دوشنبه، ۱۲ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۰

  در این بخش از سایت که با عنوان تاریخچه ای کلی از ورزش بدمینتون در جهان منتشر شده است به تاریخچه بدمینتون…

badminton تاریخچه ای کلی از ورزش بدمینتون در جهان

 

در این بخش از سایت که با عنوان تاریخچه ای کلی از ورزش بدمینتون در جهان منتشر شده است به تاریخچه بدمینتون می پردازیم. از هزاره دوم قبل از میلاد مسیح در چین چیزی شبیه بدمینتون امروزی بازی می شد و سپس در هندوستان رایج و و بنام پونا بوده است این ورزش به وسیله افسران انگلیسی ساکن ان کشور به انگلستان برده شد و کم کم در بسیاری از کشورهای دیگر رواج یافت.

اما پیش از پرداختن به بازى کنونى بدمینتون نخست باید پرسید: «بازى که آن را Poona نامیدند خود چگونه و در میان چه کسانى انجام مى شد؟»

بازى کودکانه : بازى «پونا» از بازى هاى کودکانه دیگرى آغاز شد. آن بازى ها براساس مدت زمان ضربه زدن هرگروه بر شى ءاى، بدون برخورد آن به زمین، توسط اسبابى شبیه چوگان یا شیئى پارو شکل انجام مى شد. این بازى مشارکتى و نه رقابتى، در اصل بدون وجود تور انجام مى شد، و توپ مورد استفاده را «پرنده» مى نامیدند چون بیشتر مواقع از پر ساخته شده بود. امروزه برخى از انواع توپ هاى بدمینتون از پلاستیک درست مى شود اما توپ هایى که در رقابت هاى جدى و رسمى استفاده مى شوند از ۱۶ پر واقعى درست شده اند. کارشناسان ادعا مى کنند بهترین توپ هاى موجود، آنهایى هستند که ازبال چپ غاز براى قسمت پردار توپ استفاده شده است!! (این هم خود معمایى جالب است، خاصیت بال چپ غاز!!) البته پیش از تکامل بازى هاى یاد شده هم درجاى جاى این دنیاى بزرگ ، بازى هاى مشابه با آن انجام مى شد.

 در قرن پنجم در چین بازى به نام(Ti jian zi) وجود داشتکه در آن به توپى در هوا ضربه مى زدند.در حدود سال ۱۶۰۰ مردم در اروپا بازى به نام«jeu de Volant» را با استفاده از یک راکت انجام مى دادند. زمانى که افسران انگلیسى در هندوستان مستقر شدند با بازى Poona آشنا شدند و خیلى زود از آن یک رقابت ورزشى ساخته شد و آنها در اوایل سال ۱۸۷۰ آن را همراه با وسایل و تجهیزات لازم به کشورشان معرفى کردند.

 یک «دوک انگلیسى » رسماً این بازى را به انگلستان معرفى کرد. در سال ۱۸۷۳ ، بابرگزارى یک مهمانى درمحل زندگى خود (Badminton) ترتیب برگزارى بازى «پونا» را داد و این بازى از همانجا توجه سایرین را جلب کرد ومیان طبقه مرفه جامعه انگلیس شناخته شد و از آنجا گسترش یافت. آنها بازى جدید را به نام محل زندگى دوک «بدمینتون» نامیدند. (پوناى کودکان کوچه و خیابان هندوستان به طبقه مرفه جامعه انگلستان رسید و نامش تغییر پیدا کرد!)

 بدمینتون قانونمند نخستین بار قوانین این بازى درسال ۱۸۷۷ نوشته شد و طى چند سال شکل زمین بازى تغییراتى کرد تا اینکه در سال ۱۹۰۱ زمین رسمى بدمینتون به شکل مستطیل فعلى تثبیت شد. باشگاه هاى ورزشى بدمینتون کم کم در سرتاسر انگلستان شروع به کار کردند. تا سال ۱۸۹۳ این بازى تا اندازه اى پیشرفت کرد که ۱۴ باشگاه براى ساختن یک اتحادیه به هم ملحق شدند.(سپس وقتى کشورهاى بیشترى فدراسیون هاى خود را راه اندازى کرد این نام به «انجمن بدمینتون انگلستان تغییر پیدا کرد»). در آن زمان این انجمن یا اتحادیه قوانین مشخص و معینى را براى این بازى ها تدوین و نخستین و با ارزش ترین مسابقات بدمینتون که در خود انگلیس و بین ورزشکاران آنجا بود را برگزار مى کرد.

 با گسترش این ورزش در میان سایر کشورها، نیاز به وجود تشکیلات بین المللى براى این ورزش حس شد. فدراسیون جهانى بدمینتون (IBF) در سال ۱۹۳۴ تأسیس شد و درحال حاضر اداره مرکزى آن در (کنت) انگلستان است. این ۹کشور نیز نخستین بانیان و اعضاى این اتحادیه به شمار مى روند:کانادا ،دانمارک، انگلستان ، فرانسه، ایرلند ، هلند، نیوزیلند، اسکاتلند، ولز. امروزه در IBFبیش از ۱۵۰ کشور عضویت دارند.

یک بازى ساده اما جذاب : تقریباً هر شخصى مى تواند به کمک یک راکت سبک وزن بدمینتون و ضربه زدن به توپى از روى تور از این بازى لذت بخش استفاده کند. چرا که این بازى براى مبتدیان بسیار ساده است. این بازى در جمع هاى خانوادگى ، مهمانى ها و… درسرتاسر دنیا پرداخته مى شود. اما نباید فراموش کرد که سریع ترین بازى انجام شده با راکت است. یک ضربه محکم به توپ باعث مى شود که توپ با سرعت تقریبى ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند و در سطوح حرفه اى و بالاى آن نیاز به سرعت، عکس العمل ، استراتژى و قدرت زیاد بازیکن دارد. چرا که بازیکن برجسته این رقابت حتى تا ۲ کیلومتر را طى یک مسابقه در زمین مى دود و به این طرف و آن طرف مى زند! رقابت ها و مسابقات بیشترى در کشورهاى مختلف دنیا، با الهام از آنچه در انگلستان شکل گرفت، راه اندازى شد جام «Thomas» یکى از این رقابتها بود که نخست وارد این عرصه شد. «جورج توماس» یک تنیسور انگلیسى بود که به سوى بدمینتون کشیده شد و در ۹۰ مسابقه عنوان کسب کرد (طى ۲۴ سال). او همچنین نخستین رئیس فدراسیون جهانى بدمینتون بود.

درسال ۱۹۴۹ جام توماس به عنوان مسابقه جهانى بدمینتون مردان (مانند جام Devis در تنیس) معرفى شد. در سال ۱۹۵۶ نیز رقابت هاى جام «uber» براى زنان خلق شد.«Betty uber» انگلیسى یک بازیکن برجسته در بدمینتون دوبل جایزه آن را اهدا کرد. در ابتدا این مسابقات هر ۳ سال یکبار انجام مى شد. امروزه بازیکنان برجسته این رشته ورزشى براى جوایز مالى با هم در سرتاسر دنیا رقابت مى کنند.

آسیا و بدمینتون اگرچه بدمینتون در انگلستان متولد شد اما آسیایى ها بدمینتون را از آن خودکردند. چین و اندونزى دو کشورى هستند که مقتدرانه درمسابقات بین المللى این رشته شرکت مى کنند و مسابقات این رشته مردم زیادى را متوجه خود مى کند. این دو کشور مجموعاً بطور اعجاب انگیزى تاکنون ۷۰ درصد از مسابقات IBF را برنده شده اند و در ۲۳ مسابقه (جام توماس) همواره آسیایى ها برنده بوده اند. در جام uber نیز آخرین ۱۵ عنوان برتر جهان را آسیایى ها از آن خود کرده اند. بعد از آسیایى ها، ورزشکاران اسکاندیناوى، بدمینتون را با قدرت و سرعت خوبى بازى مى کنند.

 برندگان جام توماس اززمان شروع به کار فقط سه کشور مالزى، چین و اندونزى بوده اند. – و جامuber نیز تنها در سال هاى ۱۹۵۷ و ۱۹۶۰ و ۱۹۶۳ در خارج از آسیا برنده داشته است! – Judy Hashman آمریکایى بیشترین عنوان را در مسابقات انگلستان در این رشته داشته است(۱۷ مرتبه) . – از شخصیت هاى مشهورى که بدمینتون را به خوبى بازى مى کنند مى توان به «PaulNewman»و «DiegoMaradonna»و «Nick Faldo» اشاره کرد.

در ایران نیز با ورود کارشناسان نفتی بدمینتون رواج یافت و اولین زمین بدمینتون در شهرستان مسجد سلیمان خط کشی شد .
زمانی که ایران به عنوان میزبان مسابقات اسیایی ۱۹۷۴ تعیین شد بدمینتون نیز با تایید کمیته برگزاری بازیها به عنوان یکی از رشته های ورزشی معین شد به دنبال ان نیز فدراسیون بدمینتون ایران در سال ۱۳۵۱ تاسیس شد .
آیا مى دانید که: وزن توپ بدمینتون بین۴‎/۷۴و ۵‎/۵۰گرم است. – بهترین توپ از پرهاى بال چپ غاز درست مى شود!!! – ۱۶ پر براى ساخت یک توپ به کار مى رود. – بزرگترین توپ بدمینتون درزمین چمن موزه کاتراس سیتى وجود دارد که ۴۸ مرتبه بزرگتر از توپ واقعى است و ۱۸ فوت درازا و ۲۵۰۰ کیلو وزن دارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.