شنبه، ۱۴ بهمن ۹۶ - ۱۰:۲۳
تاثیر میکروگرانش بر معده فضانوردان

تاثیر میکروگرانش بر معده فضانوردان در حالی موضوع مود تحقیق دانشمندان در ناسا بوده است که خیلی ها علاقه مند به این موضوع…

تاثیر میکروگرانش بر معده فضانوردان در حالی موضوع مود تحقیق دانشمندان در ناسا بوده است که خیلی ها علاقه مند به این موضوع هستند که در مورد زندگی در خارج از جو زمین اطلاعات بیشتری کسب کرده و یا این که تمایل داشته باشند این نوع از زندگی را تجربه کنند. سفری که برای همه امکان پذیر نبوده و شرایط جسمانی که همه از آن برخورداد نیستند چرا که تغییر وضعیت جسمی به یکباره از روی زمین به خارج از جو برای هر کسی پایان خوشی نخواهد داشت. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

در این میان تاثیر میکروگرانش بر معده فضانوردان موضوع مورد تحقیق ناسا در چند سال اخیر بوده است که محققان ناسا متوجه شدند به علت میکروگرانش فضا ، غذای فضانوردان پس از خورده شدن در داخل معده آن ها معلق می‌ماند و این باعث می‌شود که آنها زودتر از موعد فکر کنند سیر شده‌اند.

[box type=”shadow” ]قبل از توضیح بیشتر در مورد تاثیر میکروگرانش بر معده فضانوردان ، بد نیست بداند که ریزگرانش یا میکروگرانش به شرایطی گفته می‌شود که همانند بی‌وزنی و گرانش صفر zero-g است با این تفاوت کهنیروی گرانش دقیقاً صفر نیست و مقدار کوچکی دارد که البته نماد ریزگرانش µg همچنین به عنوان نشانه‌ای برای پروازهای اس‌تی‌اس-۸۷ و اس‌تی‌اس-۱۰۷ شاتل فضایی بکار می‌رود، چراکه این پروازها به منظور پژوهش دربارهٔ میکروگرانش در مدار نزدیک زمین انجام شد. [/box]

اگر چه تا به امروز بیش از 20 سال از فرستادن اولین فضانورد دائمی به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌گذرد. در آن زمان، دانشمندان متوجه یک مورد عجیب شدند این که فضانوردان نمی‌توانند وزن خود را حفظ کنند.

در حالی که بسیاری از فضانوردان مشکوک بودند که کمبود وزن می‌تواند نتیجه اجتناب‌ناپذیر پرواز فضایی باشد، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که علت ممکن است چیزی قابل کنترل‌تر باشد.

به گفته سرپرست آزمایشگاه تغذیه بیوشیمی ناسا ، به علت میکروگرانش ، غذای فضانوردان پس از خورده شدن در داخل بدن آنها معلق می‌ماند و این باعث می‌شود که مغز فکر کند معده پر شده است.

اسکات اسمیت، پزشک ناسا در خصوص تاثیر میکروگرانش بر معده فضانوردان گفته:

پی بردن به این که خدمه چگونه می‌توانند وزن بدن خود را حفظ کنند، مدت‌ ها برای ما چالش بوده است. انجام این کار نه تنها نیاز به خوردن غذای کافی، بلکه نیاز به یک رژیم ورزشی دقیق دارد که البته فضانوردان هر وعده غذایی خود را با استفاده از یک اپلیکیشن شرکت اپل پیگیری می‌کنند. اطلاعات این اپلیکیشن تخصصی نشان می‌دهد فضانوردان اغلب به اندازه کافی غذا نمی‌خورند.

بنابراین به دلیل پدیده میکروگرانشی ، بدن انسان انواع پدیده‌های عجیب و غریب را که اکثر دانشمندان هنوز درک نمی‌کنند تجربه می‌کند. نتایج مطالعات روی دوقلوهای ناسا به بررسی عمیق‌تر این فرایندهای پیچیده پرداخته است.

تاثیر میکروگرانش بر معده فضانوردان

اسمیت در توضیحاتی بیشترگفته:

ما همیشه به اعضای خدمه می‌گوییم شما باید به اندازه کافی غذا بخورید. اگر فکر می‌کنید که به اندازه کافی غذا می‌خورید و ما به شما می‌گوییم که شما به اندازه نمی‌خورید یا اپلیکیشن به شما می‌گوید که شما کالری مورد نیاز را دریافت نمی‌کنید، حتی اگر مغز شما می‌گوید که شما سیر هستید، باید بیشتر غذا بخورید.

به دلیل پدیده میکروگرانشی، بدن انسان انواع پدیده‌های عجیب و غریب را که اکثر دانشمندان هنوز درک نمی‌کنند تجربه می‌کند. نتایج مطالعات روی دوقلوهای ناسا به بررسی عمیق‌تر این فرایندهای پیچیده پرداخته است.

در این مطالعه تغییرات ایجاد شده در اسکات کلی، فضانورد بازنشسته که به مدت 340 روز خارج از ایستگاه بین‌المللی فضایی زندگی کرده است با مارک کلی، برادر دوقلوی بازنشسته وی که درآن دوره در خانه بود، مقایسه شده و نتایج اولیه نشان داد که بدن فورا به محیط فضا پاسخ می‌دهد.

مطالعه جداگانه انجام شده برروی فضانوردان روسی نشان داد که پرواز فضایی سبب می‌شود تا سیستم ایمنی بدن همه سیستم های دفاعی را در برابر تهدید ناآشنا به کار گیرد، که این منجر به تغییرات قابل توجه در بدن انسان، از اندام‌ها تا بافت‌ها و سلول‌ها می‌شود.

دانشمندان همچنین می‌دانند که پرواز فضایی بر عضلات و استخوان‌های فضانوردان نیز تاثیر می‌گذارد. اما این که چطور این کار را انجام می‌دهد هنوز کاملا مشخص نیست.

شبیه‌سازی اخیر دانشکده فنی VCU نشان داد که گرچه تابش به تنهایی تاثیری بر از دست دادن عضلات ندارد اما اثرات منفی بر استخوان‌ها را تقویت می‌کند که این استخوان را به اثرات میکروگرانشی حساس‌تر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.