دوشنبه، ۰۱ مهر ۹۸ - ۰۳:۳۵
فرسودگی مهره‌های گردن

فرسودگی مهره‌های گردن به علت استفاده مداوم از موبایل، همواره توسط پژوهشگران هشدار داده شده، چرا که امروزه همراه اصلی و بهترین وسیله…

فرسودگی مهره‌های گردن به علت استفاده مداوم از موبایل، همواره توسط پژوهشگران هشدار داده شده، چرا که امروزه همراه اصلی و بهترین وسیله سرگرم کننده برای افراد، همین گوشی‌های هوشمند هستند. با این اوصاف تحقیقی جدید نشان می‌دهد که استفاده از موبایل بر مهره‌های گردن و ستون فقرات افراد اثرات منفی دارد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

فرسودگی مهره‌های گردن اگر چه می تواند فرد را در حد زمین گیرکردن گرفتار نماید اما بنابر بر پژوهش جدید یک جراح آمریکایی از شهر نیویورک، استفاده از موبایل در کنار تاثیرات بد دیگری که به همراه دارد، بر روی مهره‌های گردن و ستون فقرات انسان تاثیرات وخیمی می‌گذارد.

دلیل هم ‌آن است که استفاده کنندگان سر خود را برای نگاه بر روی صفحه موبایل پایین می‌آورند. همین امر باعث می‌شود که فشار بر روی مهره‌های گردن افزایش یابد. این تحقیق جدید در نشریه علمی Surgical Technology International به انتشار رسیده است.

بنابراین هر چه بیشتر سر فرد به هنگام استفاده از موبایل به طرف جلو متمایل باشد، فشار بیشتری به مهره‌های گردن وارد و باعث فرسودگی مهره‌های گردن می‌شود، چرا که در زمانی سر به صورت قائم بر روی گردن قرار دارد، وزن گردن بین ۵ /۴ تا ۵ / ۵ کیلو است اما اگر سر ۱۵ درصد به سمت جلو حرکت کند، وزنش حتی بیشتر از دو برابر می‌شود.

تاثیر وخیم استفاده از موبایل بر فرسودگی مهره‌های گردن

این افزایش ادامه دارد: با شیب ۳۰ درصدی وزن سر بر روی گردن به ۱۸ کیلوگرم و با شیب ۶۰ درصدی حتی به ۲۷ کیلوگرم می‌رسد. این ارقام نشان می‌دهند که این فشاری کم اهمیت نیست.

روزانه هر فرد بین ۲ تا ۴ ساعت از موبایل خود استفاده می‌کند؛ و آن هم با سری متمایل به سمت پایین .دانشمندان این میزان فشار را در کل سال حساب کرده و به این نتیجه رسیدند که در سال، مهره‌های گردن تا ۱۴۰۰ ساعت زیر فشار هستند. این فشار باعث فرسوده شدن مهره‌های گردن و ستون فقرات می‌شود.

پژوهشگران به همین خاطر توصیه می‌کنند که افرادی که از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، برای جلوگیری از فرسودگی مهره‌های گردن باید بیشتر سعی کنند سر خود را راست نگه دارند. پیش از این‌، تحقیقی درباره میزان فشاری که استفاده از موبایل بر گردن دارد منتشر نشده بود.

 

[highlight]منبع[/highlight]  dw

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *