یکشنبه، ۰۴ خرداد ۹۳ - ۰۱:۴۷

جعفر محمدپور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تالاب دائمی الند خوی به عنوان یکی از زیستگاههای مناسب…

جعفر محمدپور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تالاب دائمی الند خوی به عنوان یکی از زیستگاههای مناسب و ویژه برای پرندگان آبزی و کنار آبزی در منطقه است که با اجرای طرح احیا و آبگیری توسط حفاظت محیط زیست استان به زیستگاهی زیبا برای پرندگان و سایر پستاندارن منطقه تبدیل شده است.

وی افزود: تالاب الند یکی از هفت تالاب الند، قریس، امام کندی، قوروق، شعبانلو، عذاب و ملاجنود خوی محسوب می شود که در منطقه الند و پنج کیلومتری روستای قزلجه واقع است.

وی اضافه کرد: این تالاب با مساحتی افزون بر چهار هکتار مکانی مناسب برای زیست پرندگان آبزی و کنار آبزی همچون آنقوت، دم چیلک، اردک، کاکایی، غاز، حواصیل، حواصیل سفید، لک لک و دیگر پرندگان است که طراوت و زیبایی خاصی به محیط زیست خوی بخشیده اند.

محمدپور گفت: وجود منطقه حفاظت شده مراکان که زیستگاه اصلی قوچ و میش نژاد ارمنی و منطقه شکار ممنوع زرآباد با مساحتی افزون بر 90 هزار هکتار و قرار داشتن هفت تالاب فصلی و دائمی، خوی را از لحاظ زیست محیطی در زمره شهرستانهای مهم کشور و استان قرار داده است.

منطقه الند در غرب خوی و در دامنه های کوه اورین قرار دارد و علاوه بر داشتن تالاب یکی از ییلاق های این شهرستان محسوب می شود.

آذربایجان غربی هم اکنون دارای ‎ 30تالاب فصلی، دایمی، طبیعی و یا انسان ساخت با آب شور و شیرین است که بدون احتساب دریاچه ارومیه افزون بر ‎ 604هزار و ‎ 99هکتار از عرصه های استان را به خود اختصاص داده اند.

تالابهای آذربایجان غربی در چهار عنوان شامل پارک ملی دریاچه ارومیه ، تالابهای کنوانسیون رامسر، تالابهای محدوده شکار ممنوع و تالابهای عادی شناخته می شوند که پنج تالاب کنوانسیون رامسر، هشت تالاب محدوده شکار ممنوع و بقیه تالابهای معمولی هستند.

از 22 سایت کنوانسیون رامسر سه سایت شامل تالاب دریاچه ارومیه، تالاب قوپی باباعلی و تالابهای یادگارلو، درگه سنگی و شورگل، در آذربایجان غربی قرار گرفته اند.

سه تالاب یادگارلو، درگه سنگی و شورگل در شهرستان نقده یک سایت از کنوانسیون رامسر را به خود اختصاص داده اند.

علاوه بر تالابهای بین المللی در مناطق شمالی و جنوبی استان تالابهای دیگری نیز وجود دارد که از شهرستان ماکو در شمال تا شهرستان میاندوآب در جنوب استان پراکنده اند که هرکدام از این تالابها به نوبه خود زیستگاه مهمی برای پرندگان و محیطی برای تلطیف آب و هوا و منبعی برای تغذیه سفره های زیر زمینی آب محسوب می شوند.

7128/7125/581

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *