شنبه، ۲۲ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۸

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: بخش خشک شده تالاب هورالعظیم تا فصل بارندگی آبگیری نمی‌شود. احمدرضا لاهیجان‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری…

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: بخش خشک شده تالاب هورالعظیم تا فصل بارندگی آبگیری نمی‌شود.

احمدرضا لاهیجان‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خوزستان، اظهار کرد: پیش از این قرار بود در تابستان امسال دریچه‌های ورودی آب رودخانه کرخه به تالاب هورالعظیم، باز و در بخش‌های خشک‌شده این تالاب آبگیری شود. خاکریزهایی از فعالیت‌های نفتی در تالاب هورالعظیم به جا مانده بود که مانع جریان یافتن آب در بستر تالاب می‌شدند.

وی ادامه داد: این خاکریزها در 10 روز به طور کامل، جمع‌آوری و کانال‌های موجود پر شد و اکنون مانعی برای آبگیری تالاب در آن نقطه وجود ندارد. با توجه به اینکه در پایان تابستان قرار داریم و آب کمی در حوضچه‌ها باقی مانده است، برنامه‌ریزی کردیم که برای آبگیری این بخش از تالاب تا آغاز فصل بارندگی اقدامی انجام ندهیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: در عملیات آبگیری تالاب، آب به میزان 2 تا 3 مترمکعب بر ثانیه از حوضچه شماره 2 به حوضچه شماره 3 هدایت و از حوضچه شماره 3 وارد تالاب خواهد شد. البته می‌توان بیشتر از این میزان آب در تالاب هدایت کرد اما ممکن است در حوضچه شماره 2 در این شرایط با کمبود زیاد آب مواجه شویم.

لاهیجان‌زاده اظهار کرد: عملیات آبگیری تا آبان ماه متوقف شده و با آغاز بارندگی‌ها در استان خوزستان انجام خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان تصریح کرد: فعالیت‌های نفتی در آن نقطه از تالاب هورالعظیم همچنان ادامه دارد ولی با توجه به اینکه تاسیسات نفتی در ارتقاع قرار داده شده و کار عملیات در روی خاک انجام نمی‌شود، دیگر نیازی به خشک کردن تالاب نیست.

وی در خصوص آلودگی‌های نفتی ناشی از این فعالیت‌ها در تالاب، گفت: فعالیت نفتی در این نقطه به طور مستمر رصد خواهد شد و مسئولان نفت نیز متعهد شده‌اند که فعالیت‌ها منجر به ایجاد مشکلات زیست محیطی و آلودگی در تالاب نشود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.