دوشنبه، ۱۸ فروردین ۹۹ - ۰۸:۴۸
بیماری تیروئید

بیماران تیروئیدی به ویژه بیماران هیپوتیروئیدیسم (سطح پایین هورمون های تیروئید) ممکن است سردردهای مزمن را تجربه کنند. هیپوتیروئیدی خیلی شایع است و…

بیماران تیروئیدی به ویژه بیماران هیپوتیروئیدیسم (سطح پایین هورمون های تیروئید) ممکن است سردردهای مزمن را تجربه کنند. هیپوتیروئیدی خیلی شایع است و تیروئیدیت هاشیموتو شایع ترین شکل هیپوتیروئیدیسم است.

این بیماران ممکن است دچار سستی و رخوت شده و گواتر نیز داشته باشند. معمولا خیلی حساس به سرما هستند و پوستشان سرد و خشک است.

در یک مطالعه بر روی ۱۰۲ بیمار هایپوتیروئیدی در سنین بین ۳۵ تا ۷۸ سال گزارش شد که ۳۰ درصد بیماارن بعد از شروع بیماری، سردرد را گسترش دادند. آن ها سردرد شدیدی نداشتند.

اگر چه بعضی از بیماران یا هایپوتیروئیدی درمان نشده از سردردهای خیلی دردناک رنج می بردند. هنگامی که بیماران مورد مطالعه با هورمون تیروئید درمان شوند سردردشان به طور کامل از بین رفت.

در انتهای دیگر طیف تیروئید، هایپوتیروئیدی (سطح بالای هورمون های تیروئید) می باشد که می تواند سبب سردردهای مزمن شود. این بیماری می تواند به دلیل فشار خون بالا باشد که با هایپرتیروئیدی توام شده است. بیماران هایپرتیروئیدی به گرما حساس هستند و پوستشان اغلب گرم و مرطوب است. بیماری گریوز شایع ترین شکل هایپرتیروئیدی است و اغلب بیماران مبتلا به گریوز عصبی هستند.

بیماری تیروئید

گردن آن ها مانند بیماران هایپوتیروئیدی بزرگ می باشد. بعضی دیگر چشم هایی متورم دارند. باید توجه کرد که بیماران مسن تر از ۶۵ سال دچار هایپرتیروئیدی ممکن است به جای پرکاری با سستی و رخوت ظاهر شوند. هم هایپرتیروئیدی و هم هایپوتیروئیدی به وسیله ی آزمایش هورمون تحریک کننده تیروئید تشخیص داده می شوند.

اگر نتیجه ی آزمایش، سطح هورمون را پایین نشان داد شخص احتمالا هایپرتیروئیدی دارد و اگر نتیجه ی آزمایش سطح هورمون را بالا مشخص کرد ممکن است فرد به هایپوتیروئیدی مبتلا باشد.

هایپوتیروئیدی عموما به وسیله لووتیروکسین (یک هورمون تیروئید تجویز شده) درمان می شود. درمان هایپرتیروئیدی سخت تر است و اغلب به وسیله ی متی مازول (دارویی که برای مهار غده تیروئید استفاده می شود) درمان می شود. اختلال ممکن است با رادیوتراپی درمان شود. در بعضی موارد برداشتن غده ی تیروئید ممکن است صورت پذیرد و بیماران قرص های تیروئید را پس از عمل جراحی برای ادامه زندگیشان دریافت می کنند. اگر بیماری تیروئید سبب سردردهای مکرر می شود حل مشکل تیروئید ممکن است سبب تسکین سردرد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *