پنجشنبه، ۱۰ مهر ۹۳ - ۰۳:۲۴

یک روان‌شناس معتقد است: ابتلای سالمندان به افکار پارانویید، افسردگی، اضطراب، ترس، فوبیا، خصومت نسبت به دیگران، بدبینی و احساس ناامیدی در نتیجه…

یک روان‌شناس معتقد است: ابتلای سالمندان به افکار پارانویید، افسردگی، اضطراب، ترس، فوبیا، خصومت نسبت به دیگران، بدبینی و احساس ناامیدی در نتیجه بی‎توجهی به این قشر رخ می‌دهد.

طاهره الهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، اظهار کرد: سالمندان قشری از جامعه‎اند که زمانی در سن جوانی و در جایگاه فعالان جامعه بوده‎اند، بنابراین در خور احترام و شایستگی‎اند و مسلماً آنچه باعث کاهش سطح اختلالات روحی در این قشر می‌شود، ارتباطات اجتماعی، تکریم و ارزش قایل شدن برای آن‏ها است.

این روان‌شناس ادامه داد: نباید به این دسته از افراد به چشم عضوی بیهوده و زاید نگاه کرد، بلکه می‎توان با اعمالی هر چند کوچک از قبیل مشورت در امور مختلف و ارزش نهادن به نظر آنها، احساس مفید بودن و ارزشمندی را در وجودشان زنده نگه داشت، چرا که سالمندان مخزنی از تجارت چندین ساله محسوب می‌شوند که مشاوره با آنها موجب می‌شود راه رفته را تکرار نکنیم.

وی با تاکید بر اینکه ارتباط مستمر سالمندان با خانواده و بستگان در سلامت روحی آنان تاثیر بسزایی دارد، خاطرنشان کرد: شرکت در جمع‎های خانوادگی و صحبت از تجارب مثبت گذشته از جمله اقداماتی است که احساس ارزشمند بودن را در وجود این قشر زنده نگه می‌دارد و این در حالی است که هیچ نوع ارتباطی، جای ارتباط حضوری با اعضای خانواده را پر نمی‎کند.

الهی افزود: خانواده‎های پرجمعیت می‎توانند رفت و آمد با والدین سالمند خود را برنامه‌ریزی و تقسیم‎بندی کنند تا شخصی که در جایگاه پدر یا مادر قرار دارد در هیچ زمانی از سال احساس تنهایی نکند و هم‏چنین در نظر داشته باشند که ارتباط تلفنی، نامه و ارتباطات مجازی (اینترنت و …) در جایگاه بعد از ارتباط حضوری قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: تناقض ایجاد شده در انتقال خانواده گسترده به هسته‎ای در ابتلا به افسردگی سالمندان نقش پررنگی دارد که در این زمینه رفت و آمد، تعامل و افزایش ارتباط با آنان می‎تواند در کاهش علایم افسردگی تأثیر بسزایی داشته باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.