دوشنبه، ۲۲ آبان ۹۶ - ۰۳:۴۱
تاریخچه خودروها برقی

نگاهی به تاریخچه خودروها برقی از سال ۱۸۸۱ تا ۲۱۰۶ میلادی نشان دهنده ی این است که هیچ فناوری به اندازه تغییر در…

نگاهی به تاریخچه خودروها برقی از سال ۱۸۸۱ تا ۲۱۰۶ میلادی نشان دهنده ی این است که هیچ فناوری به اندازه تغییر در پیشروانه خودروها از موتورهای بنزینی ، دیزلی به پیشروانه های برقی کند و آهسته پیش نرفته است ، موضوعی که شاید تا حدودی به سیاست استفاده از نفت بر می گردد و در کل داستان خودش را دارد اما ما امروز در میهن پست نگاهی خواهیم انداخت به تاریخچه این صنعت و خودروهایی که مابین این سال ها تولید شده است.

اولین دوچرخه الکتریکی : در سال ۱۸۸۱ یک مخترع فرانسوی به نام گوستاو ترووه اولین سه‌چرخه برقی را ساخت و در خیابان‌های پاریس با آن حرکت کرد. اولین خودرو در جهان می‌توانست با سرعتی تا ۱۲ کیلومتر در ساعت برسد و این سرعت در نمونه‌های بعدی از ۱۲ تا ۲۶ کیلومتر برساعت متغییر بود. یکی ازاین خودروها زیمنس بود که موتور آن بروی محور نصب شده و باتری ۱۲ ولتی (سرب اسید) آن در پشت سر راننده قرار داشت.

تاریخچه خودروها برقی

اولین دوچرخه الکتریکی

استفاده از سیم‌های الکتریکی به جای اسب‌های ارابه : قدمت اولین پیشگام در این صنعت به سال ۱۸۸۲ برمی‌گردد. ورنر زیمنس رونمایی اولین کالسکه الکتریکی یا همان تراموا امروزی “Elektromote” را در مکانی به نام هالنزه در نزدیکی برلین که کوفورشتندام امروز است، در یک مسیر۵۴۰ کیلومتری آزمایش کرد. این کالسکه با سیم‌های برقی هوایی که دو قطب داشت تغذیه می‌شد.

تاریخچه خودروها برقی

اولین کالسکه الکتریکی

اولین خودروی الکتریکی : اولین خودروی الکتریکی جهان احتمالا توسط کارآفرین و مخترع آلمانی آندریاس فلوکن در سال ۱۸۸۸ ساخته شد. این خودرو شامل یک بدنه شبیه به کالسکه و یک موتور الکتریکی بود، که ظرفیت تولید ۰/۷ کیلو وات را داشت. این نیرو به محور عقب با کمک یک بند چرمی منتقل می‌شد.

تاریخچه خودروها برقی

اولین خودروی الکتریکی

رکورد سرعت خودروی الکتریکی : La Jamais Contente اولین وسیله نقلیه جاده‌ای بود که سرعتی بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت داشت. این رکورد سرعت در سال ۱۸۹۹ توسط مهندس بلژیکی و راننده مسابقه Camille Jenatzy بدست آمد. این خودرو مانند یک اژدر طراحی شده و مجهز به دو موتور ۲۵ کیلو واتی بود.

تاریخچه خودروها برقی

سریعترین خودروی الکتریکی دنیا

سیر موفقیت اتومبیل‌های برقی : در سال ۱۸۹۹، ۹۰ درصد از تاکسی‌های نیویورک بوسیله موتورهای الکتریکی حرکت می‌کردند. در همان سال، لودویگ لونر و فردیناند پورشه ماشین الکتریکی خودشان به نام لونر پورشه را ساختند. پورشه برای گسترش این طرح اولین خودروی هیبریدی جهان را در سال ۱۹۰۲ طراحی کرد. “اتومبیل MIXTE” مجهز به یک موتور احتراق داخلی با افزایش باتری بود. در سال ۱۹۱۲ بیست تولید کننده رکورد ساخت ۳۳.۸۴۲ اتومبیل برقی را به دست آوردند.

تاریخچه خودروها برقی

اولین تاکسی‌ برقی دنیا در نیویورک

فراموش شدن خودروهای برقی : در سال ۱۹۱۱، استارت الکتریکی برای موتورهای بنزینی اختراع شد و بدلیل پایین بودن قیمت نفت مدلهای گوناگونی از این موتور بنزینی تولید شد، از اینرو تولید خودروهای الکتریکی تقریبا در سال ۱۹۲۰ متوقف گردید. خودروهای الکتریکی فقط در بازار خاصی کار خود را ادامه داد، در بریتانیا و ایالات متحده به عنوان ماشین حمل و نقل محلی شیر به کار گرفته می‌شد.

تاریخچه خودروها برقی

بحران نفت جرقه رنسانس : در دهه ۱۹۹۰ بحران نفت، جنگ خلیج فارس و همچنین نگرانی‌های زیست محیطی به یک رنسانس در صنعت ماشین الکتریکی منجر شد. تنظیم فاکتورهای هوای کالیفرنیا خودروسازان را ملزم به ارائه اتومبیل بدون تولید گازهای گلخانه‌ای کرد و این شروع دوباره صنعت خودروهای الکتریک شد. جنرال موتورز در سالهای ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ توانست موتور الکتریکی EV1 را بسازد.

اولین خودرو برقی ساخته شده توسط جنرال موتورز با موتور الکتریکی EV1 مربوط به سالهای ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹

اولین خودرو برقی ساخته شده توسط جنرال موتورز با موتور الکتریکی EV1 مربوط به سال ۱۹۹۶

تسلا، تغییر تصویر : در سال ۲۰۰۶، شرکت آمریکایی تسلا یک ماشین برقی اسپرت به نام تسلا روداستر را معرفی کرد. این ماشین از جایگاه خاصی برخوردارشد. مدل‌های بعدی در ۳/ ۷ ثانیه به سرعتی تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسید. با محدوده سرعتی معادل۳۵۰ کیلومتر و حداکثر سرعتی در حدود ۲۰۱ کیلومتر در ساعت، این اولین خودرو الکتریکی مناسب برای سفرهای دور بود.

تاریخچه خودروها برقی

خودرو برقی تسلا بنام روداستر

گامی در راه حفظ محیط زیست : در ابتدای هزاره سوم، با عرضه و رواج خودروهای برقی ازنگرانی کارشناسان محیط زیست کاسته شد. از سال ۲۰۰۳ شرکت‌هایی که عمدتا کوچک بودند هم خودروهایی مجهزبه موتورهای الکتریکی تولید کردند مانند “STROMOS” خودرو برقی که توسط شرکت آلمانی که از سال ۲۰۱۰ ساخته شد، استفاده سوزوکی از اسپلش یا اوپل آگیلا B.

تاریخچه خودروها برقی

خودرو سوزوکی مجهزبه موتور الکتریکی STROMOS ساخته شده توسط یک شرکت آلمانی در سال ۲۰۱۰

خودروسازان آلمانی مطرح : پس از چند سال خودروسازان بزرگ آلمان خودروهای الکتریکی خود را به بازار عرضه کردند. ازسال۲۰۱۳ فولکس واگن E-up و بی ام و i3 در بازار عرضه کرد. آنها بطور قابل توجهی گران‌تر از اتومبیل‌های معمولی و تعداد آن ها نیز محدود بود. به این خاطر تمایل به خرید این خودروها کم بود. درنتیجه این خودروهای الکتریکی فقط ۰/۶ درصد از بازار خودرو آلمان را تشکیل می‌دادند.

تاریخچه خودروها برقی

خودرو برقی بی ام و i3

دومین مدل الکتریکی پورشه پس از ۱۲۱ سال : خودروسازان معتقدند که آینده متعلق به خودروهای الکتریکی است. تا سال ۲۰۲۵، شرکت فولکس‌واگن می‌خواهد یک چهارم فروش محصولاتش را به خودروهای الکتریکی اختصاص دهد. فولکس‌واگن، دایملر می‌خواهند تسلا را به چالش بیاندازند و از آن پیشی بگیرند. انتظار می‌رود که دومین مدل الکتریکی پورشه تا سال ۲۰۲۰ به بازارعرضه شود، یعنی ۱۲۱ سال پس از ساخت اولین پورشه الکتریکی.

تاریخچه خودروها برقی

دومین خودرو برقی پورشه در سال ۲۰۱۶

[highlight]منبع[/highlight]   dw

8 دیدگاه برای “نگاهی به تاریخچه خودروها برقی از سال ۱۸۸۱ تا ۲۱۰۶ میلادی + عکس”

 1. يزدان گفت:

  چقدر جااالب بودن

 2. بنيامين گفت:

  اونی که با سیم وصل بوده خیلی باحاله

 3. ايزدي گفت:

  باز هم در آن زمان کارشون عالی بوده

 4. مجيد گفت:

  طراحیشون تو حلقم 😂

 5. نويد گفت:

  از کجا به کجا رسیدیم

 6. تينا گفت:

  کاش همینطوری برقی میموند

 7. نرگس گفت:

  بنزین و نفت فقط هوا رو آلوده کردن

 8. روزبه گفت:

  عجب ماشینایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.