جمعه، ۲۴ شهریور ۹۶ - ۰۵:۱۳
بیماری اسکیزوفرنی

قبل از توضیح در مورد بیماری اسکیزوفرنی و سل پوستی باید گفت که محققان آمریکایی کشف کرده اند ژنوم نئاندرتال ها هنوز هم…

قبل از توضیح در مورد بیماری اسکیزوفرنی و سل پوستی باید گفت که محققان آمریکایی کشف کرده اند ژنوم نئاندرتال ها هنوز هم در بدن انسان های امروزی وجود دارد و بیماری هایی مانند سل پوستی و اسکیزوفرنی به آن مربوط می شوند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

بیماری اسکیزوفرنی یا روان‌گسیختگی Schizophrenia یک اختلال روانی است که مشخصهٔ آن ازکارافتادگی فرایندهای فکری و پاسخگویی عاطفی ضعیف است که این بیماری در بین همهٔ بیماری‌های عمدهٔ روان‌شناختی از همه وخیم‌تر می‌باشد و معمولاً خود را به صورت توهم شنیداری ، توهم‌های جنون آمیز یا عجیب و غریب ، یا تکلم و تفکر آشفته نشان می‌دهد ، و با اختلال در عملکرد اجتماعی یا شغلی قابل توجهی همراه است. شروع علائم معمولاً در دوران نوجوانی رخ می‌دهد، با یک شیوع در طول زندگی جهانی در حدود ۰٫۳–۰٫۷٪ تشخیص بر اساس مشاهدهٔ رفتار و تجارب گزارش‌شدهٔ بیمار است.

نئاندرتال ها غارنشینانی درشت هیکل با پیشانی های عریض  بودند که ۴۰ هزار سال قبل در زمین زندگی می کرده اند. این در حالی است که مطالعه گروهی از  محققان دانشگاه واشنگتن نشان داده ژن های نئاندرتال ها هنوز هم در بدن انسان ها وجود دارد و در مواردی مانند قد انسان و احتمالا ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی و سل پوستی تاثیرگذار است.

بیماری اسکیزوفرنی

با این حال راستا جاشوا آکی دانشمند ژنتیک و محقق این پروژه در خصوص منشا بیماری اسکیزوفرنی و سل پوستی می گوید:

پیش از این نیز دانشمندان معتقد بودند برخی نقاط ضعف در بدن انسان های امروزی ناشی از ژن نئاندرتال هاست. اما در درک مکانیسم تاثیرگذاری این ژن ها در انسان های امروزی  با چالش روبرو شده بودند.

محققان ، اطلاعات مربوط به ژنوتایپ پروژه (GTEx) را بررسی کردند. این پروژه  به یافتن اشخاصی مربوط بود که هر دو ژن انسان نئاندرتال و امروزی را  داشته باشند.

آکی در تحقیقات خود متوجه ۱۲ ژن نئاندرتال شد که خطر بیماری در بدن انسان امروزی را افزایش می دادند. نتایج تحقیقات او و گروهش نشان داد  توالی دی ان آ نئاندرتال هنوز هم روی ژن ها تاثیر گذار است. به عنوان مثال نسخه ای از ژن نئاندرتال به نام ADAMTSL۳ به قد افراد و اسکیزوفرنی مربوط است. همچنین جهش های ژنی معمول نیز از انسان های نئاندرتال به ارث رسیده اند.

[highlight]منبع[/highlight]   sciencemag

7 دیدگاه برای “عامل بیماری اسکیزوفرنی و سل پوستی توسط محققان مشخص شد ؟”

 1. سارا گفت:

  کلا موجودات عجیبی بودن !

 2. ساشا گفت:

  منم هر روز تو یک غار زندگی کنم روان پریش میشم

 3. راحله گفت:

  ژن هاشون هنوز هست !!! ☹️

 4. سمانه گفت:

  سل پوستی چه بیماری هستش؟

 5. احمد گفت:

  ١٢ بیماری از نژاد نئاندرتال گرفته شده😐
  یا خدا

 6. ترانه گفت:

  این ژن ها در تمام کشورها هستن؟

 7. دني گفت:

  تو دنیا پر شده از این آدمها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.