یکشنبه، ۲۳ شهریور ۹۳ - ۱۱:۱۷

سرپرست اداره کل محیط زیست استان همدان از خشک شدن چشمه ورودی تالاب مصنوعی شیرین سو اظهار تاسف و نگرانی کرد. “عادل عربی”…

سرپرست اداره کل محیط زیست استان همدان از خشک شدن چشمه ورودی تالاب مصنوعی شیرین سو اظهار تاسف و نگرانی کرد.

“عادل عربی” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، اظهارکرد: تالاب شیرین سو جزو تالاب‌های مصنوعی در همدان به شمار می‌رود اما مدیریت آب این منطقه بر عهده شرکت آب منطقه‌ای است.

وی افرود: تالاب‌های مصنوعی برای تامین آب احداث می‌شوند اما منطقه شیرین سو به یک اکوسیستم زیست محیطی مهم تبدیل شده، همچنین از جنبه گردشگری و تفریحی جزو مناطق بسیار مهم است.

عربی تصریح کرد: در این منطقه برخی پرندگان آبزی و کنار آبزی بومی شده‌اند و زادآوری می‌کنند، اما در حال حاضر آب این تالاب توسط آب منطقه‌ای برای کاشت محصولاتی مانند خیار و سیب زمینی هدایت می شود.

وی گفت: از بین بردن تالاب و از بین رفتن اکوسیستم پرندگان بومی یک منطقه برای کاشت خیار جای نگرانی داشته و دانشجویان محیط زیست و علاقمندان به موضوع گردشگری در این راستا دغدغه دارند.

عربی تصریح کرد: در صورتیکه روال کشیدن آب تالاب شیرین سو ادامه داشته باشد تا یک ماه آینده به بیابان تبدیل می شود.

وی ادامه داد: هدایت آب تالاب‌های مصنوعی نیاز به مجوز زیست محیطی ندارد که این موضوع از ضعف‌های قانونی است، در حالیکه با کمی فکر کردن و تعقل هیچ‌گاه آب یک تالاب برای کاشت خیار که جزو محصولات استراتژیک نیست، از بین نمی رود.

عربی خاطرنشان کرد: در بالای این منطقه مجوز حفر چاه داده شده که در واقع به طور غیرمستقیم آب این تالاب از بین می رود.

وی ادامه داد: یکی از اشتباهات بزرگ این است که جلوی چشمه ورودی آب این تالاب گرفته شده و به این ترتیب در معرض خشکی به سر می برد.

عربی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های آب تالاب شور بودن آن است، بنابراین بهره برداری از آب تالاب برای محصولات کشاورزی مناسب نیست.

وی گفت: کاشت غیر اصولی سیب زمینی در استان ما برای خاک یک رنج است که بی توجه به این موضوع شاهد کاشت های غیر اصولی هستیم.

عربی تاکید کرد: در صورت خشک شدن آب این منطقه دانشجویان رشته محیط زیست برای دیدن گونه‌ها دیگر نمی توانند به این منطقه بیایند.

سرپرست اداره کل محیط زیست استان همدان یادآورشد: سنجاب زمینی در حاشیه تالاب شیرین سو زیستگاه داشته، بنابراین زندگی این گونه جانوری وابسته به سد شیرین سو است.

وی گفت: فصل مهاجرت پرندگان به زودی آغاز می‌شود، بنابراین پرندگان در صورت آمدن به این منطقه دیگر اثری از اکوسیستم نمی بینند و دیگر به این منطقه نخواهند آمد.

وی تاکید کرد: برخی تصور می‌کنند بارندگی مجدد موجب تامین آب تالاب شیرین سو می‌شود، در حالیکه تامین آب تالاب شیرین سو وابسته به چشمه ورودی است که در حال حاضر خشک شده است.

عربی خواستار متوقف کردن بهره برداری از آب این تالاب شد و گفت: انتظار داریم مجموعه آب منطقه ای قبل از هر گونه بهره برداری از این گونه تالاب ها با محیط زیست مشورت کند.

وی گفت: مجموعه محیط زیست دغدغه زیست محیطی دارند، چرا که این مجموعه از اعتبارات داخلی اداره کل اقدام به فنس کشی تالاب ها و سایر خدمات می کند.

یک پژوهشگر محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، گفت: اگر شیب بهره برداری از آب تالاب شیرین سو ادامه داشته باشد در دو ماه آینده این تالاب خشک خواهد شد.

“حمید رضا سماواتی” اظهارکرد: در حال حاضر سه موتور داخل تالاب کار گذاشته شده که علاوه بر بهره برداری از این آب، روغن موتور نیز به داخل آب ریخته و به این ترتیب آب این منطقه آلوده شده است.

وی گفت: ماهیان کپور در این منطقه زندگی می‌کنند که آلودگی آب این تالاب موجب مرگ و میر آنها شده است.

سماوات تصریح کرد: حواصیل خاکستری، چنگر و چوبپا از جمله گونه‌های بومی این منطقه هستند که با بهره برداری آب این تالاب زیستگاه آنها به خطر افتاده و تعداد آنها در حال کاهش است.

این پژوهشگر گفت: تالاب شیرین سو یکی از سایت‌های پرنده نگاری در استان محسوب می‌شود که بهترین زمان پرنده نگاری در این منطقه از اول بهار آغاز شده و تا اوایل پاییز ادامه دارد.

وی گفت: مسئولان باید هر چه سریعتر نسبت به توقف بهره برداری از آب این منطقه اقدام کنند و ایستگاه محیط بانی در این منطقه احداث شود. همچنین فنس کشی این منطقه برای حفاظت از این تالاب ضروری است.

به گزارش ایسنا؛ اگر شما به عنوان یک مخاطب کلاه خود را قاضی کنید، بفرمائید کاشت خیار را ترجیح می‌دهید یا حفاظت از زیستگاه پرندگان بومی را؟!

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.