چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۰۳:۵۸

طی تحقیقی که پژوهشگران کانادایی بتازگی نتایج آن را اعلام کرده‌اند، مردانی که در شیفت شب کار می‌کنند در مقایسه با کارکنان شیفت…

147254 تاثیرات سوء کار شبانه بر مردان

طی تحقیقی که پژوهشگران کانادایی بتازگی نتایج آن را اعلام کرده‌اند، مردانی که در شیفت شب کار می‌کنند در مقایسه با کارکنان شیفت صبح بیشتر در معرض ابتلا به انواع سرطان چون پروستات، مثانه، روده و ریه قرار دارند.

این تحقیق که با بررسی بیماری‌های ۳۱۳۷ مرد مبتلا به سرطان و ثبت اطلاعات شغلی آنها صورت گرفته نشان داده اختلال در ترشح هورمون ملاتونین در غده پینه‌آل، احتمال تحریک تومورهای سرطانی را زیاد می‌کند.

ملاتونین هورمونی است که ساعت خواب را تنظیم می‌کند و بیشتر با فرارسیدن تاریکی شب به دستور غده پینه‌آل در مغز ترشح می‌شود.

براساس نتایج تحقیق دیگری که پیش از این در آمریکا منتشر شده بود نیز کار در شیفت شب علاوه بر تغییرات هورمونی، خطر ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی و عروق​ و چاقی را افزایش می‌دهد.

همچنین در بررسی و تجزیه و تحلیل دیگری که محققان کانادایی و نروژی بر نتایج ۳۴ پژوهش انجام داده‌اند بیانگر آن است که محدود کردن شیفت کار به شب، فشار بر قلب را افزایش می‌دهد.

در این بررسی تاکید شده​ در مجموع ۱۷ هزار و ۳۵۹ عارضه قلبی، شش هزار و ۵۹۸ سکته قلبی و یک هزار و ۸۵۴ سکته مغزی بررسی شده، اکثرا فرد مبتلا مجبور به کار در شیفت‌های نامنظم بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.