سه شنبه، ۰۹ تیر ۹۴ - ۰۴:۴۵

میهن پست – گاوخونی نام تالابی است در فلات مرکزی ایران که بخش بزرگی از آن در استان یزد و مابقی در استان…

میهن پست – گاوخونی نام تالابی است در فلات مرکزی ایران که بخش بزرگی از آن در استان یزد و مابقی در استان اصفهان قرار دارد که زاینده‌رود به آنجا می‌ریزد. تالاب گاوخونی یکی از تالاب‌های مشهور در جلگهٔ مرتفع مرکزی ایران به‌شمار می‌آید.

روز گذشته آب زاینده رود ضمن عبور از بند شاخ کنار به تالاب بین المللی گاوخونی رسید و پس از ۱۰سال باعث خوشحالی مردم ،کشاورزان و دوستداران محیط زیست شد.

با انتقال آب به تالاب گاوخونی در هفته های اخیر کشاورزان مردم شرق اصفهان اقدام به لایروبی بخشی از مسیر رودخانه برای جلوگیری از برداشت های غیر مجاز آب در مسیر رودخانه کردند.

مردم منطقه شرق اصفهان عصر و شامگاه گذشته را به همراه خانواده های خود در کنار تالاب بین المللی گاوخونی گذراندند و شکرگزاری کردند.

با توجه به اینکه در شرایط فعلی تالاب جریان داشتن این مقدار آب در زاینده رود از خشک شدن بستر رودخانه و تبدیل آن به کانون ریزگردها جلوگیری خواهد کرد در تغذیه آبخوان ها و تأمین بخشی از خدمات زیست بومی رودخانه نظیر حفظ تنوع زیستی نیز نقش بسزایی دارد.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]تالاب گاوخونی در موقعیت جغرافیایی N3212 E5252 بین استانهای اصفهان و یزد واقع است. تالاب گاوخونی یکی از بکرترین چشم‌اندازهای طبیعی استان اصفهان محسوب می‌شود که به علت موقعیت جغرافیایی و مشکلات دسترسی به آن- به ویژه در گذشته- چهره طبیعی‌اش کمتر با اقدامات سودجویانه بشر دستخوش تغییر شده است، از این رو جلوه‌های بی‌نظیر و چشم‌انداز‌های زیبایی را برای اهل ذوق و دوستداران طبیعت در دامان خود به وجود آورده است. این تالاب در آستانه ورود به کویر (مرز میان اکوسیستم‌ آبی با خشکی) واقع شده و انعکاسی از شرایط حاکم بر این دو بوم‌سازگان است.[/box]

۵۷۲۵۳۰_۲۱۱ ۵۷۲۵۲۵_۴۲۳ ۵۷۲۵۲۴_۹۷۳ ۵۷۲۵۲۳_۷۸۳ ۵۷۲۵۲۲_۶۵۳ ۵۷۲۵۲۱_۳۵۶ ۵۷۲۵۲۰_۶۵۰ ۵۷۲۵۱۹_۳۰۸ ۵۷۲۵۱۸_۷۸۶ ۵۷۲۵۳۶_۱۹۱ ۵۷۲۵۳۵_۸۹۲ ۵۷۲۵۳۴_۴۶۵ ۵۷۲۵۳۳_۳۰۲ ۵۷۲۵۳۲_۷۸۵ ۵۷۲۵۳۱_۶۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.