شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۰۳

به گزارش خبرنگار مهر، موسسه پژوهشی میراث مکتوب تازه‌ترین تصحیح از مثنوی معنوی را که بر مبنای تصحیح رینولد ال نیکلسون تدوین شده…

به گزارش خبرنگار مهر، موسسه پژوهشی میراث مکتوب تازه‌ترین تصحیح از مثنوی معنوی را که بر مبنای تصحیح رینولد ال نیکلسون تدوین شده است را در نمایشگاه بین‌المللی کتاب ارائه کرد.

در این تصحیح تازه که به کوشش مرحوم حسن لاهوتی صورت پذیرفته است، تصحیح نیکلسون از مثنوی با نسخه قونیه از این کتاب گرانسنگ مقابله شده و در کنار آن مقدمات سه گانه نیکلسون بر دفا‌تر مثنوی نیز به فارسی ترجمه شده و به آن اضافه شده است.

این تصحیح همچنین نکات کلیدی شرح سه جلدی انگلیسی نیکلسون بر مثنوی معنوی را نیز به عنوان پانویس و به صورت ترجمه شده در خود گردآورده است.

این اثر لاهوتی که پیش از این توسط ناشر دیگری نیز منتشر شده بود به دلیل انتشار آن توام با اغلاط فراوان مایه رضایت وی را فراهم نساخته بود و در ‌‌نهایت موسسه میراث مکتوب همزان با نودمین سالگرد چاپ دفتر نخست از تصحیح نیکلسون در انگلستان، آن را در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منتشر کرده است.

یادآوری می‌شود نیکلسون نخستین فردی است که با تهیه ۱۰ نسخه خطی معتبر از مثنوی معنوی و صرف سال‌ها زبان برای مقابله آن‌ها با یکدیگر توانست تصحیحی از مثنوی معنوی ارائه کند که تا کنون معتبر‌ترین تصحیح از این مجموعه ادبی به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.