یکشنبه، ۰۴ آبان ۹۳ - ۰۳:۱۵

‌رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه بی توجهی به پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی مشکلات فراوانی را پیش روی بخش…

‌رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه بی توجهی به پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی مشکلات فراوانی را پیش روی بخش کشاورزی قرار می‌دهد، توجه به این بخش را حائز اهمیت دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، علی اشرف منصوری در اولین همایش منطقه‌ای تهدیدات کشاورزی از دیدگاه پدافند غیرعامل که با حضور اعضاء کارگروه‌های جهاد کشاورزی پدافند غیرعامل استان‌های غرب کشور در کرمانشاه برگزار شد، به ارائه گزارشی از سیمای کشاورزی استان کرمانشاه پرداخت و اظهارکرد: استان کرمانشاه با وسعت 2.5 میلیون هکتار 950 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد، ضمن اینکه سطح جنگل‌ها و مراتع این استان نیز 800 هزار هکتار است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی سازمان کرمانشاه وسعت اراضی باغی این استان را 44 هزار هکتار دانست و گفت: این استان 4.6میلیون واحد دامی دارد.

وی آمار بارندگی سالانه استان را بین 420 تا 450 میلیمتر عنوان و خاطرنشان کرد: میانگین دما در این استان 13.2 درجه سانتیگراد است.

وی افزود: بر اساس پیش بینی‌های انجام شده میزان کل تولیدات کشاورزی این استان در سال جاری چهار میلیون و 230 هزار تن خواهد بود.

وی در ادامه با بیان اینکه استان کرمانشاه از نظر میزان تولیدات کشاورزی سهم قابل توجهی در کشور دارد، توجه به تهدیدات این بخش را حائز اهمیت دانست.

وی در ادامه مقوله آگروتروریسم را در بخش کشاورزی در استان حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: منظور از آگروتروریسم عملی است که موجب تخریب، آلوده سازی، آسیب رسانی و یا صدمه زدن به یک محصول دامی، کالای کشاورزی خام، تولید غذایی، فارم یا تجهیزات آن می شود.

وی از بین بردن یا ایجاد خطر برای سلامت عمومی و امنیت غذایی، التهاب و اضطراب اجتماعی و روانی، بحران اقتصادی، نارضایتی و نا آرامی اجتماعی و نهایتاً سرنگونی یا تغییر آرام حکومت در یک کشور را از جمله اهداف آگروتروریسم عنوان کرد.

منصوری با بیان اینکه آگرو تروریسم به دو شکل مستقیم و غیرمستقیم بروز می کند، انواع تهدیدات بخش غیر مستقیم را شامل تحریم مواد اولیه، محصولات، دستگاه‌ها، فناوری و محرومیت از کسب علم و دانش وعدم دستیابی به تکنیک‌ها و آخرین یافته‌های روز عنوان و خاطرنشان کرد: تهدیدات این بخش به شکل مستقیم در دو بازه متعارف و نامتعارف تقسیم می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تهدیدات متعارف را به دو دسته سلاح‌های متعارف و خرابکاریها و انواع نامتعارف را به دو بخش زیستی، شیمیایی و رادیولوژیک موسوم دانست.

وی در ادامه آسان بودن گسترش و پراکنده کردن عوامل بیماری زا، آندومیک بودن بیماری‌ها در برخی نقاط، دسترسی و جداسازی عوامل بیماری زا از ساده ترین راه(خاک)، در دسترس بودن فارم‌ها، پایین بودن امنیت مزارع و فارم‌ها و نزدیک بودن فارم‌ها به هم و انتشار آثار بیماری را از جمله تهدیدات زیستی عنوان و خاطر نشان کرد: وجود بیماریهای مشترک بین انسان و دام یکی از مهمترین تهدیدات زیستی است.

وی کم هزینه بودن، تولید ساده، مخفی کردن آسان، وسعت عمل، عدم شناسایی در جنگ سرد و اثرات روانی این گونه تهدیدات را از مهمترین عوامل پرداختن به آن عنوان کرد.

وی درادامه با اشاره به اهمیت پرداختن به پدافند غیرعامل در تهدیدات بخش کشاورزی در استان کرمانشاه، موقعیت جغرافیایی استان، بالا بودن حساسیت آن به جهت میزان بالای تولید محصولات کشاورزی و صدمه و آسیب جدی به کشور را از جمله مهمترین عوامل توجه به این نوع پدافند در بخش کشاورزی در استان دانست.

وی درادامه در مورد اقدامات انجام شده در حوزه تولیدات گیاهی درمقوله پدافند غیرعامل، مدیریت آفت مینوز گوجه فرنگی، ریشه کنی آفت مگس میوه مدیترانه ای و مدیریت آفت مگس زیتون را از جمله این اقدامات عنوان کرد.

وی با بیان اینکه بی توجهی به پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی در حوزه گیاهی، دامی و همه بخش‌های کشاورزی مشکلات فراوانی را پیش روی بخش کشاورزی قرار می‌دهد، توجه به این بخش را حائز اهمیت دانست.

منصوری در ادامه به پدیده خشکیدگی بلوط در جنگل‌های زاگرس اشاره کرد و تغییرات محسوس اقلیمی به ویژه خشکسالی‌های اخیر، کاهش لاشبرگ و هوموس، کوبیدگی سطح خاک جنگل و هجوم آفات و بیماری‌های گیاهی مثل لورانتوس، آفات چوب خوار و پوست خوار و بیماری زغالی بلوط را اصلی ترین علل بروز خشکسالی عنوان کرد.

وی تشکیل ستاد راهبردی خشکیدگی بلوط استان، بازدیدهای میدانی و تهیه نقشه پراکنش و شدت خشکیدگی استان و شناسایی 155 هزار هکتار جنگل‌های آلوده را از جمله اقدامات انجام شده و مبارزه پدیده خشکیدگی بلوط در استان عنوان کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *