پنجشنبه، ۰۱ خرداد ۹۳ - ۰۱:۱۰

به گزارش خبرنگارمهر، محمدحسين بحرالعلومي شامگاه چهارشنبه در دیدار با سرپرست، اعضای هیات تحریریه و خبرنگاران یکی از روزنامه های استان سمنان با…

به گزارش خبرنگارمهر، محمدحسين بحرالعلومي شامگاه چهارشنبه در دیدار با سرپرست، اعضای هیات تحریریه و خبرنگاران یکی از روزنامه های استان سمنان با اشاره به این که بیش از 80 خانه تاریخی قابل مرمت و واگذاری در استان سمنان وجود دارد افزود: اين خانه‌هاي تاريخي نياز به مرمت، احياء و واگذاري به سرمايه گذار بخش خصوصي دارند.

وي با اشاره به وجود حدود 17 خانه تاريخي قابل استفاده و نگهداري در شهر سمنان خاطر نشان کرد: خانه كلانتر و طاهريان به زودي مرمت و به سرمايه گذار بخش خصوصي واگذار مي شوند.

بحرالعلومي با اشاره به وجود آثار تاريخي متعدد در استان سمنان تصریح کرد: ميراث فرهنگي شامل ميراث ملموس و معنوي است و براي حفظ و حراست از ميراث ملموس استان، 35 نيروي يگان حفاظت از آثار تاريخي فعاليت دارند.

مدير كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان يكي از برنامه هاي اين اداره كل را ايجاد موزه هاي جديد دانست و عنوان کرد: در حال حاضر هفت موزه در استان فعال است که اين تعداد بايد دو برابر شود.

بحرالعلومی با تاکید بر این که در تمامي شهرستان‌هاي استان بايد موزه مردم شناسي و باستان شناسي ايجاد شود اذعان داشت: آثار تاریخی این استان از یزد بیشتر است و نیاز به معرفی بیشتری دارد.

وی یکی از مهم ترین فعالیت های این اداره کل را حفظ، احیاء، معرفی و ایجاد کاربری جدید در بناهای تاریخی دانست و ابراز داشت: رسانه ها باید ذهن مردم را نسبت به حفظ و حراست از آثار تاریخی حساس کرده و این انتظار را در مردم ایجاد کنند که از مسئولان طلبکار اجرای امور باشند تا ما نقد شده و نقایص کار مشخص شود.

مدير كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان با اشاره به وجود آب انبارها، خانه های تاریخی، مساجد، کاروانسراها، قلعه های تاریخی و … در استان سمنان اظهار داشت: زندان سمنان با توجه به اینکه در کاروانسرای مرکز شهر واقع شده باید به خارج از شهر منتقل شود.

بحر العلومی با ابراز نگرانی از احداث جاده جدید در کنار جاده سنگفرش در گرمسار ادامه داد: جاده سنگفرش بیش از 400 سال قدمت داشته و در نوع خود بی نظیر است و در حریم اطراف این جاده نباید جاده جدید ایجاد شود.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.