چهارشنبه، ۰۱ آذر ۹۶ - ۰۴:۵۹
تار عنکبوت

شناسایی قابلیت های عجیب تار عنکبوت توسط  محققان دانشگاه آکسفورد  در حالی انجام شده است که دو سال پیش تیمی از همین دانشگاه…

شناسایی قابلیت های عجیب تار عنکبوت توسط  محققان دانشگاه آکسفورد  در حالی انجام شده است که دو سال پیش تیمی از همین دانشگاه طی تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که وقتی یکی از رشته‌‌های تار عنکبوت مانند سیم یک گیتار کشیده و ر‌ها شود، امواجی با فرکانس‌‌های گسترده منتشر می‌شود. این امواج اطلاعاتی مانند طعمه،‌ جفت و حتی ساختار تار عنکبوت را با خود منتقل می‌کنند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

تیمی متشکل از دانشمندان دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کارلوس در مادرید دریافته‌اند که تار عنکبوت مانند یک ابزار موسیقی بسیار خوب تنظیم شده، قادر به انتقال ارتعاشات است. همین‌طور آنها دریافته‌اند که نوع اطلاعات ارسالی توسط این تار‌ها، با عواملی مثل تنش موجود در تار و همین‌طور میزان شل یا سفت بودن تار قابل کنترل است. این تیم ارتباط بین ارتعاش شبکه عنکبوت و خواص مرتبط به تار را بررسی کرده است.

تار عنکبوت اگر چه در نگاه اول فقط حکم یک دام را برای این جاندار نمایان میکند اما عنکبوت‌‌هایی که تار می‌تنند و شبکه درست می‌کنند، اغلب بینایی بسیار ضعیفی دارند و تقریبا تماما اطلاعات دنیای اطراف را از طریق ارتعاشات تار‌هایشان به دست می‌آورند.

در این میان و در خصوص قابلیت های عجیب تار عنکبوت بد نیست بدانید که الگوی موسیقیایی که از تار‌ها تولید می‌شود به آنها اطلاعات حیاتی از طعمه می‌دهد. همینطور آنها را از حضور شکارچیان احتمالی مطلع می‌کند و در عین حال به آنها می‌فهماند که کیفیت جفت احتمالی‌شان چطور است.

تار عنکبوت

دکتر بت مورتمیر نویسنده ارشد این تحقیق در خصوص شناسایی قابلیت های عجیب تار عنکبوت می‌گوید:

شبکه گوی‌مانند عنکبوت ساختاری چند منظوره دارد: هم ارتعاشات را منتقل می‌کند و هم در جذب طعمه مهم است. به گفته مورتیمر،‌ یکی دیگر از کارکرد‌های این ارتعاشات این است که عنکبوت‌‌ها از کیفیت تارشان هم مطلع می‌شوند.

عنکبوت‌‌ها به دقت تار‌هایشان را با الیاف ابریشمی می‌تابند تا معماری، تنش و سفتی شبکه‌شان را تنظیم کنند. آنها همان کاری را می‌کنند که یک موسیقیدان برای تنظیم سازش انجام می‌دهد.

برای انجام این تحقیق یعنی شناسایی قابلیت های عجیب تار عنکبوت توسط  محققان دانشگاه آکسفورد از لیزر‌های بسیار پیشرفته و قدرتمندی برای اندازه‌گیری میزان ارتعاشات بسیار کوچک استفاده شده است و سپس این ارتعاشات در کامپیوتر بازسازی و بررسی شد و در واقع این بررسی‌‌ها نشان داد که چطور عنکبوت‌‌ها می‌توانند از خواص ابریشمی تار‌هایشان برای کنترل شبکه استفاده کنند.

[highlight]منبع[/highlight]     sciencedaily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.