جمعه، ۲۳ مهر ۹۵ - ۰۸:۴۹
تابش‌های کیهانی

تابش‌های کیهانی در حالی کابوس مرگبار مسافران مریخ خواهد بود که نتایج مطالعات اخیر دانشکندان حوزه هوافضا نشان می‌دهد که سفر فضانوردان به…

تابش‌های کیهانی در حالی کابوس مرگبار مسافران مریخ خواهد بود که نتایج مطالعات اخیر دانشکندان حوزه هوافضا نشان می‌دهد که سفر فضانوردان به مریخ آسیب‌های جبران ناپذیر مغزی و ذهنی برای فضانوردان را به همراه خواهد داشت چرا که فضا محل بسیار خطرناکی است و قرارگرفتن در معرض تابش‌های مرگبار مریخی قطعا باعث آسیب جدی مغزی شده و در نهایت زوال مغز و از دست دادن حافظه نصیب فضانوردان می‌شود. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

در این میان و در خصوص خطرات تابش‌های کیهانی اگر چه توسط محققین هشدارهایی به فضانوردان برای طی مسافت های طولان همچون سفر به مریخ داده شده است اما محققان دانشگاه کالیفرنیا نیز معتقدند که با توجه به برنامه‌کاری پیوسته و فشرده مسافران مریخ، احتمال اینکه فضانوردان تحت تاثیر تابش‌های مرگبار کیهانی و فشار کاری مضاعف از انجام وظایف خود طفره روند،  بسیار زیاد است. در صورت عدم کنترل این شرایط کل پروژه سفر به مریخ با چالش اساسی مواجه می‌شود.

تابش‌های کیهانی اگر چه مرگبار ترین عامل اصلی به خطر افتادن جان فضانوردان است اما محققان با شبیه‌سازی میزان ذرات کیهانی در طول سه سال برای ماموریت انسان در مریخ دریافتند که ذرات باردار موجود در مریخ انرژی مشابه با ذرات کیهانی دارند و به آسانی از لایه محافظ فضاپیما عبور خواهند کرد.

تابش‌های کیهانی

تابش‌های کیهانی

توضیح بیشتر در خصوص خطرات تابش‌های کیهانی در این آزمایش مشخص شد که بخش جلو مغز که مسئول تصمیم‌گیری، اجرا و حافظه بلند مدت است، بیشترین آسیب را پس از ۶ ماه از شروع سفر خواهد دید.

محققان با شبیه‌سازی شرایط تقریبی مریخ و انجام آزمایش بر روی حیوانات آزمایشگاهی دریافتند که شدت تابش در مریخ تا حدی زیاد است که باعث آسیب به شبکه‌ نورون‌های مسئول انتقال اطلاعات شده و سیستم کنترل بدن را مختل کرده و در نهایت قدرت یادگیری و هوش را کاهش و میزان عصبانیت را افزایش می‌دهد.

تابش‌های کیهانی و خطرات آن برای فضانوردان دانشمندان سازمان فضایی ناسا را بر آن داشته تا آزمایش های طولانی مدتی را بر روی اسکات کلی، فضانورد ایستگاه فضایی بین‌المللی آن هم به مدت ۳۴۰ روز را شروع کنند تا برای اثبات تاثیر منفی تابش‌های کیهانی بر روی فضانوردان به نتایجی دقیق دست یابند، هرچند که شرایط ایستگاه فضایی با مریخ قابل مقایسه نیست اما انتظار می‌رود نتایج این آزمایش منجر به تولید مواد جاذب ذرات کیهانی و یا حتی داروهای محافظت از مغز شود.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]sciencenews[/highlight]

4 دیدگاه برای “تابش‌های کیهانی کابوس مرگبار مسافران مریخ خواهد بود ؟”

 1. گلاله گفت:

  خب چرا مسافرین این سفر غیرعادی رو توجیه نمیکنن که انتخاب کنن برن یا نه.فکر نمیکنم هیچ ادم عاقلی سفری بره که بدونه جونش در خطره

 2. مرادی گفت:

  می تونن داروهای محافظ مغز رو تولید کنن تا این مسافران به سلامت به زمین برگردن و از تجربیاتشون بگن

  1. جهاندار گفت:

   در اینصورت امیدوارم دیگه یه کابوس مرگبار نباشه.

 3. منصور گفت:

  تابش های کیهانی چیه.توضیح میدید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.