دوشنبه، ۱۴ اسفند ۹۶ - ۰۴:۱۳
بیگ بنگ

بیگ بنگ یا انفجار بزرگ در علم هوافضا و نجوم یک مدل از کیهان‌ شناسی پذیرفته‌ شده جهان، از کهن‌ ترین دوران شناخته‌ شده و تکامل آن…

بیگ بنگ یا انفجار بزرگ در علم هوافضا و نجوم یک مدل از کیهان‌ شناسی پذیرفته‌ شده جهان، از کهن‌ ترین دوران شناخته‌ شده و تکامل آن در مقیاس بزرگ است. به عبارتی دیگر جهان هستی که الان ما انشان ها مشاهده می کنیم نتیجه بیگ بنگ یا انفجار بزرگ در هستی بوده است که جهان از یک وضعیت بسیار چگال و داغ ، شروع به انبساط کرده و همچنان گیتی در حال انبساط است.

حالا استیون هاوکینگ ، فیزیکدان مشهور جهان نظرات خود را در باب اتفاقاتی که قبل از بیگ بنگ یا انفجار بزرگ رخ داده است، در یک برنامه تلویزیونی که در شبکه «نشنال جئوگرافیک» پخش می‌شد، بیان کرد.

استیون هاوکینگ ، فیزیک‌ اخترشناس سرشناس دنیا ادعا کرد که می‌داند قبل از انفجار بزرگ یا بیگ بنگ چه اتفاقی افتاده است. وی نظرات خود را در پخش زنده شبکه نشنال جئوگرافیک مطرح کرد.

بیگ بنگ

یکی از جالب‌ترین سوالات جهان این است که پیش از بیگ‌بنگ چه اتفاقاتی افتاده است؟ گویا استیون هاوکینگ برای این پرسش پاسخی دارد.

نیل دگراس تایسون یکی دیگر از فیزیکدانان معروف از هاوکینگ خواست تا دیدگاه خود را در مورد وضعیت جهان قبل از بیگ‌بنگ بیان کند که در این میان هاوکینگ گفت:

بُعد زمان قبل از بیگ‌بنگ به شکلی که اکنون وجود دارد، نبوده است و به شکل متفاوتی وجود داشته است شرایط مرزی جهان به گونه‌ای بوده است که مرزی نداشته است. به لحاظ نظری، فضا-زمان اقلیدسی، مانند سطح زمین یک سطح بسته بدون پایان است. می‌توان تصور کرد که زمان خیالی و واقعی در قطب جنوب شروع شده است، که یک نقطه صاف از فضا-زمان است که قوانین طبیعی فیزیک در آن صدق می‌کند. هیچ چیز در جنوب قطب جنوب وجود نداشته است، بنابراین هیچ چیز قبل از انفجار بزرگ وجود نداشته است.

هاوکینگ در این برنامه گفت که زمان در حالت خمیده (منحنی) در فوم کوانتومی تقریبا بی‌نهایت کوچک از تکینگی قبل از انفجار بزرگ وجود داشته است. زمان در طول یکی دیگر از ابعاد پیچیده شده بود و همیشه به هیچ نزدیک‌ بوده، اما تبدیل به هیچ نشده است.

بیگ بنگ

به طور خلاصه، با توجه به سخنان هاوکینگ ، هرگز بیگ‌ بنگ چیزی را از عدم تولید نکرده است. این موضوع فقط از دیدگاه انسان خیلی پیچیده به نظر می‌رسید.

هاوکینگ قبلا در یکی از سخنرانی‌هایش گفته بود که حوادثی که قبل از بیگ‌بنگ اتفاق افتاده هیچ عواقب قابل مشاهده‌ای ندارد، بنابراین آنها تعریف نشده‌اند زیرا هیچ راهی برای اندازه‌گیری آن اتفاقات وجود ندارد.

هاوکینگ در خصوص وضعیت جهان هستی قبل از بیگ بنگ گفت:

جهان از بیگ‌ بنگ به وجود آمده است، کاملا مستقل از چیزی که قبلا بوده است. حتی مقدار ماده در جهان می‌تواند متفاوت از آنچه قبل از انفجار بزرگ بوده است، باشد. به عبارتی، قانون حفظ ماده، در انفجار بزرگ در هم شکسته است.

نظریه بیگ بنگ یکی از دلایل و تعاریف اصلی در توصیف مبدا هستی است. به عبارت ساده، این نظریه می‌گوید که کیهان، همانطور که می‌دانیم، با یک تکینگی کوچک آغاز شده که در طول 13/8 میلیارد سال به شکل جهانی که امروز شناخته می‌شود، در آمده است.

بیشتر آنچه که درباره بیگ‌ بنگ درک شده، از مدل‌ های ریاضی و فرمول‌ ها برآمده است، زیرا ابزار فعلی پژوهشگران اجازه نمی‌دهد تا هنگام تولد جهان به عقب برگردند. با این حال، دانشمندان می‌توانند طنین گسترش را از طریق تابش زمینه کیهانی مشاهده کنند.

نظریه بیگ‌بنگ مدل کیهان‌ شناسی پذیرفته‌ شده جهان از کهن‌ ترین دوره شناخته شده و تکامل آن در مقیاس بزرگ است. این نظریه بیان می‌کند که گیتی از یک وضعیت بسیار چگال (متراکم) نخستین آغاز شده و در گذر زمان انبساط یافته است.

این نظریه طیف گسترده‌ای از پدیده‌های مشاهده‌ شده را به خوبی توضیح می‌دهد. از جمله این پدیده ها می‌توان به فراوانی عناصر سبک اولیه، تابش زمینه کیهانی، ساختار بزرگ‌ مقیاس و قانون هابل اشاره نمود.

بیگ بنگ

اگر در زمان به عقب برگردیم، به نقطه‌ای در گذشته می‌رسیم که در آن قوانین فیزیکی شناخته‌شده کارایی خود را از دست می‌دهند و نقطه تکینگی نام دارد. این نقطه، نقطه پیدایش گیتی است و براساس اندازه‌گیری‌های جدید، این لحظه تقریبا 13/8 میلیارد سال پیش رخ داده است و از این رو سن گیتی 13/8 میلیارد سال تخمین زده می‌شود.

پس از انبساط اولیه گیتی به اندازه کافی سرد شد که امکان پیدایش ذرات زیراتمی و بعدها اتم‌های ساده پدید آید. به هم پیوستن ابرهای غول‌پیکر از عناصر اولیه بر اثر نیروی گرانش، باعث پیدایش ستارگان و کهکشان‌ها شد.

از زمانی که ژرژ لومتر، کشیش و اخترشناس بلژیکی، برای نخستین بار در سال 1927 متوجه شد که انبساط جهان را می‌توان در زمان رو به عقب دنبال نمود تا به نقطه اولیه رسید، تاکنون دانشمندان متعددی بر پایه ایده انبساط جهان نظریه‌پردازی کرده‌اند. اگرچه در ابتدا جامعه علمی به دو دسته طرفداران نظریه بیگ‌بنگ و نظریه حالت پایدار تقسیم می‌شد، اما شواهد تجربی کشف‌شده در گذر زمان، درستی نظریه بیگ‌بنگ را تایید کردند.

در سال 1929، ادوین هابل با بررسی پدیده انتقال به سرخ در کهکشان‌ها به این نتیجه دست یافت که کهکشان‌ها در حال دور شدن از یکدیگر هستند. این کشف مهمی بود که با فرضیه جهان در حال انبساط سازگار بود.

در سال 1964 تابش زمینه کیهانی کشف شد، که مدرکی کلیدی در تایید مدل بیگ‌ بنگ محسوب می‌شد، زیرا این نظریه وجود تابش پس‌زمینه در سراسر جهان را پیش از کشف آن پیش‌بینی کرده بود.

به تازگی بررسی انتقال به سرخ در ابرنواخترها نشان داد که سرعت انبساط گیتی نیز در حال افزایش است. دلیل افرایش سرعت انبساط گیتی، وجود انرژی تاریک است.

با استفاده از قوانین فیزیکی شناخته‌شده می‌توان جزئیات ویژگی‌های جهان را در گذشته تا حالت نخستین چگالی و دمای بسیار بالا محاسبه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *