سه شنبه، ۲۷ خرداد ۹۳ - ۰۷:۳۹

سلامت نیوز :«بیکاری» سن را بالا می‌بردافراد بیکار دارای ویژگی‌های ژنتیکی هستند که موجب پیری سریع سلولی می‌شود. خبرگزاری فارس: «بیکاری» سن را…

سلامت نیوز :«بیکاری» سن را بالا می‌بردافراد بیکار دارای ویژگی‌های ژنتیکی هستند که موجب پیری سریع سلولی می‌شود. خبرگزاری فارس: «بیکاری» سن را بالا می‌برد
به گزارش فارس، یک تیم انگلیسی در امپریال کالج و تیم فنلاندی دانشگاه اولو مشاهداتی تعجب آور داشتند.
محققین بر روی گروهی حدوداً 6 هزار زن و مرد که متولدین 1966 بودند، آزمایشات و تحقیقاتی انجام دادند و تلومرهای آنها را که یک نوع کلاهک DNA واقع در انتهای کروموزم است، اندازه‌گیری کردند.

کوتاه بودن طول تلومرها شاخص مهم پیری بیولوژیکی است و همانطور که می‌دانید تلومرهای کوتاه با خطر مرگ زودرس، دیابت نوع 2 و یا بیماری‌های قلبی ارتباط دارند.

سابقه اجتماعی و شخصی شرکت‌ کنندگان مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت و نشان داد که مردانی که بیش از دو سال بیکار بوده‌اند در مقایسه با کسانی که کار می‌کنند، دو برابر احتمال دارد مبتلا به تلومرهای بیش از حد کوتاه شوند؛ در حقیقت سنین جوان غیر شاغل تلومرهای‌شان به سرعت کوتاه می‌شود.
بیکاری طولانی مدت و بخشی از اتفاقاتی مانند استرس در اعماق سلول‌های ما اثر می‌گذارند و منجر به پیری زودرس می‌شوند؛ این مسئله بسیار جدی است به خصوص در بیکاری جوانان این پدیده یافت شده است.

لازم به ذکر است این پدیده در زنان نیز دیده شده است اما به نظر نویسندگان این ممکن است با گرایش در روش شناسی مرتبط باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.