چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۲۱

از جمله پرسش هایی که مطرح می‌شود این است که در بین اقسام کلم‌ها کدامیک بر دیگری ارجحیت دارد و چرا سفارش شده…

Fitness1422   :
از جمله پرسش هایی که مطرح می‌شود این است که در بین اقسام کلم‌ها کدامیک بر دیگری ارجحیت دارد و چرا سفارش شده کلم را در برنامه غذایی روزانه بگنجانیم؟ این صحیح که کلم‌ها شامل نیترات هستند‌؟ چرا می‌گویند مبتلایان تیروئید زیاد کلم نخورند؟

به سبزیجاتی همچون انواع کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم پیچ، گل‌کلم و کلم قمری که شکل ظاهری گل آنها همانند چلیپا (صلیب) است، سبزیجات چلیپایی می‌گویند. این سبزی‌ها دارای ترکیبات ضد سرطان بسیار قوی هستند. براساس نتایج پژوهش‌ها در آمریکا مصرف مستمر گل‌کلم، کلم بروکلی و کلم بروکسل از احتمال ابتلا به سرطان پروستات می‌کاهد و خطر مرگ و میر و عود سرطان سینه را 22 تا 62 درصد کاهش می‌دهد که میزان این خاصیت به مقدار و نوع مصرف کلم بستگی دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود کلم را روزانه به صورت خام در انواع سالاد یا به‌صورت بخارپز همراه وعده‌های غذایی میل کنید. بد نیست بدانید، یک لیوان کلم خام 25 کالری، یک لیوان کلم پخته 40 کالری و 100 گرم گل‌کلم 10 کالری انرژی دارد.مزایای اعضای خانواده کلم
کلم بروکسل، اسید فولیک بالایی دارد و برای جلوگیری از نقص سیستم عصبی جنین، به خانم‌های باردار و کسانی که بیماری قلبی ـ عروقی دارند، توصیه می‌شود. بروکسل از نظر داشتن ویتامین‌ نسبت به سایر کلم‌ها ارجحیت دارد.

کلم بروکلی، در میان سبزیجات چلیپایی بیشترین اثر ضد سرطانی را دارد و به طور محسوسی از تعداد، اندازه و میزان سلول‌های سرطانی کاسته، استروژن اضافی را که به رشد تومورها کمک می‌کند، خنثی کرده، به دلیل کلسیم بالایی که دارد، برای افرادی که از لبنیات کمتر استفاده می‌کنند، مفید است و مصرف آن به خانم‌های باردار، شیرده، یائسه و نوجوانان در سن بلوغ توصیه می‌شود. خوب است بدانید مواد ضد سرطان در جوانه‌های کلم بروکلی بسیار بیشتر از بروکلی رسیده است و کلم بنفش به دلیل رنگدانه‌های آنتی اکسیدانی، چندین برابر بیشتر از کلم سفید خاصیت دارد.

گل‌کلم نیز سبب تقویت سیستم دفاعی بدن شده، با تقویت حافظه از بروز آلزایمر جلوگیری می‌کند و به دلیل داشتن ترکیبات گوگردی میکروب کش قوی است.

کلم، گواترزاست
یکی از نکاتی که نباید بیش از حد به آن حساسیت نشان داد، گواترزا بودن اعضای خانواده کلم است. کلم می‌تواند در مرحله‌ای از جذب و متابولیسم ید تداخل ایجاد ‌کند، اما نمی‌توان گفت هر فردی که کلم می‌خورد دچار گواتر می‌‌شود. پس بهتر است این سبزی را بخورید اما به اندازه و افرادی که مشکل تیرویید دارند، کلم و همچنین شلغم را همراه با داروهای تجویز شده تیروئید مصرف نکنند. به گفته حکمای طب سنتی کلم برای گرم مزاجان مناسب نیست و باعث ایجاد حرارت و گرمی بیش از حد، خواب‌ پریشان، نفخ و غلظت و فشار خون بالا می‌شود.

کلم هم نیترات دارد
معمولا نیترات در سبزی‌های بوته‌ای همچون انواع کاهو و کلم اندوخته می‌شود ولی میزان آن در سبزیجات تابستانی کمتر از سبزیجات زمستانی و مقدار آن در انواع کلم متفاوت است. کلم قرمز بیشترین نیترات، کلم پیچ نیترات متوسط و گل‌کلم، کلم بروکلی و کلم بروکسل کمترین میزان نیترات را دارند.

منبع : جام جم آنلاین

نوشته های مرتبط :

 1. کلم بروکلی بخار پز می تواند از سرطان پیشگیری کند
 2. اصلی ترین خواص کلم بروکلی
 3. وسايل ورزشي خانگی کدامیک وسیله خوب و کدامیک زیان آور هستند
 4. ویتامین های موجود در کلم بروکلی
 5. هر چقدر میزان تستسترون زیادتر باشد عضله زیادتر است
 6. مطمئن ترین تستهای بارداری کدامیک است؟
 7. مواردی برای دریافت کلسیم زیادتر از رژیم غذایی
 8. مردان یا زنان کدامیک زودتر لاغر می شوند؟
 9. چرا در دوران سالمندی افسردگی زیادتر است
 10. وسط سبزیهای برگ دار را نخورید
 11. تاثیرات داشتن رابطه ی جنسی برای بیماران قلبی
 12. چرا صفرای تولید شده در کبد سرطانی میشود؟
 13. از بین بردن سلول های سرطانی از داخل به واسطه ذرات نانو
 14. جراحی چشم سرطانی
 15. آزمایش داروهای سرطانی بر روی عروسک زنده
 16. نیاز کدام دندانها به فیشیور سیلانت زیادتر است؟
 17. زیانهای نوروپاتی بر مغز زیادتر از حد انتظار است
 18. تزریق ویتامین سی و کاهش رشد تومورهای سرطانی
 19. آیا مایلید احتمال حاملگیتان زیادتر شود؟
 20. آسپرین برای بیماران سرطانی مفید است

YARPP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.