظم موقوفات در استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی است و در سایر استان‌ها پلاک‌هایی با مساحت‌های مختلف دارد.

محسنی با اشاره به وجود 20 اداره املاک و اراضی آستان قدس در شهرستان‌های مختلف اظهار کرد: این ادارات با حدود 450 نیرو مشغول به فعالیت بوده و بیشتر املاک آستان قدس از نظر وسعت و ارزش ریالی در سطح شهر مشهد قرار دارد.

وی با اشاره به اجرای طرح جامع در سطح شهر مشهد گفت: در این طرح ضرورت‌هایی همچون خدمات سرانه شهر، فضاهای عمومی و معابر اصلی وجود داشته که لازم به رعایت است و باید برابر با آئین نامه‌ها و ضوابط شهرداری در آن عمل شود که ما در این زمینه بیش از خدمات مورد نیاز املاکی را ارائه کرده‌ایم.

معاون امور املاک و اراضی آستان قدس رضوی ادامه داد: 47 هکتار از مساحت پایانه مسافربری شهر مشهد، 531 هکتار از مساحت فرودگاه، 53 هکتار از پایانه بار، 150 هکتار از ایستگاه راه‌آهن و 147 هکتار از مساحت دانشگاه فردوسی مربوط به موقوفات آستان قدس است که در راستای ارائه خدمات به شهر در اختیار شهرسازی قرار داده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در اجرای طرح جامع شهری ارائه اراضی خدماتی از جمله وظایف ماست که در این راستا در زمینه فضاهای سبز با 2 درصد مال‌الاجاره در زمینه آموزشی با 4 درصد و بهداشتی نیز با همین مقدار مال‌الاجاره زمین‌ها را به شهرداری تحویل می‌دهیم.

وی درباره وضعیت قطعات املاک موقوفه‌ای که در سطح شهر دیوار شده، گفت: این قطعات کاربری مسکونی نداشته و از نوع خدماتی است و به دلیل این‌که آموزش و پرورش امکان سرمایه‌گذاری و ساخت و ساز در این املاک را نداشته آنها را تحویل نگرفته است.

محسنی تاکید کرد: معاونت املاک و اراضی آستان قدس رضوی همکاری لازم را در اجرای طرح‌های شهری داشته اما معتقدیم طرح باید به گونه‌ای باشد که هزینه‌های زیادی را به شهر و شهروندان تحمیل نکرده، قابل اجرا بوده و به نفع شهر باشد.

وی ادامه داد: در طرح جامع مشهد پیشنهاد ارائه 35 قطعه از زمین‌های در اختیار آستان قدس رضوی برای تبدیل به فضای سبز شهری ارائه شده، و در صورت رعایت حقوق لازم که شامل دیدگاه کارشناسی، تحقق‌پذیری طرح و عدم تامین هزینه‌های مورد نیاز آن است، زمین‌ها را ارائه می‌کنیم.

معاون امور املاک و اراضی آستان قدس رضوی تصریح کرد: فضای سبز مورد نیاز شهرداری را تامین می‌کنیم، تنها در صورتی که حقوق مورد نیاز پرداخت شود.

وی حفاظت از اراضی و موقوفات آستان قدس را یکی از وظایف مهم این اداره برشمرد و گفت: در سطح شهر مشهد یک‌صد نفر در 20 اکیپ شبانه‌روزی کار نظارت بر املاک را بر عهده دارند تا از هر نوع ساخت و سازی در راستای تغییر کاربری‌ها در حاشیه شهر جلوگیری شود.

محسنی افزود: حفاظت رکن اصلی معاونت املاک و اراضی آستان قدس بوده و ما باید پس از حفظ و نگهداری اراضی برای درآمدزایی آنها تلاش کرده و درآمد حاصل را در راستای نیات واقفین صرف کنیم.

وی از وجود بیش از 1000 وقف‌نامه آستان قدس رضوی خبر داد و گفت: این وقف‌نامه‌ها براساس نیاز واقفین در 26 سرفصل دسته‌بندی شده است.

300 هزار نفر مستاجر موقوفات آستان قدس رضوی هستند

معاون امور املاک و اراضی آستان قدس رضوی اظهار کرد: بیش از 300 هزار نفر در مشهد مستاجر موقوفات هستند که کارهایی از قبیل تجدید اجاره، نقل و انتقال، تجمیع و رهن بانک‌ها را با این معاونت انجام می‌دهند، به گونه‌ای که روزانه 250 نفر ارباب رجوع در حوزه اراضی شهری به ما مراجعه کرده و بالغ بر 120 اعتبارنامه صادر می‌شود.

وی درباره موقوفات بخش کشاورزی نیز گفت: هزاران هکتار اراضی و بیش از 1300 حلقه چاه از جمله این موقوفات است که بخشی از آنها در اختیار آستان قدس رضوی و بخشی دیگر در اختیار مردم است.

محسنی با اشاره به موقوفی بودن بخشی از زمین‌های شهر اظهار کرد: بابت این خیابان‌ها حتی یک ریال از شهرداری هزینه‌ای دریافت نمی‌کنیم و آن را به طور رایگان در اختیار شهرداری قرار داده‌ایم اما شهرداری بخشی از این خیابان‌ها را تبدیل به پارکینگ کرده و بابت آن از مردم اجاره و پول می‌گیرد.

وی تاکید کرد: آستان قدس این زمین‌ها را برای ارائه رایگان خدمات به مردم در اختیار شهرداری قرار داده، اما متاسفانه با دریافت اجاره از سوی شهرداری حقوق موقوفه رعایت نمی‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.