شنبه، ۳۰ خرداد ۹۴ - ۰۷:۴۷

میهن پست –  این ساختمان تاریخی به تازگی با تامین هزینه های لازم از سوی یک کنسرسیوم مورد نوسازی چند میلیون پوندی قرار…

میهن پست –  این ساختمان تاریخی به تازگی با تامین هزینه های لازم از سوی یک کنسرسیوم مورد نوسازی چند میلیون پوندی قرار گرفت و تعدادی تاسیسات از قبیل سرسرای ورودی، راهروی دلباز، کافهvanilla black ، بار و سرویس های بهداشتی ارتقا یافته به آن اضافه شد، افزون بر این ها گیشه ای مدرن و ترمینال های بیشتری نیز برای تئاتر یادشده تعبیه گردید. نقطه برجسته این نوسازی را باید گالری تماشای آن دانست که دیدی بی همتا به نورگیر مرکزی تئاتر در اختیار قرار می دهد، همچنین تراس سقفی این مجموعه نیز منظره ای زیبا از شهر را پیش چشمان بیننده می گذارد.

تئاتر سلطنتی گلاسکو  در سال ۱۸۶۷ افتتاح  که از نظر قدمت و هم از نظر اجرای برنامه های هنری قدیمی ترین تئاتر گلاسکوی اسکاتلند بوده و مالکیت آن از سال ۱۹۷۴ بر عهده اپرای اسکاتلند قرار داشته است و امروزه برای اجرای اپرا، باله، پانتومیم و سایر آثار متنوع هنری به کار می رود.

با استفاده از محصولات شرکت ایتالیایی رجیانی، مکس فورهام و شرکا اقدام به تجدید سیستم  نورپردازی تئاتر رویال گلاسکو نموده اند.

شرکت ایتالیایی رجیانی جان تازه ای به سیستم نورپردازی تئاتر قدیمی سلطنتی بخشیده و بدین منظور از مجموعه لامپ های “موسائیکو” (mosaico) بهره گرفته است. بر این اساس شرکت ایتالیایی با نظارت مشاوران بخش برق و مکانیک شرکت انگلیسی مکس فوردهام و شرکا تدبیری بهینه از نظر مصرف انرژی را برای تکمیل روند نوسازی ساختمان و برجسته سازی طراحی معماری محیط به کار برده است. به منظور اطمینان از استفاده از ال ای دی های پایدار که در مصرف انرژی نیز صرفه جویی به عمل بیاورند، شرکت های رجیانی و مکس فوردهام با همکاری همدیگر این پروژه را به پیش برده اند، افزون بر این از ابزار آلات روشنایی متال هالید نیز جهت به نمایش گذاردن حداکثری بازآفرینی ساختمان بهره گیری شده است.

لامپ های توکار “موسائیکو”  زوایای پرتو افشانی خوبی را برای ساختمان ایجاد کرده و شرکت رجیانی در امتداد تراس پشت بام ساختمان  لامپ های توکار دوقلوی۷۰W CDM-T G12  با زاویه پرتو ۸۸ درجه و۳۵W CDM-T G12  با زاویه پتو ۷۴ درجه را  از مجموعه “موسائیکو” نصب کره است. اتصالات به رنگ مشکی هستند اما برای تکمیل لامپ ها از بازتابنده غنی و غیر استاندارد طلا استفاده شده است تا درجه حرارت رنگ خروجی لامپ را کاهش بدهد و لامپ ها حال و هوا و حرارت مدنظر طراحان پروژه را منتشر سازد.

نورپردازی کافه vanilla black’

جهت خروجی های جدید، نورگیر و راهروی ساختمان نیز از  اتصالات مشکی رنگ “موسائیکو” به همراه ال ای دی های ۱۴ وات استفاده شده است، همچنین لامپ های تکی  ال ای دی ۱۴ وات  IOSاز همین مجموعه جهت نواحی نیاز به نورپرازی انفرادی در بالکن کاربرد دارد. سیستم IOS ، طیف گسترده ای از پرتو ها را دربر گرفته و  می تواند پیکربندی نوری را بسته به کلاس کارایی تغییر بدهد.

نمایی از ‘sackler staircase’

مجموعه “موسائیکو” از شرکت رجیانی  به صورت لامپ های تکی، چند تایی و مربع طراحی شده است و بین یک الی ۴ منبع نوری در نظر گرفته می شود تا برای دستیابی به افکت نورپردازی موردنظر بتوان آنها را بسته به میل طراح تنظیم کرد. هر کدام از لامپ ها پرتوهای خود را با درجات و رنگ های مختلف عرضه می کنند تا هم طراحان و هم کاربران از تنوع رنگی و شدت و ضعف نور استفاده لازم را ببرند.

منبع : designboom

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.